Ziraat Bankası İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri bankaların ihtiyaç kredisi olanaklarıdır. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi yüksek miktarda paraya ihtiyaç duyanlar için bir fırsat sunuyor.  Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi ile normal ihtiyaç kredilerinin çok üstünde miktarlarda kredi alabilirsiniz.


Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi yanında ipotekli hayvan kredisi, ipotekli tarla kredisi, ve ipotekli çiftçi kredisi başvurusu da yapabilirsiniz.

Kredi ihtiyacı olan birçok kişi vade süresinin azlığı ve dolayısıyla aylık ödeme miktarının yüksekliği nedeniyle kredi talep etmekten imtina ediyor. Ziraat Bankası’nın sunduğu ipotekli bireysel finansman kredisinde vade süresi de uzatılarak müşterilere ödeme kolaylığı sağlanmıştır.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankasıİpotekli Bireysel Finansman Kredisi adıyla sunduğu krediyi bireysel ihtiyaç kredileri kapsamında düzenlemektedir. Sahip olduğunuz bir gayrimenkulü teminat olarak gösterdiğiniz için, normal şartlarda verilen ihtiyaç kredisinin çok daha üzerinde kredi sağlanmaktadır.

Banka, ipotekli krediyi yalnızca konut değil işyeri ya da imarlı arsa üzerinden de verebiliyor.


Verilen kredinin özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Krediye konu gayrimenkul konut, işyeri ya da imarlı arsa olabilir.
 • Krediye konu olan gayrimenkul üzerine ipotek konulur.
 • Kredi miktarı gayrimenkulün güncel değeri üzerinden belirlenir. Ekspertiz değeri görevlendirilen bağımsız eksperler tarafından yapılan incelemeler sonucunda tespit edilir.
 • Banka tarafından kullandırılacak kredi miktarı krediye kon gayrimenkul konut ise ekspertiz değerinin yüzde 80’i, işyeri ise yüzde 75’i, imarlı arsa ise yüzde 50’si olarak belirlenmiştir.
 • 60 aya varan vade imkanı sunulmuştur.
 • Eş değerleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük faiz oranına sahiptir.
 • Kredi vadesi boyunca çeşitli sigortalar yapılmaktadır. Bunları hayat sigortası, konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası (DASK) olarak sayabiliriz.
 • Kredi talebiyle başvurulan Ziraat Bankası şubesi gerekli görürse müşteriden ek teminat isteyebilir.
İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Kredi Başvurusu, Faiz Oranları ve Hesaplama

İpotekli Bireysel Finansman Kredisine Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kullanmak isteyenler için Ziraat Bankası’nın bu hizmetinin diğer banka kredilerine kıyasla önemli bir avantajı var. Ziraat Bankası ipotekli kredi geçmiş kredi sicilinizle ilgilenmez. Gayrimenkul teminatınız uygun bulunduğu sürece kredi olanağından yararlanma hakkına sahip olursunuz.

Başvuru yapmak için gerekli olan belgeler aşağıda sunulmuştur:

1.Başvuru Formu

İpotekli bireysel finansman kredisine başvurmak için diğer bireysel ihtiyaç kredilerinde de olduğu gibi öncelikle başvuru formu doldurmak gerekir. Form başvuru yaptığınız Ziraat Bankası şubeleri tarafından size verilecektir. Formda kimlik numarası, iletişim numarasının yanı sıra kredi vadesi ve kredi tutarı ile gelirinize de yer vermeniz istenmektedir.

2.Kimlik

Kimlik olarak nüfus cüzdanının yanı sıra sürücü belgesinin ya da pasaportun fotokopileri de kabul edilmektedir.

3.Gelir Belgesi

Kredi kararında önemli etkisi olan gelir durumunuzun anlaşılabilmesi için çalışma durumunuza göre gelir belgesini de ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında sunmalısınız.

4.Gayrimenkul Bilgileri

İpotek altına alınacak gayrimenkullere ilişkin tapu, vb. belgeler şubeye sunulmalıdır. Bu belgeler ışığında ekspertiz işlemleri gerçekleştirileceği için belgelerin doğruluğu ve güncel olması oldukça önemlidir.

Bu belgelere ek olarak serbest meslek sahiplerinden ilgili meslek kuruluşuna üye olduklarını gösterir üyelik belgesinin fotokopisi istenmektedir. Kredi talebi tüzel kişilerin ortaklarından gelmiş ise, şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi de başvuru sırasında şubeye sunulması gereken evraklar arasındadır.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ipotekli kredi başvurusu için öncelikle yukarıda belirtilen belgeleri toplamanız gerekmektedir. Bu belgelerle birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine bireysel olarak başvuru yapmalısınız.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi Faizi ve Masrafları Nelerdir?

Bankanın kredi faiz oranını değiştirme hakkı saklı tutulmakla birlikte, Haziran 2019 için Ziraat Bankası ipotekli kredi faiz oranı yüzde 1.90’dır.

İlginizi Çekebilir:  Halkbank Vefa Kredisi Başvuru ve Faiz Oranları

Kredi başvurusunun onaylanmasının ardından oluşan masraflar şunlardır:

 • Dosya Masrafı: Gayrimenkulün ekspertiz değeri üzerinden verilen kredi tutarının binde beşi kadar dosya masrafı alınır.
 • İpotek Tesis Ücreti: Tek sefere mahsus ipotek tesis ücreti 129 TL’dir ve müşteriden alınır.
 • Gayrimenkulün değerini belirlemek için yapılan ekspertizin masrafları müşteriden temin edilir.

Bu masrafların tümü banka tarafından onaylanan kredi tutarından düşülecektir. Yani müşteri ufak da olsa aldığı kredinin bir kısmını bankaya masraf olarak geri ödeyecektir. Müşterinin hesabına masraflar düştükten sonra kalan miktar yatırılacaktır.

Bir örnek vermek iyi olacaktır. Ziraat bankası kredi hesaplama ile ihtiyaç duyduğunuz 100 bin TL’lik krediyi 60 ay vadeli kredi ile karşılamak isterseniz aylık 3 bin 75 TL’lik eşit taksitlerle toplamda 185 bin 25 TL ödersiniz.