Bes, yani Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılından itibaren hizmete girmiştir. Bu hizmetle birçok kişinin otomatik olarak kaydı oluşturulmuş ve maaşlarında emeklilik sigortası nedeniyle kesintiler oluşmaya başlamıştır. Bu sistemin asıl amacı kişilerin emeklilik hayatından rahat bir yaşam sürmesidir. Fakat bu sistemi iptal ettirmek isteyen de birçok kişi oluyor.

Ziraat bankası tarafından yapılan otomatik vireysel emeklilik sisteminde kullanıcıların cayma hakkı da bulunmaktadır. Cayma işlemi 3 farklı yöntemle yapılabilmektedir. Kullanıcılar mobil üzerinden, internet bankacılığı üzerinden ve müşteri hizmetleri aracılığıyla cayma başvurusu yapabilirler. Fakat bu başvurunun ilk 2 ayda yapılması daha iyi olacaktır. Çünkü ilk iki ayda yaptığınız başvurular sonucunda yatırdığınız tutarın tamamını geri alma hakkına sahipsiniz. Sonrasında yapılan başvurularda ise bu tutarın tamamı alınamaz.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

İnternet Bankacılığı Üzerinden Bes Emeklilik İptali

İnternet bankacılığı üzerinden iptal işlemini yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  • Ziraat emeklilik resmi web sitesine girişinizi yapın.
  • Sitenin sağ üst kısmında bulunan internet şubesine bilgilerinizi girerek giriş yapın.
  • Sizi karşılan ekranda bir menü göreceksiniz. Bu menüde “Değişiklik ve Talepler” adında bir sekme bulunuyor. Bu sekmeye ilerleyin.
  • Sizi karşılayan ekranda ise “Otomatik Katılım Sözleşmesi” adlı butona tıklayın.
  • Karşılaştığınız ekranda ise “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” adlı yazıya tıklayın.

Yukarıdaki adımları tek tek ve doğru şekilde yaparsanız başvurunuz işleme alınmış olacaktır. Başvurular ortalama 1 gün içinde incelenmekte ve onaylanmaktadır. Bu süre sonunda ise yapılan kesintiler maaş hesabınıza tekrar yansıyacaktır.

Mobil Uygulama İle Bes İptali

Mobil cihazlarınız üzerinden uygulama yardımıyla iptal işlemini yapmak istiyorsanız öncelikle mobil uygulamayı cihazınıza indirmelisiniz. Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını cihazınızın market kısmından ücretsiz olarak edinebilirsiniz.


Mobil uygulamayı sorunsuz olarak cihazınıza kurduğunuzda ise uygulamaya giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra uygulamanız gereken işlemler ise İnternet Bankacılığı üzerinde uyguladığınız işlemler ile aynıdır. Sorunsuz olarak adımları takip ederseniz iptal işlemini başarılı bir şekilde sonuçlandırmış olursunuz.

Telefonla Arayarak Emeklilik İptali Yaptırma

Ziraat çağrı merkezi yardımıyla da iptal işlemini yaptırabilirsiniz. Bu işlemi yaptırmak için 0850 222 97 00 numarasını aramalısınız. Telesekreter talimatlarını dinleyerek sırasıyla tuşlamaları yapabilirsiniz. Fakat hızlı şekilde işlemi halletmek istiyorsanız sırasıyla 2. 1 ve 1 tuşlamasını yapmanız gerekir. Bu kısımdan sonra ise sizi müşteri temsilcisi karşılayacaktır. Temsilci gerekli olan doğrulamaları yaptıktan sonra iptal işleminizi gerçekleştirir.

İptal Sonrası Kesintiler

Sistemde ne kadar süre kayıtlı kaldığınıza göre kesinti miktarları da değişiklik göstermektedir. İlk 2 ay içerisinde iptal ettirmeniz durumunda hiçbir şekilde kesinti yapılmadan ücret hesabınıza aktarılacaktır.

Vefat etme, emeklilik hakkı kazanma gibi zorunlu durumlarda Bes sisteminden ayrılanlara getiri üzerinden yüzde 5 kesinti uygulanır.

10 yıl üzerinde sisteme kayıtlı kalmış kişiler iptal ettirmek isterse getiri tutarı üzerinden yüzde 10 kesinti uygulanır. 10 yıl altında kayıtlı kalmış kişiler ise ayrılmak isterlerse yüzde 15 kesinti görürler.

Bes Hakkında Diğer Bilgiler

Bu sisteme otomatik kaydı yapılan kişilerin herhangi bir devlet veya kamu kurumunda çalışıyor olması gerekiyor. 1972 yılında veya daha sonra doğmuş olan kişilerin sisteme kaydı otomatik olarak yapılmaktadır. Günümüzde 5 veya daha fazla personele ihtiyaç duyan her şirket üzerinde bu emeklilik sistemi uygulandığı gibi, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin kaydı yapılmaktadır.

Bu sistemden emekli olmak için iki şartı sağlamak gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler ise süre sonunda emekli olabiliyor.

  • 56 yaşını doldurmuş kişiler emekli olmaya hak kazanır.
  • Sadece 10 yıldan uzun süredir sistemde yer alan vatandaşlar emekli olabilir. Bu sürenin altında kalanların ise 10 yılı doldurması gerekir.

Bes hakkındaki sözleşmeleri, merak ettiklerinizi ve sürelerinizi internet bankacılığı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca çözüm merkezi ile iletişim kurarak da Bes ile ilgili detaylı bilgileri ve durumunuzu öğrenebilirsiniz.