Yeni Evlenenlere Devlet Desteği: Denizbank Çeyiz Hesabı

1

Denizbank Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı, Nisan 2016’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiştir. Bu sistemle, maddi imkansızlık nedeniyle yuva kuramayan, hayallerini gerçekleştiremeyen gençlere destek verme amaçlanır. Denizbank Çeyiz Hesabı bu desteği vermeye, gençlerin hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı oluyor.

Denizbank Çeyiz Hesabına Kimler Başvuru Yapabilir?


TC vatandaşı olunmalıdır. Yaş 24’ün altında ise başvuran kişi ya da kişilerin veli/vasisi adına çeyiz hesabı açtırılabilir.

Denizbank Çeyiz Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Denizbank çeyiz hesabı Türk Lirası cinsinden açılabilir. Birden fazla çeyiz hesabı açılamaz ve aynı zamanda ortak hesaba çeyiz hesaba açılamaz. Denizbank çeyiz hesabı 3 yıl vadeyle açılır. Buna aksi bir talimat verilmemişse vade bitince otomatik yenilenir. Talimat doğrultusunda vadesiz mevduat hesabından veya Denizbank kredi kartından çeyiz hesabı için düzenli birim talimatı verilebilir. Bu düzenli ödemeler 3 aylık olarak belirlenebilir. Düzenli ödeme tutarı ile 23.289,62 TL gibi bir başlangıç tutarı ile hesap açılabilir. Çeyiz hesabına ait birikmiş yıllık faiz tutarı, hesabın yıl dönümlerinde anaparaya eklenir.

Düzenli ödeme tahsil edilemezse, asgari düzenli ödeme tutarından az olmamak şartıyla kısmi bir tahsilat yapılır. Kısmı tahsilat şeklinde ödeme yapılırsa bu da düzenli ödeme adı altında dikkate alınır. 1 yılı takiben belirlenen avantajlı faiz oranı üzerinden faiz aynı oranda işlemeye devam eder. Denizbank, 365 gün vadeli mevduat için en yüksek faiz oranının ortalamasının Türk Lirası cinsinden %0.50’nin üzerinde olmasını taahhüt ediyor.

Denizbank Çeyiz Hesabı İçin Kimler Devlet Katkısına Başvurabilir?

Denizbank çeyiz hesabına başvurular arasından en az 3 yıl boyunca bütün kurallara uygun olarak birikimini yapmış ve buna ek olarak henüz 27 yaşını doldurmadan evliliğini yapmış kişiler devlet katkısından faydalanabilir. Bunların dışında diğer şartlar ise; aylık ödeme yapıp yılda üç kere ve üç ayda bir düzenli ödeme yapılıyorsa yılda bir defadan fazla ödemenin aksatılmaması gerekir. Bir senede iki kereden fazla para çekilmemesi gerekir ve para çekimlerinde hesapta kalan bakiyenin, açılan çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren ödenmesi gereken asgari tutarın toplamından az olmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli İşyeri Nasıl Açılır?

Denizbank Çeyiz Hesabı İçin Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?


Devlet katkısının hesaplanabilmesi için esas alınacak kriter, evlilik tarihindeki anaparanın birikimidir. Hesaba tahakkuk edilen faizler, devlet katkısı hesaplamasına dahil olmamakla birlikte yapılacak devlet katkısı, evlenilen tarihteki birikim miktarının %20’sini ve asgari 6.274,32 TL’yi geçmeyecek şekilde hesaplanır.1 yorum


  1. Hasan Karadağ diyor

    Yuva kurmak her bireyin hayali bu hayali gerçekleştirmek eskiden kolaydi ama simdi dugun salonu fiyatları ve ev esyalari almak gerçekten insanlari zorlayacak durumlar arasinda bu nedenledir ki evlenecek bireyler kredi çekmeden bir şeylere sahip olamiyorlar. Hükümet bu konuda bir adim atip çeyiz kredisi icin bankalara mesaj vermişti bankalarda bu fırsatı kacirmayip her yil 10 binlerce kisinin evlenmesini fırsat bilerek kredi duzenlemesi yaptilar . Denizbank bu konuda uygun şartlar ile destek veriyor bu desteği kacirmamanizi oneririmCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.