1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 4,67 uzerinden 5)
Loading...

VakıfBank Kiram Güvende Sistemi ve Komisyon Miktarı

1

Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

VakıfBank Kiram Güvende Sistemi

VakıfBank ev sahiplerine önemli bir fırsat sunuyor. VakıfBank kiram güvende sistemi ile kiracılar da kiralarını kolaylıkla ödeyebiliyor. Bu sistem ev sahipleri için kiranın tahsil edilememesi riskini en az düzeye indiriyor.

Kiram Güvende Sistemi Nedir? Nasıl Dahil Olunur?


Özellikle ev sahipleri tarafından yoğun ilgi gören kiram güvende sistemi nedir?

Öncelikle sistemin temel amacı ev sahibi olan kişilerin aylık kira gelirlerini güvence altına almalarını sağlamaktır. Sisteme dahil olabilmek için herhangi bir VakıfBank şubesine başvuru yapılır. Başvuru sırasında hem kiracı hem de ev sahibi hazır bulunmalıdır. Başvuru belgeleri ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Kiralık konutun tapusunun aslı ya da fotokopisi,
 • Kira sözleşmesinin aslı ya da fotokopisi,
 • DASK poliçesi
 • Kiracının gelir belgesi

Başvurusu kabul edilenler sisteme dahil edilir ve sistem aşağıdaki gibi işler:

 • Sisteme dahil olmak isteyen ev sahibi ve kiracıya vadesiz mevduat hesabı açılır.
 • Vakıfbank her kiracıya belli bir kredi limiti hesaplar ve hesabına bu limiti tanımlar.
 • Artık kira ödemeleri bu hesap üzerinden yapılacaktır. Yeterli miktar olması halinde aktarım direk yapılır.
 • Kiracının tanımlı hesabında ödeme yapmak için yeterli bakiyenin bulunmaması halinde ise kiracıya tanımlanan kredi limiti çerçevesinde Vakıfbank tarafından kredi verilir.
 • Bu sayede kira bedeli otomatik olarak ev sahibinin hesabına aktarılır.

Sistem ile ilgili diğer önemli noktalar ise şunlardır:

 • Ev sahibi kirasını aylık olarak alabileceği gibi dilerse peşin olarak yıllık kira bedelini de çekebilir.
 • Kira ödemeleri en fazla 12 ay olacak şekilde kira sözleşmeleri süresince garanti altına alınmış olur.
 • Sistem yalnızca konut kiraları için çalışmaktadır.

Kiram Güvende Komisyonu Ne Kadar?


Vakıfbank her kira ödemesinde kira tutarı üzerinden Kiram Güvende komisyonu almaktadır. Kiram Güvende Teminat Mektubu Komisyon adıyla tahsil edilen bu ücret her kira ödemesinde ev sahibinden kesilir. Bu ödemede Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) hariçtir. 13 Haziran 2019 tarihi itibari ile bu oran yüzde 4.00 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, kiracıdan tek sefere mahsus  Kiram Güvende Teminat Mektubu Pikur ücreti alınmaktadır. Bu ücret sisteme dahil olunduğu zaman alınır ve BSMV hariç olarak belirlenir. 13 Haziran 2019 tarihi itibari ile 50.00 TL olarak fiyatlandırılmıştır.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

247 kez okundu.

1 Yorum 1. Yakup gerengi on

  Ben bu sistemi bilmiyordum gerçekten güzel bir sisteme benziyor.Kiracıyı değilde ev sahibini sağlama alan bir sistem ama detaylı bakıldığında kiracının da hesapta parası olmadığında kredi kullandırarak hem kiracıyı mağdur etmiyor hemde ev sahibini mağdur etmiyor.Ben bu uygulamayı çok sevdim 2020 yılında yeni kontrat imzalandığında bankaya başvurup bende bu sistem üzerimden evimi kiralayacağım.Kiram Güvende Sistemi gerçekten iyi düşünülmüş çok sağlam bir projeLeave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.