1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Loading...

Uzun Vadeli Hangi Hisse Senedi Alınmalı

0

Uzun vadede yatırım aracı olan hisse sentleri, daha karlı ve daha güvenilir yatırım araçları olarak ülkemiz çalkantılı ekonomik koşullarında tercih edilebilir olmaktadırlar.

Risksiz yatırım araçlarından olan B tipi fonlara bağlı yatırım araçları ile uzun vadeli devlet tarafından piyasaya sunulan hisse sentleri tercih edilebilir yatırım araçlarıdır.


A tipi borsaya endeksli olan fonlar ve hisse senetleri getirisi iyi olmakla birlikte düşme riski de olan yatırım araçlarıdır. Bu nedenle orta riskli yatırım aracı olarak tanımlanabilmektedirler.

Borsada Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa üzerinden anlık işlem yapmak mümkün olduğu gibi uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse sentleri de bulunmaktadır. Bu hisse senetlerinin neler olduğunun bilinmesi ve şirketlerin çok iyi tanınması gerekmektedir.

Borsada işlem gören şirketlerin hisseleri yatırımcılar tarafından sınıflara ayrılmıştır. Kimi hisse senedi tam riskli iken, kimisi yarı riskli grupta yer almaktadır. Düşme ve yükselme eğilimi eşittir. Bazı hisse senetleri ise özellikle orta-uzun vadede risksiz bir şekilde kazanç sağlamanızı sağlayacak hisse senetleridir.


Hisse senedi alımlarında amatör olarak işlem yapacaksanız işlem yapacağınız dönemin ve ekonomik koşulların iyi bilindiği uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Borsada özellikle uzun vadeli hisse senedi önerileri konusunda uzman yatırımcılardan alınmalıdır.

Uzun Vadeli Hisse Almadan Önce Şirketleri İnceleyin

Konu hakkında uzmanlığınız varsa, borsa üzerinden uzun vadeli hisse senedi nasıl alınır sorusunun cevabını kendiniz bulabilirsiniz. Şirketin bugünü kadar geçmiş işlem grafiği de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Şirketin düşüş ve yükseliş grafiklerinin kendi içinde mi yoksa dış etmenlerden mi kaynaklandığı hakkında kesin bilgi edinmelisiniz. Şirketin biten ve devam eden işleri, işlem hacmi, borcu ve alacağı hisse senedini almadan önce araştırmanız gereken konular arasında yer almaktadır.

Eğer konu hakkında uzmanlığınız yoksa bu konuda uzmanlığı bulunan yatırımcıların eşliğinde hangi şirketin hangi hisse senedinin hangi sürede ne kadar alınabileceğine finans uzmanları ile karar vermelisiniz.

Hisse Senedi Gruplarını Öğrenin ve Takip Edin

Yatırım uzmanlarının yakından takip ettiği ve Borsa İstanbul’un belirlediği hisse senedi grupları, hisse sentlerini piyasaya süren şirketleri risk gruplarına göre ayırmaktadır. Bu gruplar A, B, C, D gibi sınıflara ayrılmaktadır.

Özellikle A grubu hisse senetleri borsada uzun vadede kazandıracak hisseler olarak bilinmektedir. İşlem hacimleri yüksek olan bu gruptaki hisse sentleri uzun vadede yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygundurlar.

Ülke Ekonomisini Yakından Takip Edin

Özellikle A grubu hisseleri yatırımcısına güven veren büyük firmaların yer aldığı bir alandır. Burada yer alan firmalar genellikle ülke ekonomisinin günlük değişimlerinden kolay kolay etkilenmeyecek güçteki firmalardır ve ülke genel ekonomik sorunlarından etkilenmezler.

Diğer gruplardan da uzun vadede yatırıma uygun hisse senetleri olan şirketler bulunabilir, ancak bunun için konu hakkında uzman olmak ve şirketleri incelemede profesyonel olmak gerekmektedir.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

149 kez okundu.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.