2019 Yılı Girişimcilik Kredisi ve Hibesi Başvuru Şartları

2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da başta genç girişimciler olmak üzere tüm girişimciler desteklenmeye devam edilecek. Genç girişimcilere verilen destekler son birkaç yıldır inanılmaz seviyelere ulaştı. Girişimciler desteklenerek üretimde verimliliği, yeni iş istihdam alanları yaratmak isteyen devlet kurumları, destek ve hibe paketleri ile genç girişimcilerin önünü açmayı hedefliyor.


Ülkede girişimciliğin gün yüzüne çıkmasını isteyen devlet kurumları parası olmayıp da aklında projeleri olan kişilere ışık olmak, maddi sıkıntılarını gidererek üretime katılmasını hedefliyor. Devlet destek paketleri ile uzun vadede düşük faizli kredi verirken, hibe destekleri ile karşılıksız ödeme yapmaktadır. Bu paketlerle birlikte genç girişimcilerin önündeki en büyük engel olan finansman sıkıntılar giderilmiş oldu. Yeni fikre sahip olan, var olan fikirlerini geliştirmeyi hedefleyenler maddi sorunları aşarak projelerini hayata geçirme şansı elde ettiler. Maddi sıkıntılarını gidermek, aklındaki projeyi hayata geçirmek isteyen genç girişimciler Genç Girişimcilik Projesi ile artık hayata daha sıkı sarılmaya başladı.

Genç girişimciye genç girişimcilik kredisi veren bankalar girişimci ruha sahip kişilerin gün yüzüne çıkıp istihdam ve üretime ortak olması hedeflenmektedir.

Kosgeb Genç Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb genç girişimcilere kefilsiz genç girişimcilik kredi destek paketini sunmaktadır. Kosgeb kredisini almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Kosgeb kredisi alabilmek için Kosgeb genç girişimcilik kurslarına katılıp bu kursu başarı ile tamamlamanız gerekir. Bu kurslarda genç girişimcilere açacakları işletmeyi sorunsuz bir şekilde yönetebilme konusunda bilgi ve beceri aktarımı sağlanır. Kurs sonunda kursiyerden iş projesi hazırlaması istenir. Kişi krediyi bu iş projesi üzerinden alır. İş projesi hazırlamayan kursiyer kredi alamaz. Kurs sonunda alınan derslerle ilgili bir imtihan yapılır. Bu imtihandan başarılı olanlara kurs bitirme belgesi verilir. Kursa düzenli olarak katıldıysanız, dersleri dinlediyseniz bu sınavda başarılı olabilirsiniz. Kurslara devam etme zorunluluğu vardır. Kurs bittikten sonra kurs bitirme belgenizi, iş projenizi anlaşmalı bankalara götürerek belirlenen şartlar dahilinde kredinizi çekebilirsiniz. Kosgeb kredileri her proje için verilmez. Bu yüzden iş projenizin Kosgeb için belirlenen sektörlerden birisi olması gerekir.

Genç Girişimcilik Kredisi Genel Şartları Nelerdir?

Genç girişimcilik kredisi çekmek isteyen kişilerin aklındaki ilk soru hiç kuşkusuz bu krediyi çekebilmek için hangi şartları taşımak gerekir? Malum her önüne gelen bu krediyi çekemez. Krediyi çekebilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Gençlere yönelik uygulanan devlet destekli kredi paketinin şartlarını taşımak sanıldığı gibi aslında zor değil. Yazı dizimizde genç girişimcilik kredisini kolay yoldan nasıl alabileceğinizi aşamalı olarak size anlatacağız. Genç girişimcilik kredisi alma aşamaları şunlardır:


Kosgeb genç girişimcilik kurslarına katılmalısınız. Bu kursları İşkur ve Kosgeb kurumlarının ana internet sitesinden takip edebilirsiniz. Kurs yerleri, kurs tarihleri, açılacak kursları takip etmelisiniz. Bütün il merkezlerinde bu kurslar açılmaktadır. Kursların açılması için yeterli sayıda başvurunun olması gerekir. Kurs dönemleri içinde kursa kayıt olmalısınız.

Kosgeb girişimcilik kurslarına devam etmelisiniz. Bu kurslar son derece faydalıdır. Kişiye işletme yönetimi, krizle başa çıkma, insan ilişkileri, iş deneyimleri gibi konularda eğitimler verilir. Bu eğitimi alan birey işletmesine daha faydalı olur. Kosgeb her konuda kredi vermez. KOSGEB kapsamına giren bir iş kolu seçmelisiniz. Bu yüzden kursa katılırken yapacağınız işi önceden belirlemelisiniz. Kurstan aldığınız eğitimlerle hazırlayacağınız iş projelerini ona göre belirlersiniz.

Kosgeb eğitimlerinin ardından sınav yapılır. Bu sınavda başarılı olan kişilere kurs bitirme belgesi verilir. Kursu başarı ile tamamlamak istiyorsanız bu kurslara devam edip dersleri dikkatlice dinlemelisiniz. Kurslarda anlatılan bilgileri hayat boyu işletmenizde kullanacaksınız. Bilgiler altın niteliğindedir.

Kosgeb kursu boyunca sizden iş projesi hazırlamanız istenir. Kursun sonunda hangi işi yapacağınızı belirlemeniz istenir bir nevi. Kosgeb kredisini ne iş yapmak  için çektiğiniz böylece netlik kazanır. İş projeniz Kosgeb yetkilileri tarafından incelenir. Kurum tarafından kabul edilen projeler hayata geçebilir. Projenin kabul edilmesi için projenin akılcı, uygulanabilir olması gerekir. Uçuk kaçık fikirler için iş projesi onayı alamazsınız. Projeniz gerçekçi ve uygulanabilir olması gerekir. Projeyi nasıl geliştireceksiniz, nasıl gelir elde edeceksiniz, projeyle ilgili beklentilerinizi proje kapsamında belirlemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır? | Devlet Destekleri

Kosgeb eğitimleri sonunda aldığınız katılım belgesi ve iş projenizi alıp Kosgeb kapsamında anlaşmalı bankalara gidip kredi ve destek hibe paketini çekmelisiniz. Bu paketi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Kosgeb eğitim kursları İşkur tarafından ücretsiz bir şekilde vatandaşlara sunulur. 2017-2018 yıllarında 70 saat süren kurs 2019 yılı itibariyle 32 saat olarak güncellenmiştir.

Kosgeb iş planının onaylanması için kişinin Kosgeb Veri Tabanı’na kayıt yapması gerekir. Kosgeb sistemine kayıt olduktan sonra şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra KOBİ beyannamesini ve bilgi dökümünün yazılı çıktısını almalısınız. Bu işlemleri bitirdikten sonra girişimcilik programları başlatılır.

Genç girişimci kredisi veren bankaların şartları zamanla değişiklik gösterebilir. Başvuru şartlarını kredi çekeceğiniz zaman banka şubelerinde müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.  Bu krediyi çekebilmek için yatırım yapacağınız bir alanınız olması gerekir. Örneğin güneş enerjisi alanında faaliyet gösterecekseniz bu alanda bir eğitim almanız gerekir. Bu eğitimi de İşkur ve Kosgeb kapsamında yapılan kurslarla alabilirsiniz. Bu iki kurum dışında başka kurumdan alınan eğitim sertifikalarıyla bu kredi destek paketinden faydalanamazsınız.  Hazırlanan özel projelerle bu krediyi çekemezsiniz.

Genç Girişimcilere 50 Bin TL Hibe

Genç Girişimci kredi paketini artık neredeyse tüm bankalar vermeye başladı. Bankalar genç girişimci paketi altında birçok paketi müşterilerine sunmaktadır. Genç girişimci kredisi veren devlet kurumları da var. Devlet destekli genç girişimci paketini KOSGEB ve TKDK gibi kurumlar vermektedir.  Devlet destekli 50 bin tl hibe paketine 2019 yılı itibari ile başvuru yapabilirsiniz. Bankalar genç girişimciler için 50 bin liralık kredi destek paketi hazırladı. Ödemelerinizi aylık taksitlerle yapabilirsiniz. Bu kredi paketi ile siz de aklınızdaki fikirleri hayata geçirebilirsiniz. İşinizi büyüttükçe daha yüksek bütçeli krediler çekebilirsiniz.

Genç Girişimci Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Genç girişimcilere kredi veren bankaların başında Halk Bankası gelir. Uzun yıllardır bu alanda hizmet veren devletin köklü bankası Halkbank kredileri girişimcilik kredisi almak isteyenlerin ilk kapısını çaldığı bankadır. Belli bir alanda eğitim aldıysanız ve tecrübeliyseniz Halkbank genç girişimci kredisi ile hayallerinizi gerçeğe çevirebilirsiniz. Halkbank kredilerine KOBİ adresi üzerinden de online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Girişimci kredisi veren bankalardan bir diğeri de Türk Ekonomi Bankası (TEB)’dir. Küçük işletme sahiplerine işlerini genişletmeleri için fırsat sunan TEB Bankası girişimcilik kredisini çok cazip fiyatlarla sunmaktadır. Genç girişimcileri destekleyen diğer bir bankamız ise Ziraat Bankası‘dır. Özellikle devlet bankaları genç girişimcilik kredisini müşterilerine daha uygun sunmaktadır.

Bankalar Dışında Girişimci Kredisi Veren Kurumlar Nelerdir?

Girişimcilik kredilerini bankaların dışında Kosgeb ve İşkur gibi kurumlardan alabilirsiniz.

Bu kurumların resmi sitelerinde fırsatları takip edebilirsiniz. Ayrıca web sitemizi kullanarak girişimcilik destek paketleri ve güncel haberleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KGF Genç Girişimci Kredisi

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminat bulamayan kobilere kefil olan bir organizasyondur. Bu kefalet kobilere ve KOBİ olma yolunda ilerleyen işletmelere finansman destek sağlar. KGF ile Halkbank desteği ile işletme sahiplerine kredi desteği sağlanır. Uygun faiz oranları ile oldukça cazip olan bu krediyi çekebilmek için genç girişimcinin başvuru şartlarını yerine getiriyor olması çok önemlidir. Gençlerin iş kurması, ekonomide rol alması, üretime katılması ve verimliliği sağlamak için bu paket 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da uygulanacaktır. Bu paket ile genç girişimciler KGF teminatını, nakit ihtiyaçlarını ve gayrinakdi kredi ihtiyaçlarını giderebilecek. 6 ay geçerli ücretsiz KOBİ hesaplı bankacılık tarifesi uygulanacaktır. Ayrıca genç girişimcilere ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmeti sunulmaktadır. KGF kapsamında verilen kredilerin azami limiti 1.000.000 liradır. Kredi aylık eşit taksitlerle ödenir. Taksitler 3 ayda 1 ödenir. Kredi vadesi en az 60 aydır. KGF kefalet komisyon oranı ise kredi tutarının % 90 civarıdır. KGF kefalet komisyonu 1 defaya mahsus kefalet tutarı üzerinden % 0.03 komisyon tahsil etmektedir.

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır?

Devlet genç girişimcileri desteklemek, onların iş kurup hayalindeki mesleği yapmaları için büyük destek ve kredi paketleri hazırladı. Üretimde artışı sağlayarak kalkınmak isteyen devlet şartları sağlayan genç girişimcilerine bütçesini sonuna kadar açmaktadır. Esnaflığın kalkınması, üretiminin artması, işsizliğin çözülmesi gibi sorunları genç girişimcilere geniş destek ve hibe paketleri ile aşılmaya çalışılmaktadır. Bu desteklerle birlikte genç girişimcilere yeni kredi paketleri sunulmaktadır. Yeni girişimcilere Kosgeb ve Halkbankası işbirliği ile faizsiz ya da düşük faizli kredi imkânı sunmaktadır.

KOSGEB Devlet Girişimci Kredilerine Nasıl Başvurulur?


Yeni iş yeri kurmak isteyenleri desteklemek amacıyla devlet Kosgeb birimini kurmuştur. İlk yıllarda sadece sanayi kuruluşlarına destek olan Kosgeb ilerleyen yıllarda desteklediği alanları genişletmiştir. Bugün destek sağlamadığı alan neredeyse kalmadı. Destek olmadığı birisim sayısı çok sınırlıdır. Yeni iş yeri kuracak olanlar için girişimcilik destek programları oluşturulmuştur. Bu programlara dâhil olmak için ilk önce uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra genç girişimciler için hazırlanan destek programlarına dâhil olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli İşyeri Nasıl Açılır?

Halk Bankası’ndan Yeni Girişimcilere Kredi

Faizsiz ya da düşük faizle kredi çekip iş yeri kurmak isteyenler için Halk Bankası genç girişimciler için 50 bin lira destek kredisi hazırladı. Bankanın sağladığı bu imkan limitleri girişimcinin tahsil durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu krediden faydalanacak kişi deneyim sahibi değilse ve üniversite mezunuysa 50 bin lira kredi çekebilir. Üniversite mezunu olup 1 işletmede en az 2 yıl çalışmış 35 yaşından küçük olan girişimcilere 75 bin lira kredi 1 yıl ödemesiz 4 yıl eşit ödemeli bir şekilde sunulmaktadır. Çıraklık eğitimden mezun olmuş uzmanı olduğu alanda bir iş yeri kuracak olan genç girişimcilere 30 bin lira kredi verilmektedir. İlkokul mezunu çıraklık eğitim sertifikalı kişiye 30 bin lira destek kredisi 60 ay vade ile sunulmaktadır. Bu krediyi alabilmek için yaş sınırı 30’dur.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusunu Nasıl Yapılır?

İşletmenizin açılıp masraflarını geri alabilmek için ilk etapta Kosgeb kurslarına katılmanız gerekir. Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi sunan kurslar açar. Bu eğitimlere okuma yazması olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılabilir. Kursa katılmanıza memur ya da öğrenci olmanız engel değildir. Eğitim başvuruları ücretsiz olup verilen eğitimler için de sizden ücret talep edilmez. Kosgeb kurslarını İşkur ve Kosgep resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz. Yeterli katılımın olması durumunda kurslar açılır. Başvuruları internet sayfasından yapabilirsiniz. Kontenjanları sınırlı olan kurslara katılmak için elinizi çabuk tutmalısınız. Başvuru esnasında güncel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru biçimde girmelisiniz. Eğitimi sadece bulunduğunuz ilde değil farklı illerde de alabilirsiniz. Faaliyeti bulunduğunuz ilde gerçekleştirmeniz gerekir. Eğitimler ortalama 4 gün sürmektedir. Eğitimde işletme konuları yer alır. Eğitimin son gününde sizden kosgeb iş planı hazırlamanız istenir. Bu eğitim ile iş dünyasına bakış açılarınız gelişir. İşletme nasıl yönetilir, krizle nasıl mücadele edilir gibi konularda size bilgi aktarımı sağlanır. Elinizde bir iş projesi olmadan bu destek paketinden faydalanamazsınız. Bu 4 günlük eğitimle iş planı nasıl hazırlanır bu konuda da eğitim alırsınız. Eğitimler bittikten sonra almış olduğunuz eğitimle ilgili sınav yapılır. Sınavda başarılı olanlara belge verilir. Bu belgenin size verilmesinden sonra 20 iş günü içinde size kredi için dönüş yapılır.

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır?

Devlet girişimcilik kredisi almak için ilk önce Kosgeb başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuruda bazı gruplar öncelik taşır. Bu guruplardan birisiyseniz bu guruba dahil olduğunuzu gösteren resmi belgenizi başvuru esnasında yanınızda bulundurmalısınız. Engelliler, şehit yakınları ayrıcalıklı gurupta yer alır. Kosgeb kurumu her hafta 20 başvuruyu değerlendirir. Başvurunuz değerlendirme aşamasında kabul görürse işletmenizi 90 gün içinde kurmanız istenir. Bu süre içinde işletmenizi kuramazsanız bu destek paketinden faydalanamazsınız. Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmanız istenir. Bilgi doküman ve beyanname oluşturmalısınız. Sistem üzerinden girişimcilik destek programına başvuru yapmanız gerekir.

2019 Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet hibe kredisini 2019 yılında farklı kurumlar aracılığıyla vermeye devam ediyor. Devlet hibeleri Kosgeb ve İşkur başta olmak üzere Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumlar aracılığıyla genç girişimcilere verilmeye devam ediyor. En büyük hibe destekleri Kosgeb tarafından verilmektedir. Bu destek paketini almak için Kosgeb merkezlerine başvuru yapılması gerekir.

KOSGEB Hibe ve Kredisi Nedir, Kimlere Verilir?

Kosgeb ülkemizde 1990 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kosgeb açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığı’dır. Kosgeb’in amacı ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomide aktif rol almasını sağlamaktır. KOBİLERİN rekabet ortamında ayakta kalıp büyümesini sağlamaktır. Girişimciliği maddi ve manevi olarak destek olmak, sanayide entegrasyonu uygun bir şekilde geliştirmektir. Kosgeb başvuru şartlarına uygunluk sağlayan herkes bu kredi paketinden faydalanabilir. Kosgeb hibe ve destek kredisi için aranan şartlar şunlardır:

  • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaşından büyük olması gerekir.
    Kosgeb başvurusu yapabilmek için kişinin kosgeb tarafından ücretsiz bir şekilde sunduğu uygulamalı girişimcilik eğitim programına katılmış olup eğitimin sonunda uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikasını almış olması gerekir.
  • İşyerini kurmuş olması gerekir. Aktif olarak bir işletmenin başında olması ve bu işletmenin vergi levhasının bulunması gerekir.
  • Başvuruyu yapan kişinin kurulan işyerinde en az %30luk hissesinin olması gerekir.
    Kosgeb kredisini alabilmesi için iş alanının Kosgep destek programları içinde yer alması gerekir. Kosgeb’in destek vermediği iş alanlarında bu kredi paketinden faydalanmanız mümkün değildir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Hangileri?


KOSGEB tarafından desteklenen sektörler 18.09.2009 tarihinde resmî gazete bakanlar kurulu kararı ile belirlendi. Desteklenen sektörlerin tamamını www.kosgeb.gov.tr resmi internet adresinden öğrenebilirsiniz. Bu sitede yer alan listede sektörler alt kollara ayrılmıştır. Her sektör için farklı bir iş kolu ve konusu yer alır. İş kollarının kendine ait kodları bulunur. Başvuru esnasında bu kodlar kullanılır. Kodlar nace kodları olarak adlandırılır. 95 nace kodu bilgisayarların ve iletişim araçlarının onarımına ait iş kolunu temsil eder. Kosgeb desteklerinden faydalanmak için kosgeb listesinde yer alan iş kollarıyla ilgili faaliyet gösteriyor olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Tarım Sigortaları: Ziraat Bankası

KOSGEB Desteklenen Bölgeler ve Destekleme Oranları

Kosgeb desteklediği bölgeleri 6 bölgeye ayırmıştır. Bölgelere göre destek oranları değişiklik gösterir.  19.06.2012 tarihinde yayınlanan resmî gazetede bu 6 bölge şu şekilde sıralanmıştır.

1.BÖLGE: Eskişehir, Muğla, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya ve İstanbul’dur.
2.BÖLGE: Adana, Aydın, Bolu, Edirne, Denizli, Isparta, Kırklareli, Kayseri, Konya, Yalova, Tekirdağ, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariçtir.)
3.BÖLGE: Balıkesir, Burdur, Bilecik, Gaziantep, Karabük, Manisa, Karaman, Mersin, Trabzon, Samsun ve Zonguldak
4.BÖLGE: Amasya, Afyon, Bartın, Artvin, Çorum, Düzce, Elâzığ, Hatay, Erzincan, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Rize, Nevşehir, Malatya ve Sivas
5.BÖLGE: Yozgat, Tokat, Tunceli, Sinop, Osmaniye, Kilis, Niğde, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Çankırı, Adıyaman, Aksaray ve Bayburt
6.BÖLGE:  Ağrı, Batman, Ardahan, Bingöl, Diyarbakır, Bitlis, Hakkâri, Iğdır, Mardin, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Bozcaada ve Gökçeada’dır.

Birinci ve ikinci bölgede destek oranı %60’dır. Kişi şehit ve gazi yakını ise bu oran % 80’dir. Kalan diğer bölgelerde destek oranı %70’dir. Kadın, engelli, şehit yakınları, gaziler için bu oran % 90’dır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi herkese açık verilip kurs için herhangi bir ücret alınmaz. Eğitim duyurularını kosgeb resmi internet kanalından öğrenebilirsiniz. Kursa kayıt olmak için e-devlet sistemini www.turkiye.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

2019 yılında girişimciliği destekleme programı kapsamında 360 bin liraya kadar destek paketleri verilecek. Bu destek paketi ile girişimcilerin iş kurup yönetmeleri ve geliştirmeleri desteklenecek. Kosgeb geleneksel girişimcilere 60 bin lira, ileri seviyedeki girişimcilere 360 bin lira kredi desteği sağlamaktadır. Bu kapsamda ödenecek hibe ve destek kredileri şunlardır.

Kuruluş desteği: İşyerini kurmak için 5 bin ile 10 bin lira arası hibe ödemesi yapılır. Sonrasında işletmenin performansına göre değişik hibe paketleri sunulur.
Teçhizat desteği: Makine, teçhizat, yazılım gibi giderler için sonrasında 300 in liraya kadar geri ödemeli kredi desteği sağlanır.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Kosgeb destek kapsamında 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz geri ödemeli kredi seçeneği sunulur. Şartlara uygunluk gösteren herkes başvuru yapabilir. Bu destek kapsamında işletme kuruluş desteğini geri ödemesiz olarak 2 bin lira olarak alabilirsiniz. Kuruluş döneminde iş yerinin makine ve donanım ihtiyaçları için geri ödemesiz 18 bin lira destek hibesi verilir. İşletmenin giderlerine destek olmak amacıyla 30 bin lira geri ödemesiz kredi verilir. Tüm bunların yanı sıra 100 bin liraya kadar geri ödemeli kredi seçenekleri sunulur. Kosgeb girişimcilik başvuruları online üzerinden internet kanalından yapılır. Kosgeb sitesinin resmi internet sayfasına girerek veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Veri tabanına kayıt olduktan sonra KOBİ beyannamesi vermeniz gerekir. Bu işlem için e-devlet sitesine giriş yapıp gerekli formu doldurmanız gerekir. İş planı hazırlayıp gerekli belgeleri hazır edip Kosgeb il ve ilçe müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular 60 gün içinde değerlendirilip tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüşler yapılır. Kosgeb değerlendirme işlemlerini Kosgeb değerlendirme uzmanları yaparlar. İş planı hazırlama ile ilgili tüm detayları Kosgep‘in uygulamış olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde öğrenebilirsiniz.

Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Devlet üretimde sürekliliği sağlamak, işsizliği yok etmek için genç girişimcileri birçok alanda desteklemeye devam ediyor. Destek olduğu alanlarda belli oranlarda kredi sağlarken bazı alanlarda geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. Destek ve hibe kredisi şartlarını sağlayan herkes bu destekten faydalanabilir. Teşvikler bölgesel farklılıklar ve vatandaşların durumları baz alınarak verilmektedir. Şehit ve gazi yakınlarına ve hanımlara verilen devlet destekli paketler ile normal bir bireye verilen destek paketleri aynı değildir. Bazı guruplara öncelik vermiştir. Kadınların iş dünyasında aktif rol alması, üretime katılması için kadınlara daha yüksek oranda krediler verilmiştir. Şartlar kadınlar için biraz daha esnek tutulmuştur. Kosgeb iş hayatına dahil olmak isteyen genç girişimcileri desteklerken, TKDK kırsal bölgede yaşayan tarım ve hayvancılıkla uğraşan kimselere destek olmaktadır. TKDK kapsamında en son desteklenen projeler kültür mantarcılığı ve istiridye üretimidir.

Geri Ödemesiz Kredi Nedir? Hangi Kurumlar Verir?

Hibe kredisine geri ödemesiz kredi denir. Geri ödemesiz kredi üretime katkı sağlamak amacıyla genç girişimciye karşılıksız olarak verilen kredi türüdür. Kişi bu parayla işini kurması ve yönetmesi istenir. Para tek şartla verilir. Verilen para belirtilen iş için harcanması gerekir. Hibe kredileri geri ödemezsiniz. Verilen hibe kredisi farklı bir amaç için kullanıldığı tespit edilirse verilen hibe kredisi, faizi ile geri tahsil edilir. Kişi bir daha destek ve hibe kredisine başvuru yapamaz. Geri ödemesiz kredilerin veriliş amacı kurumlara göre değişir. Kimi kuruma yardım amaçlı kimi kuruma teşvik amaçlı verilir. Geri ödemesiz krediyi ülkemizde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz, tarımsal örtü altı ve örtü üstü bitkisel üretim yapanlar, iş fikrine yönelik proje üreten genç girişimciler, esnaflar ve kobilere verilir.