Türk Hava Yolları tüm dünyada görülen yeni Corona virüsünün ortaya çıkması nedeniyle programlarında önemli değişikliklere gitti. Tüm uluslararası uçuşlar 27 Mart 2020 saat 23.59 itibariyle geçici olarak durduruldu ve iç hat uçuşlarında önemli bir kısmı bazı büyükşehirler dışında askıya alındı. Türk Hava Yolları şirketin işletme giderlerini azaltmak ve finansal likiditesini artırmak için bazı önlemler almaya devam ediyor. Ayrıca şirket, gönüllü ücretsiz izinler vererek personel giderlerini azaltmak için devletin verdiği kısa süreli istihdam ödeneği başvurusunu yapmıştır. Ortaklık sermaye harcamaların önemli bir kısmını azaltmakta veya erteleyebilmektedir. Ayrıca şirket likidite seviyesini güçlü tutmak için yeni finansman seçeneklerini de değerlendiriyor. Ödeme planını revize etmek için önem tedarikçilerle görüşmekte ve salgının küresel genişlemesi ile ilgili farklı senaryolara karşı eylem planları üzerinde çalışmaktadırlar.

Türk Hava Yolları’nın Mart 2020 Dönemi İşlem Hacmi


Mart 2020 döneminde 2019 yılının aynı dönemine göre Türk Hava Yolları ile taşınan yolcu sayısı 5. 9 milyondan %53 oranında azalarak 2.8 milyona kadar düştü. İç hatlarda taşınan yolcu sayısı %44,9 azaldı ve bu sayı uluslararası hatlar için %59.1 seviyelerinde kaldı. Toplam L/F oranı 17,6 puan azalarak %63.3’e kadar geriledi. Mart 2020 döneminde 2019’un aynı dönemine göre 12 milyardan 5.6 milyara kadar gerileyen revenue passenger kilometer yani RPK değeri oldukça dikkat çekiyor. (Passenger kilometer uçağın katettiği kilometre sayısı ile uçakta ücretli bir şekilde taşınan yolcu sayısının çarpılması sonucunda elde edilir.)

Türk Hava Yolları’nın Mart 2020 döneminde uluslararası transfer alanında işlem hacmi ve yolcularının sayısı yüzde 60.1 azaldı. Türkiye’de şehirler arası olan yolcularda ise %57,7 bir azalma görüldü. Yine kargo ve posta olarak kullanılan hava kargo taşımacılığında Türk Hava Yolları Mart 2020 döneminde %8.5’luk bir azalışla 127.869 ton kargo taşıyabildi. Aynı dönemin 2019 yılında ise bu sayı 139.744 ton idi.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Nasıl Yatırım Yapılır ? Nasıl Hesap Açılır ?

Uluslararası Kredi Ajansına Göre Türk Hava Yolları Hisselerinin Değerlendirilmesi

Uluslararası Kredi Ajansı Moody’s Covid-19 salgınının özellikle havayolu endüstrisinde kısa ve uzun vadeli birçok şok yaşanacağını öngördü. Moody’s 127 ülkeyi kapsayan uçuş ağına sahip Türk Hava Yolları’nın diğer pek çok havayolu şirketi gibi olumsuz talep ortamından etkileneceğine inandığından dolayı 24.03.2020 tarihinde Türk Hava Yolları’nın uzun vadeli ihraççı kredi notunu düşürdü. Moody’s ayrıca daha da eski sürüme geçiş için şirketin genel durumunu olumsuz bir şekilde revize etme kararı aldı. Bununla birlikte 2015 yılında çıkarılan Türk Hava Yolları’nın geliştirilmiş ekipman güven sertifikalarının sayıları Ba3’ten eski sürüme geçirilmek üzere kontrol edilmektedir.

Türk Hava Yolları’nın Tahliye Operasyonunda Rolü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile tüm dünya üzerinde 59 ülkeden 25.000 Türk vatandaşının Ramazan ayını ve bayramını rahat bir şekilde evinde geçirebilmesi için bir tahliye operasyonu başlatılacak. Yaklaşık 25.000 vatandaş 27 Nisan tarihine kadar Türk Hava Yolları’na ait uçaklar aracılığıyla tahliye edilecek. Ayrıca Covid-19 hastalığı ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanan kişiler hastanede tedavi altına alınmak suretiyle 14 gün karantinaya tabi tutulacak. 62 ilde toplam 26 bin kapasiteli ve tek kişilik odalarda hastalığın bulgularına sahip olan kişiler misafir edilebilecek.


Türk Hava Yolları şirketi tüm dünyada görülen corona virüs salgınından sonra uçuşlarını 20 Mayıs tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı. Daha sonra ise iç hatlar seferlerini ise 20 Nisan’a kadar durdurduğunu kamuoyu ile paylaştı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi ile ilgili tahliye operasyonunda Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.