1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Temettü Yatırımı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

0

Temettü, herhangi bir şirketin yıl içerisinde elde etmiş olduğu net karın hisse sahiplerine dağıtılmasıdır. Borsada herhangi bir şirketin hissesini satın aldığınız da aynı zamanda  o şirketin ortağı olduğunuz için kardan pay alma hakkına sahip olursunuz.  Şirketler temmetü ödemelerini yıl içerisinde belli dönemlerde bir kez veya birden fazla kez dağıtabilirler.

Temettü Dağıtımı Ne Zaman Olur ? Ne Kadar Temettü Geliri Elde Edilir ?


Temettü dağıtımı zamanı şirketler tarafından belirlenir. Temettü dağıtımı yılda bir dfa toplu olarak ödenebildiği gibi yıl içerisinde 2,3,4 defa da ayrı ayrı ödenebilmektedir. Ne kadar temettü geliri alacağınız ise, şirketin toplam piyasa değerine oranla ne kadar kar ettiğine bağlıdır.Örnek vermek gerekise 10 milyar TL değerindeki bir şirket, bu yıl 1 milyar TL kar ettiyse %10 temettü dağıtımı gerçekleşir. Yani ne kadar yatırım yaptıysanız %10’u kadar temettü geliri elde edersiniz.Bazen şirketler toplam karın bir bölümünü yeniden büyümek için ayırabilir ve  karın bir kısmı yatırımcılara ödenir. Örneğin 10 milyar TL değerinde bir şirket 1 milyar TL kar etmiştir. Ancak sadece 200 milyon TL karı yatırımcılara dağıtır. Kalan 800 milyon TL yeniden büyümek için harcanır. Bu durumda ise toplam %2 temettü ödemesi alırsınız. Genelde küçük ve büyümek isteyen şirketler temettü ödemez veya çok az öderler. Temettü dağıtımının miktarı yatırımcıların hisseye yönelişini etkiler. Yüksek temettü dağıtan bir hisseye daha çok yatırım gelir.

Temettü Dağıtımında Bilinmesi Gerekenler

Temettü dağıtımı yapılırken, şirketler dağıtılacak temettüyü hisse veya nakit para olarak ödeyebilirler. Örneğin herhangi bir şirketin hissesininden 10 TL fiyatından 1000 adet lota sahipseniz, %5 temettü dağıtımında hesabınıza 50 lot geçebileceği gibi 500 TL’de geçebilir bu dağıtım şekli tamamen şirketin elidedir. Temettü dağıtımından sonra temettü dağıtılan oran kadar şirketin piyasa değeri düşer bu  da hisse senedi fiyatını düşürür. %5 temettü dağıtan bir şirketin piyasa değeri dağıtımdan sonra % 5 düşer. 10,00 TL fiyatlı hisse senedi dağıtımdan sonra 9,50 TL fiyatına düşer.  Ayrıca elde ettiğiniz temettü gelirinin %15’i kadar vergi ödersiniz.  Bu da 500 TL temettü geliri için, 75 TL anlamına gelir. Sonuç olarak zararda gözüküyorsunuz ancak değilsiniz. Hisse fiyatının düşmesine rağmen vergi dışında bir zararınız olmadı yani 10,00 TL’ye aldığınız hisseyi aslında 9,50 TL’ye mal etmiş oldunuz. Hisse yeninden 10,00 TL’ye yükseldiğinde siz 10,00 TL’den almanıza rağmen sattığınızda kar elde edeceksiniz.

Temettü Yatırımı Mantıklı Mı ?

Temettü yatırımı çoğu zaman doğru hisse seçildiğinde mantıklı sayılabilir. Kimi hisseler yıllık yüzde 75 temettü dağıtabilir. Ancak yüksek temettü dağıtan her hisse alınmamalıdır. Hisse almadan önce mutlaka detaylı araştırma yapmalı ve o şirketi satın alıyormuş gibi düşünülmelidir.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

135 kez okundu.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.