TC Kimlik Numarası İle Kredi Başvurusu

Tüketici Kredisi Nedir?

Tüketici kredisi, kredi kartları dahil döner borçları ve otomobil, eğitim ve deniz araçları gibi ürünler için geri dönüşümsüz borçları içeren bir kredi çeşididir. Genel olarak bakıldığında, doğrudan konut ile ilgili olmasa da, konut fiyatları yükseldikçe tüketici kredisi kullanımı da yükselme eğiliminde olmuştur. Bir diğer gözlenen sonuç da tüketici kredisi talebi, daha çok nüfusun daha yoksul olduğu kesimlerde yoğunlaşmaktadır.


Uygulamada bir ürün veya hizmet alımı için tüketicilere verilen krediler tüketici kredileridir. Bankalardan ve finans kuruluşlarından talep edilen bireysel bir borçtur. Genelde her çeşit kişisel kredi, tüketici kredileri olarak adlandırılmaktadır. Buna kredi kartları dahildir. Buna rağmen, tüketici ifadesi daha çok günlük mal ve hizmetleri satın almak için kullanılan teminatsız borcu tanımlamaktadır.

Kimler Tüketici Kredisi Alabilir?

Tüketici kredileri, kişisel tüketim için mal veya hizmet alımlarını finanse etmek ya da kişinin mevcut borçlarını yeniden finanse etmek için kullanılan kısa ve orta vadeli bir kredi türü olduğuna göre bu kredileri sadece kişiler, bireysel olarak talep edebilmektedir. Kişiler, bir geri ödeme süresi boyunca mal veya hizmetlere sahip olmaktadır. Özellikle sınırlı bütçe ile hareket eden kişiler için tüketici kredileri bir nefes alma imkanı sunmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan ve finans kuruluşlarından sağlanan bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri esas alınarak bir hesaplama yapılmakta ve kişiler için bir puan oluşturulmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişilerin tüketici kredisi kullanma imkanı daha yüksektir. Bu kişilerin krediye ulaşmaları hızlı ve kolay olmakta, ayrıca bu kişiler daha uygun faiz oranları ile kredi kullanabilmektedir. Buna karşılık kredi notu düşük olan kişilerde bu imkanlar kısıtlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Odeabank SMS Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankacılık sisteminden bireysel kredi kullanan, kredi kartı kullanan veya kredili mevduat hesabı kullanan herkes için kredi notu hesaplanmaktadır ve bu bilgi saklı tutulmaktadır. İsteyen kişiler ücretini ödeyerek sadece kendi kredi notunu öğrenebilirler.


Kredi notu aktif hesaplar yanı sıra son beş yıl içinde kapanmış olan kredileri de içermektedir. Bankalardan talep edilecek bir risk raporunda, kredi notu yanı sıra, kullanılan kredili ürünler ile ilgili geri ödemeleri ve bekleyen kedi taksitleri de yer almaktadır. Bu rapor kişilerin ödeme gücü hakkında gerçek bir tespit yapmaktadır.

Kredi notu hesaplanırken kişinin ödeme alışkanlıkları yüzde 35, mevcut hesap ve borç durumu yüzde 35, yeni aldığı krediler yüzde 11, yeni kredi kullanım yoğunluğu yüzde 10 ve diğer unsurlar yüzde 9 oranında etkili olmaktadır.

TC Kimlik Numarası İle Kredi Başvurusu

Bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, bankacılık sisteminde de olumlu karşılık bulmaktadır. Şimdi bankacılık işlemleri büyük ölçüde internet üzerinden yapılabildiği gibi mobil telefonların kısa mesaj (SMS) özellikleri de kişilere hızlı ve kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır. Artık bütün özel ve kamu bankaları bu yolları kullanmaktadır. Her bankanın veya finans kuruluşunun talepleri aldıkları mesaj kodları farklı olsa da uygulamanın esası değişmemektedir.

Tüketici kredisi ihtiyacı olan bir kişinin, TC kimlik numarası yazarak, başvuracağı bankanın dört rakamlı SMS koduna sadece bir kısa mesaj göndermesi yeterli olmaktadır. Bankalar böyle bir talep aldıkları zaman, kredi talep eden kişinin, yukarıda açıklanan kredi notu bilgilerine ulaşmakta ve bu kişinin kredibl olup olmadığını, yani güvenilir olup olmadığını araştırmakta ve yine kişinin telefonuna bir SMS mesajı gönderek değerlendirme sonucunu bildirmektedir.

TC Kimlik Numarası Nedir?

TC kimlik numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen MERNİS uygulaması ile her vatandaşa verilen bir numaradır. TC kimlik numarası 11 rakamdan oluşmaktadır ve herkesin kendine özel bir vatandaşlık numarası bulunmaktadır. İlk on rakamının toplamının birler basamağı son rakamı oluşturmaktadır. Hatalı girişleri kontrol amacı ile bu özellik sisteme dahil edilmiştir. Başka kontrol parametreleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Finansbank Mesajla Kredi Başvurusu

Resmi kuruluşlar nezdinde bütün sistemler artık TC kimlik numarasını esas almaktadır. Bu çerçevede bankacılık sisteminde de bütün işlemler TC kimlik numarası ile sürdürülmektedir. Bu yüzden tüketici kredisi talep eden kişilerin bankalar genelinde kredi bilgilerine ve kredi notuna kolayca ulaşılmaktadır.

TC Kimlik Numarası Paylaşımı Riskli mi?

Bankalardan bir ihtiyaç kredisi talep etmek çok kolay. Kredi başvurusunu yapmak için sadece TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Bu şekilde bankalar müşterinin kredi sicilini hızlıca görmekte, hatta SGK gibi kaynaklardan gelir durumunu bile sorgulamaktadır. Bankalar için hızlı hizmet vermek adına bu uygulamalar çok pratik olsa da arkasında bir takım riskler taşıdığı endişesi her zaman var. Aslında bu konuda bir risk olmadığı ve bugün TC kimlik numaralarının her yerde kullanıldığı söylense de her türlü dolandırıcılığın yaşandığı ülkemizde bunun risk olmadığını söylemek pek inandırıcı gelmiyor. Herşeye rağmen TC kimlik numarasının çok fazla paylaşılmamasında yarar var. Ancak yine de bankalar ve finans kuruluşları, tüketici kredileri taleplerini sadece TC kimlik numarası ile değerlendirseler de, iş kredi kullandırmaya geldiğinde mutlaka başka bilgi ve belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır.