Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Yeni bir araç alacakların ya da ikinci el bir araç alacak olanların, ellerinde nakit bir para olmaması durumunda, başvurdukları ilk yol; taşıt kredisi başvurusunda bulunmaktır.


Taşıt kredisi, bazı farklı kategorilere ayrılır, bunlar:
• Tekne kredisi
• Motorsiklet kredisi
• Sıfır kilometre taşıt kredisi
• İkinci el taşıt kredisi
• Ticari taşıt kredisi

Dört farklı sınıfa ayrılan bu kredilerin hepsinin, başvurusu için taşıt kredisi şartları bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Genel olarak araç kredisi şartları şu şekildedir:

• Gelir düzeyinin, kredi ödemesi için karşılayabilir nitelikte olması,
• Kredi alacak olan kişilerin kredi notlarının uygun olması,
• Kredi alacak kişinin en az 18 yaşında olması,
Kredi başvurusu yapacak olan kişinin SGK kaydının aktif durumda olması,
• Kredi başvurusu yapacak olan kişinin SGK kaydının en az 6 aylık olması,
• Alınacak olan taşıt üzerinde herhangi bir kişi ya da kurumların koydurduğu bir ipotek olmaması.


Yukarıda sayılan bu şartların sağlanması halinde, taşıt kredisi için başvuru yapılabilmektedir.

Taşıt kredisi için başvuruda bulunurken, devam eden bir borcun varlığının olup olmadığı da önem taşımaktadır. Eğer, devam eden bir ödemeniz var ise, bu durum kredi almanızı zorlaştırabilir. Bu sebeple, devam eden ödemelerin eksiksiz ve zamanında yapılması, taşıt kredisi başvurunuzun onaylanmasında olumlu bir etkiye sahiptir. Çünkü bankalar, müşterilerinin ödemelerini aksatıp aksatmıyor oluşuna önem vermektedirler. Ayrıca, devam eden bu borç durumunun düzenli olarak yapılması, kişinin kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Vakıfbank Taşıt Kredisi Kampanyaları, Faiz Oranları ve Başvuru

Kullanılabilecek Taşıt Kredisi Miktarı Ne Kadar?

15.01. 2019 tarihinde, bankaların kredi işlemleri ile alakalı yönetmelikte değişiklikler olmuştur. Yönetmelikteki bu değişikliklere göre; taşıt kredilerinde kredilendirme oranları yükseltilmiştir ve kasko ve fatura değeri 120 bin TL’ye kadar olan taşıtlarda %70, 120 bin TL’yi aşan taşıtlarda %50 oranında kredi verilebilmektedir.

Taşıt kredisi şartları arasında, alınacak kredinin maksimum vadesi de bellidir. Buna göre; taşıt kredisinde maksimum vade 60 ay ile sınırlıdır. Alınacak olan taşıt, kredi ödemesi bitene kadar yani vade süresi dolana kadar bankanın ipoteği altındadır. Ayrıca, araç üzerinde ipotek olduğu süre içerisinde, ödemede aksaklıklar olur ve ödeme yapılmaz ise, bankanın alınan taşıta el koyma hakkı bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalar, kişilerden bazı evraklar istemektedir. Bu belgeleri bankaya bildirmek taşıt kredisi şartları arasında yer almaktadır. Taşıt kredisi başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

Özel sektörde çalışanlar için; maaş bordrosu, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküsü, arcın ruhsatı ya da faturası, ek gelir var ise bunun belgesi.

Kamu sektöründe çalışanlar için; maaş bordrosu, aracın ruhsatı ya da faturası, ek gelir var ise bunun belgesi.

Emekliler için; emekli aylığı dökümü, aracın ruhsatı ya da faturası, ek gelir var ise bunun belgesi.

Vergi levhalı işletmeler için; güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, aracın ruhsatı ya da faturası.

İkinci El Taşıt Alımında Kredi Şartları Nelerdir?

İkinci el için taşıt kredisi şartları da bulunmaktadır. Genel olarak, taşıt kredileri için gerekli olan şartlar benzer olsa da, bazı bankalar sıfır kilometre araçlardan farklı şartları da isteyebilmektedirler. Bu şartlara göre:

  • Alınacak aracın en fazla 8 yaşında olması gerekmektedir. (Bu yaş sınırı her banka için geçerli bir şart değildir, bazı bankalar bu şartı aramazlar.)
  • İkinci el araçlarda, kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirlenmektedir. (Sıfır araçlarda ise fatura değeri üzerinden kredilendirme oranı belirlenir.)
İlginizi Çekebilir:  Fibabanka En Uygun Taşıt Kredisi