İhtiyaç durumunda veya yatırım yapabilmek adına banka kredilerine ihtiyaç duyarız. Ancak banka kredisi alabilmek için çeşitli prosedürleri yerine getirmemiz lazımdır. Bankalar verdikleri krediyi sağlıklı bir şekilde geri almak isterler. Bunun için gelirinize ve puanlamanıza dikkat edilir. Sigortası olmayana kredi veren bankalar adlı yazımız ise sabit bir geliri bulunmayan, sigortasız kişilerin nasıl kredi alacağıyla ilgili.

Sigortası Olmayan Kişilerin Kredi İncelemesi


Sigortası olmayan kişiler de belirli koşullarla incelenerek onay ve ret cevabı almaktadır. Sigortasız olmanızdan kaynaklı gelir belgesi sunma imkanınız bulunmamaktadır. Bu durumda bankalar şu şekilde inceleme yapar;

 • Sigortası olmayan kişilerin kredi notu incelenir. Her bireyin kredi notu bulunmaktadır. Bu not, daha önceki kredi kartı borcunuzu nasıl ödediğinize, kredi taksitlerinizi nasıl ödediğinize, gecikme yapıp yapmadığınıza, davanızın bulunup bulunmadığına göre verilen puandır. Belirli kategorilere ayrılarak kişilerin riskli grupta olup olmadığını genel bankacılık sistemine sunar. Gelir belgeniz olmadığı için bankaların en çok incelemeye ihtiyaç duyacağı detay bu olacaktır.
 • Sigortası olmayan kişilerin E Devlet üzerinden sigorta verilerinize ulaşılır. Bu sayede kişilerin daha önceki çalışma hayatı incelenir. Çalıştığı yerlerdeki durumu, sigorta geçmişi, vergi levhaları gibi birçok durum burada gözler önüne serilir.

Sigortası Olmayana Kredi Veren Bankalar

 • Enpara sigortası olmayana kredi; Enpara.com işlemlerini mağazası bulunmadan yürüten bir bankacılık kuruluşudur. 30 bin TL miktarındaki Enpara ihtiyaç kredisine gelir belgesi şartı istenmeden sahip olabilirsiniz. Enpara.com üzerinden yapacağınız başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde sizlere bir müşteri temsilcisi yönlendirilecek ve bulunduğunuz yere gelerek hesap açma işlemlerinizi gerçekleştirecektir.
 • Aktif Bank sigortası olmayana kredi; Aktif Bank’ta 60 ay vadeli 30 bin TL kredi imkanı sunarken gelir belgesi şartı istememektedir. Hesap açılış işlemlerini size yönlendirilen kişi ile hızlıca halledebiliyorsunuz.
 • TEB Bankası sigortası olmayana kredi; TEB Bankası’nın, CEPTETEB uygulaması sayesinde 30 bin TL krediye belgesiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Başvuru formunuzda gerekli bilgileri belirtmeniz halinde olumlu & olumsu geri dönüş sizlere sağlanacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Asgari Ücret İle Kredi Oranları

Sigortası Olmayana Kredi Kabul Edilen Diğer Belgeler

Gelir belgenizin olması ve sigortalı bir işte çalışmanız kredi almanız için en önemli gösterge kaynağıdır. Bu sayede bankadan rahatlıkla kredi almanız mümkün. Ancak sigortası olmayan kişiler için aşağıdaki durumlardan biri geçerliyse yine de kredi alma imkanına sahip olabilir.

 • Tapusu kredi başvurusunda bulunanın adına kayıtlı olması koşuluyla kira gelirleri,
 • Emekli geliri ve emekli olarak çalışılması durumunda elde edilen gelirler,
 • Konut kredilerinde aynı ikamette bulunan diğer aile bireylerinin gelirleri,
 • Çiftçilikten dolayı elde edilen kayıtlı gelirler,
 • Şirket ortaklıklarında elde edilen gelirler,
 • Sezonluk olarak çalışanların elde ettiği kayıtlı gelirler,