SGK evrak takibi yani Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi işlemlerinizi birçok farklı şekilde yapabilirsiniz. SGK dosya sorgulama işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinden veya E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Aynı zamanda müracaatta bulunan kişi SGK müdürlüğüne giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve dosyasının durumunu öğrenebilir.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır


Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işlem görmekte olan belgelerinizi 3 şekilde sorgulatabilirsiniz.

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden,
 2. E Devlet üzerinden,
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yüz yüze iletişime geçerek.

SGK Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işlem görmekte olan belgelerinizin durumunu sorgulamak için resmi web sitesini kullanabilirsiniz. SGK resmi web sitesinden sorgulatma yapmak için aşağıdaki adımları takip ederek sonuca ulaşabilir ve sorularınızı yanıtlayabilirsiniz.

 1. SGK resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra Evrak Arama> Evrak İzle adımları izlenir. Karşınıza Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi çıkacaktır. Site içerisinde bu sayfaya ulaşamadıysanız https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkini kullanarak direkt olarak o sayfaya gidebilirsiniz.
 2. Karşınıza çıkan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve evrakın kayıt yılını seçerek arama yapabilirsiniz.
 3. Bu sayfada 10 yıllık arşivler saklanmaktadır. 10 yıla kadar evraklara ulaşmak mümkündür. SGK evrak takibi nasıl yapılır işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet SGK Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait belgelerinizi, E-devlet platformu aracılığıyla sorgulatmanız mümkün.  Aşağıdaki adımları takip ederek işlemlerinizi yapabilir ve SGK evrak takibi işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 • turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapın.
 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz gerekmektedir. Bilgilerinizi yazdıktan sonra devam edin.
 • Site içerisinde yer alan “e-hizmetler” sayfasına giriş yapın. Burada karşınıza çıkan seçenekler arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu” nu bulun. Burada SGK evrak takibi yapabileceğiniz alan karşınıza çıkmaktadır.
 • Yıl seçimini yaparak, istediğiniz yıl aralığındaki evraklara ulaşabilir ve gerekli SGK evrak takibi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Sigortası Olmayana Kredi Veren Bankalar

SGK Evrak Takibi ile Hangi Dosyalara Ulaşılır

SGK evrak takibi sırasında birçok dosyaya ve bilgiye ulaşmanız mümkündür. Sorgulama yapan kişinin, aylık kazancı ve güvencesi hakkında birçok detay yer almaktadır.

 • Sorgulatan kişinin aylık kazanç bilgisi ve toplam kazancı
 • Kişinin aylık prim ödeme bilgileri
 • Sorgulatan kişinin sigorta bilgileri
 • Kişinin işe giriş ve işten ayrılış bilgileri
 • İlgili kişiye ait ödenen prim gün sayısı toplamı
 • İlgili kişiye ait prim borcu

Yukarıda bahsedilen birçok bilgiye SGK evrak takibi işlemleriyle ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigorta ödemeleri ve güvenceleriniz ile ilgili takibi de sağlamaktadır. Kişinin iş hayatı, sosyal güvencesi ve çalışma bilgileri burada takip edilir.  SGK dosya takibi sayesinde de ister SGK üzerinden, ister e devlet üzerinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz.