Seyyar satıcılık yapmak uzun bir süreye dayanan bir para kazanma aracıdır. Çok eski sürelerden beri devam eden ve günümüze kadar ulaşmış olan bu satış yöntemi, hala geçerliliğini sürdürmektedir. Bu yöntemin birçok dezavantajı olsa da ülkemizde on binlerce bu şekilde geçimini sağlayan kişiler bulunmaktadır.

Genel olarak kazancı çok yüksek bir meslek olmasa da, insanların alternatif meslek arayışları içerisine girmesinden dolayı her şeye rağmen bir şekilde hala var olmayı korumaktadır. Seyyar satıcılık ilk bakışta her ne kadar gelişi güzel ve disiplin gerektirmeyen bir meslek olarak görünse de her işte olduğu gibi bu işte de, kazanç tamamı ile insanın kendi kişisel becerilerine ve toplumun isteklerini okuma yeteneğine bağlıdır.

Seyyar Satıcı Nasıl Olunur?

Eski dönemlerde isteyen her kişi belli bir otorite ve kuruma bağlı olmaksızın bu mesleği icra edebilirdi. Ancak günümüzde bu durum değişiklik göstererek, bu işin icra edildiği sınırlar içerisindeki belediyeler tarafından ciddi bir denetim altına alınması söz konusu olmuştur. Bu sebeple belediyeler hazırladıkları yönetmelikler çerçevesinde bazı kurallar belirlemiştir.

Öncelikle seyyar satış yapabilmek için Seyyar Tezgah Ruhsatı almanız gerekmektedir. Bu işi yapmak isteyenlerin belediyeler tarafından bilgi alması ve belirlenen kurallara uyması gerekmektedir. Aksi takdirde çok ciddi cezalar alabilir ve satışlarınızı sürdürmeye devam edemezsiniz.

Seyyar Satıcı Olmak İçin Hangi Şartlara Uymalı?

Her meslekte olduğu gibi seyyar satıcıların da tabii olması gereken şartlar vardır.


Bunları oluşturan hususlar ise; ikametgah adresinin belediye sınırları içerisinde olması, satılan üretim ürünlerinin, gıda üretim izninin ve gıda sicilinin bulundurulması, doktor tarafından onaylı rapor ile bulaşıcı hastalığa sahip olunmaması ve sosyal güvenlik kurumuna bağlı herhangi bir yerden gelirinizin olmadığını beyan etmenizdir.

İlginizi Çekebilir:  Blog Sitesi ile Aylık 3.000 lira Kazanmak

Bu şartları taşımamanız halinde Seyyar Tezgah Ruhsatı alamaz ve seyyar satıcılık işini kanuna uygun bir şekilde yapamazsınız.

Seyyar Satıcıların Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?

Devlet işleyişini düzenli kılabilmek için bazı kurallar koyar ve vatandaşlar bu kurallara uymakla zorunludur. Bu kurallar seyyar satıcılar için de geçerlidir.

Seyyar satıcılar için geçerli kurallar işe başlıca şunlardır;

 • Kişi satılan ürünü kendisi imal ediyorsa, ilgili belgenin kendi adına olması gerekmektedir. Kendisi üretmiyor ise, belgelerin üretici firma adına düzenlenmesi gereklidir.
 • Belediyeler zabıtalar aracılığı ile sınırları içerisinde bulunan seyyar satıcıları denetleme yetkisine sahiptirler. Bundan dolayı gıda dışındaki tüm ürünlerin satımı belirlenen bölgelerde ve günlerde gerçekleştirilmelidir.
 • Seyyar satıcıların sattıkları ürünlerin üretim izni bulunan firmadan alındığına dair günlük sevk irsaliyesi ve fatura üzerinden belgelendirmesi gerekmektedir.
 • Seyyar olarak satılan yiyeceklerin, Türk Gıda Kodeksi ve 5197 sayılı gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanun kapsamındaki yönetmeliklere uygun olarak üretildiğini belge ile kanıtlanması gerekmektedir. Bu belgelerin aracın üzerine herkes tarafından görülebilecek şekilde asılması zorunludur.

Bu kurallara ek olarak belediyelerin de belirlediği kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmaması durumunda ruhsatın iptali gibi birçok yaptırımla karşılaşılmaktadır.

Bu kuralların bazıları ise şu şekildedir;

 • Seyyar satıcılar yalnızca Belediye Zabıta Müdürlüğü tarafından belirlenen yerlerde ve zamanlarda satış yapabilirler,
 • Seyyar satıcıya tahsis edilen aracın görünümünde ve niteliğinde herhangi bir değişiklik yapmamak,
 • Satılan ürünün paketlenmesinde mevzuat kurallarına uymak,
 • Satışı yapılan aracı bakımlı olarak kullanmalıdır,
 • Tahsis edilen aracın bedelini zamanında ödemeli,
 • Yetkili kişilerin yaptığı denetim sırasında satılan gıda ürünlerine ait tüm belgeleri yetkililere göstermek,
 • Çevredeki insanları rahatsız etmeden ürünlerini satmalı ve sert ve kırıcı bir tavırda bulunmamalı,
 • Kişisel bakımına önem göstermeli ve iş elbisesi giymeli. İş elbisesinin temiz olmasına dikkat etmeli,
 • Kısa bir süre bile olsa araç dışına herhangi bir ürün koymamalı.
İlginizi Çekebilir:  Blog Sitesi ile Aylık 3.000 lira Kazanmak

Bu kurallar belediyeden belediyeye değişiklik göstereceği için ikamet ettiğiniz belediyeden bilgi almanız gereklidir.

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

Seyyar satıcılık yaparken ve başvururken bulundurmanız gereken belgeler vardır. Belediyeler bu belgeler doğrultusunda kişiye ruhsat vermektedir.

Bunlarsa, nüfus cüzdanı fotokopisi, gıda sicil belgeleri, gıda üretim izninin asılları ve fotokopileri, bulaşıcı hastalık taşımadığınızı dair doktor onaylı sağlık raporu, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geliriniz olmadığını gösteren belge ve Vergi Dairesi’nden alınan vergi ilişiğinin olmadığını kanıtlayan belge şeklinde olmaktadır.

Seyyar Satıcılıkta Hangi Ürünler Satılabilir?

Seyyar satıcılık çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu sebeple satacağınız ürüne ve fiyatına çok dikkat etmelisiniz.

Seyyar satıcılıkta kesim gözetmeksizin zengin veya fakir herkese ürün satılmaktadır. Müşteri kategorisi olmaması sebebiyle her kesime hitap edebilecek, pahalı olmayan ürünler satmalısınız.

Sizler için üç ana başlık altında sıralayacak olursak, hazır gıda ürünleri, aksesuar ürünleri ve atıştırmalık ürünler satabilirsiniz.

Hazır gıda ürünleri olarak; su, pilav, süt mısır, ve kestane satabilirsiniz. Bu ürünler genellikle çoğu kişinin vazgeçilmezi ve görünce dayanamadığı gıdalardır.

Aksesuar ürünleri satmak isterseniz ise; bone, şapka, cüzdan, çanta, tesettür ve telefon kabı ürünlerini seçebilirsiniz. Fazla bir sermayeye gerek duymadan, herkesin ihtiyaç duyabileceği ürünleri satarak ciddi karlar elde edebilirsiniz.


Atıştırmalık ürünlerde ise; köfte ekmek ve kuruyemiş gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

Bu kategorilere koyamadığımız ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlerse; çiçek, meyve-sebze, simit-poğaça, kahve, şemsiye, pratik ev gereçleri, dekorasyon aksesuarları, oyuncak, kaymaz paspas, kapı alt rüzgarlığı, termal içlik, araç parfümü, temizlik maddeleri, vantuzlu askı, termos-termos bardak, tablo, direksiyon arası telefon tutucu, teşbih, battaniye, peluş terlik, seyahat boyun yastığı ve dilek balonudur.

Yukarıda bulunan ürünlerden birini seçerek ciddi sayılarda satışlar yapabilişiniz. Önemli olan bu ürünleri satacağınız yerleri iyi seçmenizdir. Örneğin çok fazla simitçinin bulunduğu bir bölgede simit satmak yerine çay satışı yapmanız akıllıca olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Blog Sitesi ile Aylık 3.000 lira Kazanmak