İlgili sağlık kurum ve kuruluşları tarafından kişilerin sağlıklı olduklarını ispat edebilmek amacıyla uzman doktorlar tarafından elde ettikleri belgeye sağlık raporu denmektedir. Bu rapor birçok alanda kullanılabilir. Örneğin; spor lisansı başvurusunda, üniversite kaydında, iş başvurusunda, evlilik, askerlik ve silah ruhsatı gibi durumlarda bireyler işlerini sağlık raporu ile halledebilmektedir. Ücretli veya ücretsiz bir şekilde verilen sağlık raporlarını hastanelerden veya toplum sağlığı merkezlerinden alabilmeniz mümkündür. Tıbbi bir belge olduğu için sadece hekimler tarafından verilir. Öncelikli olarak doktora muayene olmanız gerekir ve öncesinde bu raporu nerede kullanacağınızı detaylı bir şekilde anlatmanız sizden istenir. Hekim daha sonra size raporu nerede kullanacağınız ile ilgili gerekli konsültasyonları atarak, sağlık durumunuzu değerlendirir. Yapılan konsültasyonların ardından sağlık raporunuz hazırlanır ve size sunulur.

Sağlık raporunu hekimlerin vermelerindeki amaç kişinin bu raporu kullanmak istediği yere göre bireyde herhangi bir akıl veya ruh hastalığı olup olmadığını ispat etmektir. Rapor üzerinde tek bir hekimin veya birden fazla doktorun imzası yer alabilir. Özel hastaneler, devlet hastaneleri veya toplum sağlığı merkezlerinden ilgili sağlık raporları alınabilmektedir. Raporun kullanılacağı yere ve raporu verecek hekimin kişiden istediği konsültasyona göre raporun hazırlanma süresi değişiklik gösterecektir.

Sağlık Raporu Nereden ve Hangi Amaçla Alınmaktadır?

Bireylerin evlenme, askerlik, ehliyet alma, işe giriş işlemlerinde kullanma gibi amaçlarla sağlık raporu almaları zorunlu hale gelmiştir. İlgili kurum sağlık kurum ve kuruluşları tarafından uzman hekimlerin muayeneleri sonucunda kişilerin sağlık durumları ile ilgili fiziksel ve ruhsal güncel verileri değerlendirilmekte ve bir rapor olarak sunulmaktadır. Sağlık raporu günümüzde devlet hastaneleri, özel hastaneler ve toplum sağlığı merkezleri tarafından verilebilmektedir. Tek bir hekim verebildiği gibi raporun kompleks olma durumuna ve kullanım yerine göre birden fazla hekim sağlık raporu vermede söz sahibi olabilir.

İlginizi Çekebilir:  SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Sağlık raporları günümüzde özel hastaneler, devlet hastaneleri ve toplum sağlığı merkezleri tarafından ilgili hükümler aracılığıyla kişilere verilmektedir. Dolayısıyla sağlık raporu ücretleri de kişinin başvurduğu sağlık kurum ve kuruluşlarına göre değişkenlik gösterir. Toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekiminden alınan sağlık raporları ücretsiz olurken, özel hastanelerde üniversite ya da devlet hastanelerinde sağlık raporlarına belli miktarda ücret ödenebilmektedir.

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Günümüzde kişiler birçok amaç için sağlık raporu ihtiyacı duymaktadır. Evlilik, askere gitme, işe girme gibi durumlar öncesinde kurumlar bireylerden fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu istemektedir. İnsanlar yeni bir işe gelecekleri zaman şirketlerin kendilerinden istediği sağlık raporlarını CV’lerine eklemek zorundadır. Dolayısıyla ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarına giderek kişi hekime muayene olduktan sonra sağlık raporuna erişebilir. Elde edilen sağlık raporuna göre şirketler kişi hakkında işe alım işlemlerini başlatabilir ve süreci rapora göre değerlendirebilir.

2020 Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?


2020 ehliyet almak için sağlık raporu ilgili sağlık kurum ve kuruluşları tarafından vatandaşlara verilmektedir. Kişinin herhangi bir engelli olup olmadığını gösteren sağlık raporu sonucunda ehliyet alınabilir. Görme engelli bireyler ve gözlük kullanan kişiler için sağlık raporunda bu bilgiler verilmelidir.