Rotatif Kredi Nedir? Rotatif Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

ÖZET:
Bankalar, müşteri tipolojisine göre farklı imkanlar sunan farklı kredi imkanları sağlamaktadır. Örneğin gerçek kişileri için bireysel kredi hizmetleri geliştirilirken, firmalar için ticari kredi olanakları geliştirilmiştir. Rotatif kredi de ticari müşteriler için geliştirilen kredi hizmetlerinden biridir
.


İşlek kredi olarak da bilinen rotatif kredi ne demek? Rotatif krediyi kullanabilmek için hangi bankalara başvurabilirsiniz ve rotatif kredi faiz oranları nedir?

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif kredi, bankaların firmalara özel sunduğu nakdi kredi hizmetidir. Belirli bir teminat karşılığında firmaların kısa süreli nakit akışına destek olmak için açılan belli bir sabit limiti olan kredi türüdür. Teminat olarak nakit, çek ya da senet kabul edilebilmektedir.

Rotatif kredinin belli başlı özellikleri şunlardır:

 • İki tip rotatif kredi vardır. Sabit faizli rotatif kredi piyasada oluşabilecek risklere karşı korumak amacıyla kullanılmaktadır. Ödemeler sabit bir faiz oranı üzerinden yapılmaktadır.
 • Değişken faizli rotatif kredi için bankalar günlük faiz oranları açıklar.
 • Genel olarak 1 yıl vadeli kullandırılsa da vade sayısı bankadan bankaya değişebilir.
 • Belli bir limit dahilinde işlem yapabilirsiniz. Vade süresi içinde, belirlenen bu limitin üzerine çıkamazsınız.
 • Krediyi vadesi içinde geri ödeyebilir ya da limitler dahilinde yenileyebilirsiniz.
 • Krediyi istediğiniz zaman ekstra ücret ödemeden kapatabilirsiniz.
 • Vadesi içinde anapara ödeme zorunluluğu yoktur. Temel ödeme faiz ödemesidir. Kredi faizi üç ayda bir tahsil edilir. Bunlar mart, haziran, eylül ve aralık aylarının son günleridir. Kapatmak için anaparanın tümü vade sonunda ödenebilir.
 • Döviz cinsinden de kullanılabilir.

Ülkemizde firmalar sıklıkla değişken faizli rotatif kredi kullanmaktadır. Genel olarak, krediyi vade sonunda yenileyerek anaparayı ödemeden faizi döndürme yöntemine başvurulmaktadır. Bu krediyi kullanmanın en büyük dezavantajı ise ekonomik krizlere karşı kırılgan olduğu için kriz anında büyük zararlara neden olabilmesidir.

Rotatif Kredi Avantajları Nelerdir?


Kullanım koşulları ve olanakları bankadan bankaya değişiklik gösterse de rotatif kredinin en çok bilinen avantajları aşağıda özetlenmiştir:

 • Firma, kendi bütçesi ve ödeme planlarını göz önünde bulundurarak belirlenen kredi çekim limiti ve kredi vadesi dahilinde istediği zaman istediği miktarda para çekebilir.
 • Değişken faizli kredi kullanan firmalar riski sıfırlamak için istedikleri zaman faiz ödemesi yaparak sabit faizli rotatif kredi kullanımına geçebilir.
 • Firma, hiçbir ekstra ücret ödemeden vadesi gelmemiş olsa dahi hiçbir ekstra ücret ödemeden krediyi kapatabilir.
 • TL zorunluluğu olan diğer kredilerden farklı olarak, TL, döviz ya da döviz endeksli kullanılabilir.

Rotatif Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Birçok banka farklı koşullar altında rotatif kredi vermektedir. Örneğin Türkiye İş Bankası yalnızca sabit faizli rotatif kredi hizmeti sunmaktadır. Rotatif kredi alabileceğiniz bazı bankalar ve kredi özellikleri aşağıda verilmiştir.

ING Bank Rotatif Kredi

İNG Bank, müşterilerine değişken faizli rotatif kredi hizmeti sunmaktadır. Limitiniz içerisinde hesabınızdan istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar para çekebilir ya da transfer edebilirsiniz.

Kredi faiz oranı değişkendir ve krediyi kullandığınız gün üzerinden hesaplanır. Vade süresi maksimum 1 yıldır. Vade dolmadan kredinizi kapatmak isterseniz yalnızca kredi kullandığınız gün ve miktar kadar faiz ödersiniz. Kredi faiz ödemesi üç ayda bir yapılmaktadır.

ING rotatif kredi hizmetinden KOBİ’ler, ticari firmalar ve kurumsal şirketler yararlanabilir.

Ziraat Bankası Rotatif Kredi

Ziraat Bankası Borçlu Cari Hesap Kredisi olan rotatif kredinin vade süresi maksimum 12 aydır. Kredi faizleriniz 3 aylık devre sonlarında, vade sonlarında ya da hesap kapanış sırasında tahakkuk edilir.

Şekerbank Rotatif Kredi

Yalnızca çiftçilerin kullanabileceği Şekerbank Zirai rotatif kredinin vade süresi maksimum 12 aydır. Kredi faizleri 3’er ayda bir tahsil edilir.

Türkiye İş Bankası Rotatif Kredi

İş Bankası müşterilerine yalnızca sabit faizli rotatif kredi hizmeti vermektedir.

Aktif Bank Rotatif Kredi

Aktif Bank tarafından sunulan rotatif kredi hizmetinde geri ödemenizi nakit olarak yapabileceğiniz gibi teminat olarak gösterdiğiniz çek ve senetler yolu ile de yapabilirsiniz. Ayrıca, kredi limitiniz ve teminatınız uygun ise vade süresi dolması durumunda yeniden kredinizi kullanabilirsiniz.

DenizBank Rotatif Kredi

Deniz Bank değişken faizli rotatif kredi hizmeti de diğer bankaların sağladığı hizmetleri sağlamaktadır. Döviz ya da TL olarak kullanılabilen rotatif kredi faiz oranları değişken olmakla birlikte yıllık faiz oranları belirlenmiştir. TL cinsinden verilen kredilerde faiz oranı minimum yüzde 16,75 maksimum yüzde 45 iken döviz cinsinden verilen kredilerde bu oranlar sırasıyla yüzde 7,75 ve yüzde 15’tir.

SONUÇ

Birçok banka ticari müşterilerine rotatif kredi desteği vermektedir. Aşağıda yer verdiğimiz kaynaklar listesinden çalıştığınız bankanın rotatif kredilerle ilgili detaylarına göz atabilirsiniz.

Kaynaklar:

Ziraat Bankası Rotatif Kredi
Halk Bankası Rotatif KredilerHalkbank Rotatif Krediler
Vakıfbank Rotatif Krediler
ING Bank Rotatif Kredi
Akbank İşlek Kredi (Rotatif Kredi)
Garanti BBVA Rotatif Kredi
Zirai Rotatif Kredisi
İş Bankası Sabit Faizli Rotatif Kredi (Borçlu Cari Hesap Kredisi)
Denizbank Rotatif ve Spot Krediler
QNB Finansbank Rotatif Kısa Vadeli Nakit Krediler
Yapı Kredi Bankası Borçlu Cari (Rotatif) ve Spot Kredi
TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Nakdi Krediler (Rotatif Kredi)
Aktifbank Rotatif Kredi
Odeabank Rotatif Krediler
Fiba Banka BCH (Rotatif) Krediler
ICBC Bank Rotatif TL Kredi
Anadolu Bank Rotatif Kredi
Burgan Bank Rotatif Kredi
T-Bank Rotatif Kredi Faiz Oranları
AlBankTicari Rotatif Kredi
DilerBank Borçlu Cari Hesap (Rotatif Krediler)
A&T Bank Rotatif Krediler
GSD Bank Borçlu Cari Hesap (Rotatif Krediler)