PTT’den Maaş Alan Emekliye Kredi Veren Bankalar

Hangi Bankalar PTT Üzerinden Kredi Vermektedir?

Bankalar, PTT üzerinden emekli kişilere kredi verebilmektedir. Ancak yaş sınırı vardır ve bankalara göre üst yaş sınırı değişiklik göstermektedir. Burgan Bank, Aktif Bank, ING Bank, TEB Bankası ve Denizbank emeklilere kredi veren bankalardır. Uygulanılan vade oranı 60 ay iken, kredi verilen tutar da bankalara göre değişiklik göstermektedir.


Burgan Bank’ta üst yaş sınırı 84, en yüksek kredi verilen tutar 55.000TL’dir.
Aktif Bank’ta üst yaş sınırı 80, en yüksek kredi verilen tutar 50.000TL’dir.
ING Bank’ta üst yaş sınırı 75, en yüksek kredi verilen tutar 45.000TL’dir.
DenizBank’ta üst yaş sınırı 80, en yüksek kredi verilen tutar 36.000TL’dir.
TEB’de üst yaş sınırı 70, en yüksek kredi verilen tutar 35.000TL’dir.

İNCELEYİN:

PTT’den Kredi Kullanma Şartları ve PTT’den Kredi Veren Bankalar

Kimler PTT Üzerinden Kredi Alabilir?

Emekli maaşınızı PTT’den alıyorsanız, gelir belgenizi ibraz ederek bazı bankalardan kredi kullanmanız mümkündür. Ancak emekli olmayan ya da PTT üzerinden maaş almayan kişilerin de kredi kullanması söz konusudur. PTT’den emekli maaşı almamanız durumunda, PTT üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz ancak bunun size fazladan avantajı olmayacaktır. Yani doğrudan bankaya kredi başvurusunda bulunmakla PTT’ye kredi başvurusunda bulunmak arasında bir fark yoktur.

PTT Kredisi Faiz Oranları Nedir?

PTT üzerinden kredi veren bankalar, faiz oranlarını sürekli güncellemektedir. Ancak PTT’den maaş alan müşterilerine daha düşük faiz oranları ile kredi verilmektedir. Ancak kredi almadan önce yine de tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak ve buna göre karar vermek sizin için daha olumlu bir adım olacaktır.

İNCELEYİN:

PTT’den Emekliye Kredi (Faiz Oranları ve Başvuru Şartları)

PTT Kredi Şartları Nelerdir?

PTT’den maaş alan emekli iseniz :

İlginizi Çekebilir:  PTT Ev Hanımlarına Kredi, PTT Emekli Kredisi Başvurusu

Kredi sicil notunuzun iyi durumda olması ve banka açısından riskli durumda olmamanız gerekmektedir. Kredi sicil notunuzu www.findeks.com üzerinden veya bir banka şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Bunun için az miktarda bir ücret ödeyeceksiniz.
Krediye başvurduğunuz gün, bankaların belirlediği yaş sınırına dikkat etmelisiniz.
Aylık gelirinizin yarısı kredinizin taksitlerini karşılayabilmelidir.

PTT’den Kredi Kullanmak İçin Kredi Sicil Notunun Ne Olması Gerekir?

Kişinin kredi notu 1-1900 arasında puanlandırılır. Bankalar kredi notu 1500 puanın üzerinde olan kişilere kredi kullandırma eğilimindedirler. Ancak kredi notu 1100 puanın aşağısında olursa bu kişi, bankalar için riskli gruba dahil edilir ve kredi verilmesi ihtimali çok düşüktür.

Ancak emeklilerin maaş garantisi olduğu için, emekli olan kişilere bankalar biraz esnek davranabilmektedir. Kredi kullanan tüm kişilere hayat sigortası yaptırılır. Emekli olan kişiler de hayat sigortası yaptırdıklarında yaşlı oldukları için vefat edebilmeleri yüksek olan kişiler grubunda değerlendirildiğinden hayat sigortası primleri yüksek olmaktadır. Hayat sigortası bankayı, kredi kullanan kişinin vefatı halinde alacağına karşı korumaktadır. Hayat sigortası poliçesinde, kredi kullandırılması durumunda kalan borcun sigorta şirketi tarafından ödeneceğine dair bir ibare bulunmalıdır. Poliçenin bu ayrıntıyı taşıyıp taşımadığına dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda hukuken mirasçısı olan kişiler zor durumda kalabilir.

PTT üzerinden sadece ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredisi veya taşıt kredisi kullanmanız mümkün değildir.

İNCELEYİN:

PTT Bank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT’ye Kredi Başvurusu Yaparken Belge İsteniyor Mu?

PTT’den emekli maaşını alıyorsanız, kredi kullanmak istediğinizde sadece kimlik istemektedir. Ancak PTT’den emekli maaşını almıyorsanız veya aktif çalışansanız bu durumda gelir belgeniz istenmektedir.

PTT Kredisi Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Yaşınızın ve kredi kullanacağınız vade toplamının bankanın belirlediği üst yaş sınırını aşmaması gerekmektedir. Bankanın belirlediği üst yaş sınırı 80 ise, kredi kullanmak için başvuru yaptığınızda yaşınız 75 ise, bankanız size en fazla 5 yıl vadeli kredi vermektedir.

PTT Yerine Diğer Bankalardan Kredi Kullanmak Daha Avantajlı Mıdır?

PTT şubesiz olarak faaliyet gösterdiğinden dolayı, faiz oranları açısından çoğu zaman piyasadaki diğer bankalara göre daha avantajlıdır. Ayrıca PTT üzerinden maaş alan emeklilere çok cazip faiz oranları sunabilmektedir. Çünkü maaş PTT’den alındığı için, maaş kredi ödenmesinde düzenli bir teminat olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hibe Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Tavsiyemiz, kredi kullanımı öncesinde piyasadaki tüm bankaların kredi faiz oranlarını sorgulamanızdır. Bazen daha uygun faiz oranları yakalayabilirsiniz.

PTT Kredilerinde Dosya Masrafı Alınıyor Mu?

Tüm bankalar kredi kullandırırken dosya masrafı olarak bilinen ‘kredi tahsis ücreti’ almaktadırlar. Mevzuat gereğince ödenecek ücret, kullanılacak kredinin binde beşidir. Ancak sonradan Tüketici Hakem Heyetleri’ne müracaat yapılarak, bu ücret iade  alınabilir. Yapılan başvurularda Tüketici Hakem heyetleri, tüketici lehine karar vermektedirler.

PTT’den Kredi Almak İçin Emekli Maaşının Taşınması Gerekli midir?

PTT üzerinden kredi almanız için, maaşınızı PTT’ye taşımanız gerekmez. Ayrıca maaş alımınızı PTT’den yapmak isterseniz, e-Devlet üzerinden kolayca taşıyabilirsiniz.

PTT’den kredi çekmek için ‘PTT’den emekli maaşı almanız’ şeklinde bir şart yoktur. Ancak emekli müşterilerine PTT kredi tutar ve vadelerinde avantajlar sunmaktadır.

PTT Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

PTT üzerinden maaş alan emekli iseniz, kredi başvurunuzdan en fazla bir işgünü içinde başvuru sonucunuz belli olmaktadır. PTT üzerinden maaş almıyorsanız, kredi başvurunuzun sonuçlanması birkaç günü alabilmektedir.

PTT Bank Kredi Başvurusu (Anlaşmalı Bankalar ve Faiz Oranları)

PTT’ye Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

PTT emeklisi iseniz, aylık taksit tutarı maaşınızdan otomatik olarak düşer. Ancak PTT’den maaş almıyorsanız, PTT şubelerine giderek ödemelerinizi yapabilir veya EFT ile kredi borçlarınızı ödeyebilirsiniz.


İmkânlarınız yeterli hale geldiğinde, kredi ödemenizde ara ödemelerde bulunabilir veya kredinizi erken kapatabilirsiniz. Bu durumda erken ödeme cezası da bulunmamaktadır.

İNCELEYİN:

En Uygun Kredi Faiz Oranları (GÜNCEL)


Ziraat Bankası Emekli Kredisi


En Uygun Kefilsiz Kredi Veren Bankalar


PTT Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


En Kolay Kredi Veren Bankalar


Emeklilere Kredi Veren Bankalar


Banka Dışında Kredi Veren Yerler


Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar


İpotekli Kredi Veren Bankalar