PTT’den Kredi Alma Şartları ve Ayrıntıları

Finans sektöründe son kullanıcı için artan kredi imkanlarına, farklı skalalarda verdiği kredilerle kendini dahil eden PTT, Türkiye’de kredi için en geniş imkanları veren kuruluşlardan biri olmayı başarmış durumda.


Sunduğu farklı krediler ve yaptığı kampanyalar ile birçok banka ile aynı şartları sunan, zaman zaman kendini daha tercih edilebilir hale gelen PTT’den kredi alma ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Siz de PTT’den kredi almak ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve sizlere verdiğimiz bilgiler konusunda kafanızda soru işaretleri oluşuyor ise bize yorum atarak sorularınızı iletebilirsiniz.

PTT Kredi Kullandırma İşlemini Nasıl Yapıyor?

2013 Yılında TBMM üzerinde alınan karar ile ANONİM şirket haline gelen Posta ve Telgraf Teşkilatı, bu karar ile birlikte etki alanını hızla geliştirdi. Bankalar ile yaptığı anlaşmalar sayesinde PTT’den kredi almak, vatandaşlar için mümkün oluyor. Sahip olduğu hacmi kullanarak bankalar ile oldukça karlı anlaşmalar imzalayabilen PTT, bu anlaşmaların mali sorumluluğunu ise bankalarda değil kendi bünyesinde maksimize ediyor. Emekliler için PTT Kredisi, ihtiyaç kredisi ve birçok imkan sunan PTT 5 banka ile birlikte çalışıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Emekli Kredisi 2019

PTT’nin güncel olarak anlaşmalı olduğu PTT’den kredi veren bankalar şu şekilde;

 • Aktif Bank
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • ING Bank

PTT Üzerinden Herkes Kredi Alabiliyor Mu?

Emekli maaşlarının dağıtımı konusunda önemli bir rol oynayan PTT, kredi verirken yine bu çizgi üzerinden ilerliyor. Ağırlıklı olarak emekliler için kredi imkanı sunan PTT, gelir belgesini esas alarak yine başka kişilere de dönem dönem kredi vermeyi tercih edebiliyor. Buna rağmen PTT’nin kredi kampanyaları genel anlamda emekliler için daha avantajlı oluyor. Özel kampanyalar hariç emekli olmayan vatandaşların PTT kredisi kullanması pek tercih edilen bir şey olmuyor.

PTT’den Kredi Almak İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Neler?


Diğer finans kuruluşları ile benzer şartlar gözeten PTT, daha çok emekliler için kredi imkanı sunması nedeniyle kredi verirken daha esnek davranabiliyor. Genel olarak PTT’den kredi başvurusu için incelenen şartlar ise şu şekilde;

 • Kredi başvurusu yapan kişinin gelirlerinin, aylık kredi ödemesinin minimum 2 katı olması.
 • Kredi başvurusu yapan bireyin yaşının 84’ü geçmemiş olması.
 • Üzerinde bulunan borç miktarının, kişinin üstlenebilir borç limitini aşmaması.
 • Kredi notunun o dönem için belirlenen eşikten yüksek olması.
 • Kredi başvurusu yapan bireyin borçlarını düzenli olarak ödüyor olması.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum ise kişinin kredi notunun çok yüksek olmasına rağmen eğer üzerinde bulunan borç yükü fazla ise PTT kredi vermemeyi tercih edebiliyor olması. Bu nedenle PTT’den emekli kredisi almak isteyen ya da ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin borç limitlerine dikkat etmesi gerekiyor. Kredi skoru konusunda sorun yaşıyorsanız sizler için hazırladığımız kredi notu ile ilgili yazılarımızı mutlaka inceleyin.

PTT’den Kredi Çekebilmek İçin Emekli Maaşını Taşımak Gerekir Mi?

Vatandaşların en çok sorduğu konulardan olan biri olan PTT kredisi için maaş taşıma durumu, farklı kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor. PTT’nin genel olarak kendi üzerinden maaş alan emeklilere kredi vermeyi tercih ediyor olması, başka bankadan emeklilik maaşını alan kişilerin red almasına neden olabiliyor. Bu nedenle eğer PTT üzerinden emekli kredisi kullanmak istiyorsanız, maaşınızı e-devlet aracılığı ile kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Maaş taşıma işlemi sisteme aynı gün içinde düştüğü için, kredi almaya karar verdiğiniz an bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  PTT'den Emekliye Kredi: Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

PTT Üzerinden Taşıt ya da Konut Kredisi Kullanılabiliyor mu?

Kredi verirken bankalar ile ortak çalışan PTT, en üst limit olan kredisini 60 BİN TL olarak konumlandırıyor. Bu nedenle PTT kredisi çekmek isteyen vatandaşlar için doğrudan bir taşıt kredisi ya da konut kredisi alma şansı mümkün değil. PTT İhtiyaç kredisi almak isteyen emekliler ve vatandaşlar, PTT’nin üst limiti olan 60 BİN TL üzerinde kredi alamıyor.

PTT Üzerinden Kredi Alırken Yaş Nasıl Hesaplanıyor?

PTT üzerinden kredi almak isteyen vatandaşlar için PTT yaş hesaplama sistemi kullanıyor. Bu sisteme göre kişinin yaşı, ödemesi gereken kredi vadesi hesaplanarak kabul ediliyor. Bu durumda 60 yaşında birinin 5 yıl vade ile kredi almak istemesi durumunda kişinin yaşı 65 olarak hesaplanıyor.

PTT ve Bankalar Arasında Kredi Kullanma Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

PTT üzerinden kredi almak isteyen vatandaşların aklına en çok gelen soru elbette, bankalardan farklı bir sistemle çalışan PTT’nin avantajlı ya da dezavantajlı olduğu konular neler? sorusu oluyor. Bu sorunun ise dönem dönem cevapları faiz oranları ve kredi kampanyaları ile değişiyor olsa bile sizler için temel hatlarıyla değerlendirdik.

 • Bünyesinde oldukça fazla maaş müşterisi bulunduran PTT, verdiği kredilerin risk durumunun düşük olması nedeniyle bankalar ile avantajlı anlaşmalar yapabiliyor. Bu nedenle dönemsel bankaların farklı kampanyaları hariç, PTT genel olarak oldukça avantajlı fırsatlar sunuyor.
 • Başka bankalarla yaptığı anlaşmalar üzerinden kredi imkanı sunan PTT, kampanya yapmak konusunda diğer bankalara nazaran daha yavaş kalabiliyor. Bu nedenle kredi almak için aceleniz yok ise bankaların yapacağı kampanyaları beklemek daha iyi fikir olabilir. PTT’nin kolay kredi verebiliyor olması ise acil durumlarda PTT’yi tercih edebileceğiniz anlamına geliyor.

PTT Kredilerinde Dosya Masraf Ücreti Alınıyor Mu?

Masrafsız kredi kampanyaları haricinde bankaların sıklıkla almayı tercih ettiği dosya ücretleri hakkında son yıllarda birçok düzenleme getirildi. Bu düzenlemeler sonucunda PTT, çekilen kredinin binde 5’i oranında dosya masrafı tahsil edebiliyor. Bu rakam 10 BİN TL gibi bir kredi için 100TL’e tekabül ediyor. PTT dosya masrafları ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar, Cep Bank olarak hizmet veren bankaların kredi kampanyalarından yararlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Emekli Kredisi Kampanyası

PTT Kredisi Şube Üzerinden Mi Geri Ödeniyor?

Genel olarak maaş müşterilerine kredi vermeyi tercih eden PTT, vadelendirilmiş borcu tahsil ederken maaş üzerinden otomatik olarak kesinti yapıyor. Bu nedenle PTT üzerinden kredi çeken emeklilerin geri ödeme adına bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Maaşı PTT üzerinde bulunmayan bireyler ise EFT / Havale ya da PTT ATM’leri üzerinden borçlarını ödeyebiliyor.

PTT Kredi Kartı Veriyor Mu?

Bonus özellikli kredi kartlarını maaş müşterilerine veren PTT’den, kredi kartı almak mümkün. Kredi kartı limiti konusunda ise herhangi bir derecelendirme bulunmuyor. Gelirinize ve üzerinizde olan ödeme yükünüze göre bankanın size vereceği limitte kredi kartını kullanabilirsiniz. PTT kredi kartları farklı avantajlara sahip olmakla beraber, ortak yararlanabileceğiniz kampanyalar ise ‘’Bonus Kart’’ sahiplerine olan avantajlar oluyor.

PTT Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Uzun yıllardır bankaların kredi verirken zorunlu tuttuğu hayat sigortası, PTT kredileri için de yine geçerli oluyor. Postane’den emekli kredisi ya da PTT ihtiyaç kredisi kullanan vatandaşların mutlaka hayat sigortası yaptırması gerekiyor. Sigorta işlemlerini PTT kredi verirken, kendi anlaşmalı olduğu firmalar aracılığıyla yapıyor.