PTT’den Emekliye Kredi: Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

Kredi almak ve borçlarını kapatmak isteyen bireyler için birden çok olanak vardır. Her bankanın kendi tüzüğüne göre uyguladığı kampanyalar sayesinde kredi almak mümkün. Fakat bu yapılırken, kredi ihtiyacı olan emekli bireyin dikkat ettiği bazı ölçütler vardır. Alınan kredinin geri ödeme planındaki vade sayısı, uygulanan yüzdelik faiz dilimi ve çekilebilir maksimum tutarın bilinmesi bu ölçütlerin başında yer almaktır. Ve tüm bu ölçütleri baz alan bireylerin çoğu bankaların yanı sıra PTT’ den kredi çekilebileceğini bilmemektedir. Bu nedenle öncelikle PTT’yi tanınmalı ve PTT’den emekliye kredi nasıl çekilir sorusuna cevap bulunmalıdır.


Hem resmi hem de devlet desteği olan masrafsız ve faizsiz kredi PTT ile mümkün idi. 2019 itibariyle artık faizsiz kredi mümkün değil. Fakat çoğu bankaya göre emekliye uzun vadede düşük faizli kredi  sunan PTT, bunu anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile yapmaktadır. Düşük kredi notu olan bireye de kefiksiz şartsız kredi olanağı sunan bu kurum, emeklilerde ortak olarak tek bir şarta dikkat etmektedir. O da emekli olan bireyin, maaşını PTT’ den alıyor olmasıdır. Diğer hususlar anlaşma sağlanan bankaya göre değişim göstermektedir.

Yıllık faiz oranları, vade sayıları, bileşik faiz oranı, geri ödeme tutarının toplamı, vb. detaylar gelir durumunuza, kredi notunuzun durumuna, bankadaki ödeme disiplinine göre en uygun şekilde hesaplanmaktadır. Sadece kimliğinizle bizzat şubeden yapacağınız kredi başvurusunda, yasal olarak belirlenen şartlarda minimum 3 ay maksimum 60 ay vadeli olarak kredi verilebiliyor. Ve Tahsis ücreti 0.5, maksimum yıllık bileşik faiz oranı H.89, Bir yıla ait faiz oranı ise $.48 olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Emekli Kredisi Kampanyası

PTT Vakıfbank Taksitli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir? Şartları Nelerdir?

Emekliye uygun vadelerde cüzi miktarlar sunan bir banka olarak Vakıfbank, PTT ile yaptığı anlaşma gereğince, kredi şartlarını belirleme ve düzenleme hakkına sahiptir. Bu nedenle en fazla 20 bin TL vermektedir. Bu miktarı da en fazla 36 ay vade ile geri istemektedir. Ayrıca bu bankadan kredi almak isteyenlerin 80 yaş sınırına dikkat etmesi gerekir. 79 yaşındaki biri en fazla 1 yıl vade ile kredi çekebilir. Bankanın bu konuda çok kesin bir tavrı söz konusudur. Bunu dikkate almayı unutmayın. Ayrıca kurumun Vakıfbank kredisini kullanmak isteyen bireylerin bankaya değil PTT’ ye bizzat başvuru yapması gerekmekte.

PTT Aktifbank Emekliye Kolay Kredi Nasıl Çekilir? Şartları Nelerdir?


Bizzat şubeden kimlik kartıyla başvuru yapılabilecek  bu krediyi, emekliler kefilsiz şartsız diledikleri zaman kullanabilir. Ayrıca, eğer maaşınızı PTT şubelerinden çekiyorsanız bizzat bankaya gitmenize gerek yoktur. Müşterilerine oldukça kolaylık sağlayan Aktifbank %3.09 olan faiz dilimiyle maksimum 60 ay vade ile kredi olanağı sunmakta. Minimum 1250 TL en fazla çekebileceğiniz tutar ise 30 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu bankanın emekliler için uyguladığı yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir. Eğer 78 yaşında iseniz, en fazla 2 yıl vadeyle kredi kullanabilirsiniz.

Örneğin; • 30000 TL çektiniz. Faiz oranı %3.09 olarak, kullanacağınız vade sayısına göre hesaplanır. Aylık ödeyeceğiniz taksit ise 1253.45 TL olarak karşınıza çıkar. Çektiğiniz meblağ büyüdükçe kredi tahsis ücreti de yansır. Oda 150 TL olarak çıkar karşınıza. Aylık efektif faizi %3.7335 iken yıllık efektif faizi ise U02 olarak karşınıza çıkar. Çekmek istediğiniz kredi tutarını ve vade sayısını girerek bankanın internet adresinden hesaplayabilirsiniz.

PTT Denizbank Emekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir? Şartları Nelerdir?

Maaşını PTT kurumundan çeken emekli bireyler, arzu ettiklerinde ihtiyaç kredilerini Denizbank şubelerinden çekebilirler. Yaş sınırı 80 olan bu bankanın minimum limiti 3 bin TL, maksimum limiti ise 36 bin TL olmaktadır. Vade sayısı ise 36 ay olarak hesaplanmaktadır. Fakat başvuru için PTT şubelerinden form doldurmanız gerekecektir. Ve diğer bankalardan farklı olarak kredi tahsis ücreti almayarak faiz oranını da %3.08 olarak belirlemiştir.

İlginizi Çekebilir:  Emeklilere Özel Kredi Veren Bankalar, Faiz Oranları ve Başvuru

PTT İNG Bank Emekli Kredisi Nasıl Çekilir? Şartları Nelerdir?

Sadece emekli bireylere değil, PTT kurumunda çalışan bireyler için de kredi olanağı sunan İNG Bank diğer bankalardan farklı olarak minimum limiti 2500 TL maksimum limitini ise 45 bin TL tutmaktadır. Ayrıca çoğu bankada ortalama 80 olan yaş sınırı bu bankada 75 olarak belirlenmiştir. 10 bin TL çeken bir bireyin faiz oranı %2.59 olarak belirlenmiştir. Ve bu yüzdelik miktar artıkça düşmektedir. Şöyle ki; 10 – 20 bin TL arası bir meblağ çektiğinizde faiz yüzdeniz %2.49 iken 20 bin TL üzeri kredilerinizde bu yüzdelik %2.39 olarak daha cüzi bir orana düşmektedir .

PTT TEB Emekliye Jet Kredi Nasıl Çekilir? Şartları Nelerdir?

Tahsis ücreti almayan bir diğer banka olarak karşımıza çıkan TEB, emekliler için yaş sınırını 70 olarak belirlemiştir. Kısaca 71 yaşına girdiğiniz an TEB şubelerinden kredi almanız mümkün olmayacaktır. Veya 68 yaşında iseniz en fazla 2 yıl vadeli olarak kredi çekebilirsiniz. Emekliler için verilen PTT Jet Kredi için minimum 2500 TL, maksimum 40 bin TL çekip vade sayısını da 3 ile 36 ay arasında kullanabilirsiniz.

Hangi bankadan kredi alınacak ise o bankanın kendi sitesinde aylık taksit miktarını, toplam geri ödeme planını, vade sayılarını, belirtiliyorsa eğer kredi tahsis ücretini kendiniz hesaplayarak görebilirsiniz. Çoğu bankanın faiz oranları, ortalama vade sayısı ve alabileceğiniz toplam miktarlar belirtilmiştir. Bu nedenle size en uygun bankayı seçip bizzat hesaplama yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Sistem üzerinde arzu ettiğiniz miktarı girerek otomatik olarak karşınıza çıkacak hesabı kendinizce tartarak en doğru kararı bizzat kendiniz vereceksinizdir.