İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin çoğalmasıyla beraber birçok e ticaret sistemi de kurulmuştur. Fakat e ticaret sisteminin bu kadar fazla olması kullanıcılarda bazı tereddütler oluşturmaktadır. İnternet üzerinden bir ürün satın alacak kişiler bazen kart bilgilerini vermekte tereddüt ediyor. Bu nedenle de kapıda ödeme sistemi geliştirilmiştir. Kargo şirketleri ürünü kapıya kadar getirdikten sonra ödemeyi almaktadır.

Bu hizmeti birçok kargo şirketi gibi Ptt de vermektedir. Bildiğimiz üzere birçok alanda çalışmalar yapan Ptt, kargo hizmeti de vermektedir. Ptt kargosunda kapıda ödeme sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

PTT Kapıda Ödeme Sistemi

Kapıda ödeme, internet üzerinden alışveriş yapanların güvenliği açısından geliştirilmiş olan bir sistemdir. Yani bir ürünü sipariş veren kişi, ürün eline ulaştıktan sonra kuryeye ödemesini yapar. Kişi ürünün ödemesini dilerse nakit bir şekilde, dilerse de kredi kartıyla yapabiliyor.

Örnek verecek olursak internet üzerinden bir pantolon siparişi verdiniz. Kapıda ödeme seçeneğiyle de ödeme yapmak istediğinizi belirttiniz. Bu ürün anlaşmalı kargo şirketi tarafından kapınıza kadar getiriliyor. Daha sonra ise ürünü getiren kuryeye ödeme yapılıyor. Kargo şirketi ise bu ödemeyi satıcıya ulaştırıyor.

Ptt Ödeme Şartlı Özel Hizmet

Ptt tarafından verilen ödeme şartlı özel hizmet, kapıda ödeme sisteminden faydalanmanız için geliştirilmiştir. Bu sistemle alıcıya göndermiş olduğunuz ürünün ücreti Ptt tarafından kapıda alınır.


Eğer satıcı iseniz bu kapıda ödeme sistemiyle daha çok müşterinin güvenini kazanabilir ve daha çok satış yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanmayan veya internet üzerinden alışveriş yapmaya çekinen müşteriler için geliştirilmiş olan bu sistem ile güvenli ve hızlı bir biçimde işlem yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  MoneyGram Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Ürün satışı yapan kişilerin kapıda ödeme hizmetinden faydalanabilmesi için vergi muafiyet belgesine sahip olması gerekir. Bu belge ise vergi dairelerinden alınabilmektedir. Bu belgesi olan satıcılar en yakın Ptt şubesine başvurarak kapıda ödeme hizmetinden faydalanabilirler.

Kapıda ödeme için sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise E ticaret kapıda ödeme şartlarıdır. Satıcı bu hizmet için Ptt’ye başvurduğunda bu şartları sağlıyor olması gereklidir. Ptt ile yapılan görüşmede sözleşme imzalayan kişiler ise sistemden faydalanmaya başlayabiliyor. En yakın Ptt’ye başvurarak sistem ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Sadece vergi mükellefi olan tüzel kişiler bu hizmeti verebilmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz siz de en yakın Ptt şubesine giderek “Ödeme Şartlı Özel Hizmet” anlaşmasını imzalayabilirsiniz. Bu anlaşmayı imzalamanız durumunda kapıda ödeme hizmetinden faydalanabilecek, müşterilerinize kapıda ödeme seçeneğiyle satış yapmaya başlayabileceksiniz.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Almak

Bu belgeyi alabilmek için size en yakın vergi dairesine başvuruda bulunabilirsiniz. Vergi dairesinden doldurmanız için size bir form verilecektir. Bu formda sizlerden iş yeri adresiniz ve bazı kişisel bilgileriniz istenecektir. İstenen bilgileri doğru şekilde doldurmalısınız. Daha sonra ise başvuru işlemi için formu görevli memura teslim edebilirsiniz. İşlemleriniz kısa süre içinde başlayacaktır.

Başvurunuzun işleme alınması sonrasında ise bir memur tarafından adresiniz ziyaret edilerek işi yaptığınız teyit edilecektir. Daha sonra ise belge size 3 yıl geçerli olarak verilecektir. Bu belgeyi kapıda ödeme yapmak isteyen kullanıcıların kargolarına da koymanız gerekmektedir. Bu nedenle belgeyi bolca çoğaltınız.

Ürünü Gönderme

Kapıda ödeme ile ilgili anlaşmaları yaptıktan sonra Ptt aracılığıyla alıcının istediği ürünü kapıda ödemeli şekilde göndermeye başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın Ptt şubesine giderek kargonuzu teslim edebilirsiniz.

Ayrıca çok fazla sipariş alıyorsanız da günlük olarak belli saatlerde kuryenin kargolarınızı almasını sağlayabilirsiniz. İş yerinize gelen kurye tüm kargoları alarak işlemleri kısa süre içinde halledecektir.

İlginizi Çekebilir:  Avantajları ve Riskleri ile Varant Yatırımları