PTT Bank Kredi Başvurusu

PTT, nakit ihtiyacı olup kredi çekmek isteyen müşterilerine özel imkanlar sunuyor. PTT Bank kredi hizmeti ile anlaşmalı bankaların kredi ürünlerini uygun koşullarda kullanabilirsiniz. Örneğin, ptt aktif bank kredi başvurusu ile emekli maaş müşterileri uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi çekebilir. PTT kredi hesaplama farklı bankalarla yapılan anlaşmalara göre farklılık göstermektedir. PTT kredi başvuru şartları konusunda ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

PTT Bank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?


PTT, posta hizmetlerinin yanında PTT Bank üzerinden aşağıdaki banka hizmetlerini de gerçekleştirmektedir:

 • Kredi kartı ödemeleri
 • Nakit yatırma ve ödeme işlemleri
 • Para transferi işlemleri
 • Bireysel kredi ödemeleri
 • PTT kredi işlemleri
 • Aracılık işlemleri
 • Efektif işlemler

 

PTT kredi işlemleri, PTT kredi veriyor olarak anlaşılmaktadır. Esasında PTT, kredi veren bazı bankalarla anlaşarak kendi müşterilerine avantajlı kredi olanakları sunmaktadır. PTT Bank’ın bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu konusunda şu an için anlaşmalı olduğu bankalar aşağıdadır:

 • Aktif Bank
 • Denizbank
 • ING
 • TEB
 • Burgan Bank

 


Bu bankaların PTT müşterilerine sunduğu avantajlar aşağıda ayrıntılı olarak paylaşılmıştır. Öte yandan, bu kredilerden herhangi birine başvuru yapmak için en yakın PTT Bank’a giderek ilgili başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. PTT, başvurunuzu ilgili bankaya otomatik olarak iletmektedir.

PTT Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

PTT aracılığıyla kredi başvurusu yaparken PTT kredi çekme şartları konusunda mutabık kaldığınız varsayılır. Bu şartlar aşağıda özetlenmiştir:

 • Kredi başvurusu yapan kişi PTT’ye şahsen başvurmalıdır. (PTT Bank SMS Kredi Başvurusu imkanı bulunmamaktadır.)
 • Başkası adına başvuru yapılamaz. Vekaletname kabul edilmez.
 • Başvuru, T.C. kimlik numarasının yazdığı bir kimlik ile yapılır.
 • Bankaların başvuru belgeleri ıslak imzalı olarak PTT’ye verilmelidir.
İlginizi Çekebilir:  Yapı Kredi Bankası Faiz Oranları

 

Bilinmesi gereken diğer önemli noktalar şunlardır:

 • PTT yalnızca aracı konumundadır. PTT kredi başvurusu alır; fakat değerlendirilmesi ile ilgili herhangi bir inisiyatifi yoktur. Değerlendirmeyi bizzat ilgili banka yapmaktadır.
 • Kredi başvurunuz olumlu sonuçlandıysa, sigorta primi, dosya masrafı gibi kimi ödemeleriniz olacaktır. PTT’nin bu ödemelerle ilgisi yoktur, bunlar direk bankaya aktarılmaktadır.
 • Kredi kararına herhangi bir itiraz ya da kredi başvurusunun geri çekilmesi ile ilgili talep bankaya yapılmalıdır.

PTT Bank Kredileri Hangileridir?

PTT müşterileri, ptt kredi başvurusu yaparak aşağıda yer alan bankaların kredi ürünlerini avantajlı olarak kullanabilir.

Aktif Bank N Kolay Emekli Kredisi

PTT emekli maaşı müşterileri, 3-60 ay vade ile yüzde 2,75 faiz oranı üzerinden kredi kullanabilir. Kullanılabilir en düşük kredi miktarı 1.250 TL, en yüksek kredi miktarı ise 60 bin TL olarak belirlenmiştir.

PTT Aktif Bank N Kolay İhtiyaç Kredisi

Diğer kredilerden farklı olarak, Aktif Bank N Kolay İhtiyaç Kredisi emekliler ile sınırlı değildir. En düşük kredi miktarı yine 1.250 TL iken üst limit 15 bin TL ile sınırlandırılmıştır. Vade sayısı asgari 3 ay azami 60 aydır. PTT Aktif Bank kredi başvurusu yapanlar yüzde 3,09 kredi faiz oranından yararlanır.

PTT Denizbank Her Derde Deva İhtiyaç Kredisi

PTT emekli maaşı müşterileri Denizbank’ın 60 ay vadeli kredi olanağından faydalanabilir. Kullanılabilir kredi alt limiti 2 bin TL, üst limiti ise 3 bin TL’dir. Denizbank’ın PTT kredi faiz oranları asgari yüzde 2,74 azami 3,09’dur.

PTT ING Kredi Postam

Maaşını PTT’den alan emekliler, ING Bank‘ın kredi hizmetinden yararlanabilir. 60 ay vadeye kadar kullanılabilen kredi en düşük 1.000 TL en yüksek 45 bin TL olarak kullanılabilir. Kullanılan kredi tutarı ve vade sayısına göre en düşük faiz oran yüzde 2,39 en yüksek faiz oran yüzde 2,69 olarak uygulanmaktadır. İNG Bank, kredisi onaylanan müşterilerinin bankada hayat sigortası yaptırmasını istemektedir.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası 5000 TL Kredi Başvurusu ve Faiz Oranı

PTT TEB Jet Kredi

PTT emekli maaşı müşterileri, TEB Bankası’ndan en düşük 2 bin 500 TL en yüksek 40 bin TL olmak üzere 3-60 ay vadeli kredi kullanabilir. Faiz oranları, kredi tutarı ve vade sayısına bağlı olarak yüzde 2,24- yüzde 2,72 arasında belirlenir. PTT TEB kredi başvurusu yapanlar kredi tahsis ücreti ödemez.

Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi

Maaşı PTT’ye yatan emekliler 3 bin TL ile 55 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını Burgan Bank’ın PTT emeklisine özel sunduğu kredi imkanı ile karşılayabilir. Ödemeleri 60 ay vadeye kadar yapılabilirken, bankanın sunduğu en düşük faiz oranı yüzde 2,42 en yüksek faiz oranı ise yüzde 2,89’dur.

Tüm bunlara ek olarak PTT Bank kredi başvurusu yapanlar, TEB kredisi dışında onaylanan kredi miktarının binde 5’i kadar kredi tesis ücreti öder. Ayrıca, vade sayısının belirlenmesinde yaş sınırı önemli bir rol oynar. Bankalar, kredi kullanacak kişi ile istediği vade yılının toplamının belirlenen yaş sınırını geçmemesini ister.

Aşağıda, PTT banka kredisi çekmek isteyenler için banka karşılaştırmalarını gösteren bir tablo hazırlanmıştır.

Yaş Sınırı Kredi Miktarı Vade Sayısı Faiz Oranı (yüzde)
Min Max Min Max Min Max
Aktif Bank (Emekli) 80 1.250 TL 60.000 TL 3 ay 60 ay 2,75 2,75
Aktif Bank (İhtiyaç) 80 1.250 TL 15.000 TL 3 ay 60 ay 3,09 3,09
Deniz Bank 80 2.000 TL 36.000 TL 60 ay 2,74 3,09
ING Bank 75 1.000 TL 45.000 TL 60 ay 2,39 2,69
TEB 70 2.500 TL 40.000 TL 3 ay 60 ay 2,24 2,72
Burgan Bank 73 3.000 TL 55.000 TL 60 ay 2,42 2,89
İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi ile İlgili Tüm Detaylar: Başvuru, Faiz Oranları, Şartlar