Günlük hayatta bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kişilerin provizyon kelimesi ile sık sık karşı karşıya kaldığı biliniyor. Peki provizyon ne demek? Provizyon kişilerin veya kurumların banka hesaplarında bir paranın karşılığı olarak bilinir. Aynı zamanda bu durum çek gibi para yerine geçen belgeler için de geçerlidir. Bir ön onay olarak adlandırılan provizyon kelimesinde bankacılık sektöründe harcamalarınız içerisinde yer almaktadır. Provizyon aşamasında gerçekleştirilen işlemleriniz banka tarafından yeterli durumun oluşmaya başlanması anına kadar incelenir. Kredi kartlarının çalıntı durumları dijital sektörde işlem yaptığınızda provizyon aşamasında bankalar tarafından detaylı bir şekilde sorgulanır.

Provizyonda İşlem Ne Kadar Bekler?

Bankacılık sektöründe gerçekleştirdiğiniz işlemlerin provizyonda bekleme süresi değişkenlik gösterir hafta sonları farklı bir bankaya EFT yada havale yapacaksanız göndereceğiniz bankanın açık iş gününe kadar işleminiz provizyonda bekler diğer taraftan işlem yapacağınız banka çeşidi aynı ise o an ya da ertesi gün gerçekleştirmiş olduğunuz tüm işlemler hesabınıza yansıyacaktır burada önemli olan işlem yapılan pos ve kartına ait olduğu banka çeşidi eğer pos kredi kartı ait olduğu bankalar farklı ise birkaç gün işlem hareketlerimizin hesabınıza yansıması gecikebilir hafta sonu resmi tatillerin durumuna göre provizyonda bekleyen işlemlerin suresi değişkenlik gösterir.

Provizyonda Bekleyen İşlemleri Nasıl İptal Edebiliriz?


Bankacılık sektöründe gerek internet bankacılığında gerekse fiziksel olarak kredi kartınızda bir işlem gerçekleştirdiğinizde işleminiz provizyonda bekliyorsa bunu iptal etmeniz mümkündür. Bankanızla iletişime geçtiğiniz takdirde provizyonda bekleyen işlemler ile ilgili müdahalede bulunabilirsiniz. İster telefon bankacılığını kullanarak müşteri hizmetleri ile isterseniz de direkt olarak banka şubesine giderek ilgili tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden ya da fiziksel olarak kredi kartınızla ve banka kartınızla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerinizi mobil uygulama ya da internet bankacılığı aracılığıyla görebilirsiniz. Dolayısıyla provizyonda bekleyen işlemlerinizi de aynı şekilde kontrol edebilirsiniz. Hesap hareketlerinizde gerçekleştirdiğiniz işlemden sonra bekleyen provizyonlarınızı görebilmeniz mümkündür. Bankalar tarafından işlemlerin denetlenme süreci olarak adlandırılan provizyondaki işlemler de ilgili incelemeler gerçekleştirdikten sonra hesabınıza yansıyacaktır. Bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber hesabınızdaki provizyon işlemlerinin bekleme süresi 2 güne kadar uzayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Eft Kaç Dakikada Geçer EFT Hakkında Bilgiler