Günümüzde ulaşımın büyük bir bölümünü kara araçları oluşturmaktadır. Kara araçları içerisinde otobüs, araba, motosiklet gibi birçok alternatif bulunmaktadır. Bu araçlar içerisinde kişiler en çok arabaları tercih etmektedir. Toplu taşıma her ne kadar gelişmiş olsa da herkes evinin önünde bir araba bulunmasını istemektedir.

Günümüzde araba sahibi olmak için birçok yol bulunmaktadır. Bu sayede araç sahibi olmak isteyen kişiler kolaylıkla araba ihtiyacını giderebilmektedir. Bankaların kredi desteğinden yararlanarak, senetle araba alarak veya para biriktirerek araba sahibi olabilmektedir.


Kişilerin para biriktirmeye vakti olmaması veya kredi faizlerine maruz kalmak istememesi senetle araba alışına yöneltmektedir.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Kişilerin senetle araba almak istemesinde peşinat dahi istenmemektedir. Bunun sebebi, bu sektördeki firmaların kişilerin kolayca araba sahibi olmasını istemesidir. Bu sayede acil araç ihtiyacı olan kişiler kolaylıkla arabayı alabilmekte ve kayıt ücretleri hariç herhangi bir ücret ödememektedir.

Senetle araba alışı istenilen arabanın taksitle alınması anlamına da gelmektedir. Aracı satan firmaların senet yapmasının sebebi taksitleri bu şekilde tahsil etmesinden dolayıdır. Bu sayede firmalar taksitin ödenmemesi durumunda senetleri devreye sokarak gerekli ücreti tahsil edebilmektedir. Senetle araba almak istediğinizde vade sayısı kadar senet oluşturulur. Her vade ödendiğinde o vadenin senedi artık sizin elinize geçmiş olacaktır.


Senetle araba alırken satışlar noter huzurunda gerçekleşmekte ve araca ipotek konulmaktadır. İpotek konulmasının sebebi, ücretin tahsil edilmemesi durumunda aracın güvence olarak gösterilmesidir. Tüm vadeler bittiğinde ipotek durumu ortadan kalkar.

Hangi Firmalar Senetle Araba Satar?

Araç alım-satım sektöründe peşinatsız senet ile araba satan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaların bazıları ülke genelinde hizmet verirken bazıları ise sadece bulunduğu il sınırları içerisinde hizmet vermektedir. Her ne kadar büyük firmalar ülke genelinde hizmet gösterse de küçük galeri sahipleri sayı olarak daha fazla olmaktadır. Senetle araba satan galeriler bulmak için de bulunduğunuz şehirdeki böyle hizmet veren galerileri araştırmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ankara da Senetle Kredi Para Veren Yerler

Peşinatsız senet ile araba satan büyük firmalar içerisinde otonom.com, Wowwo, birarabam.com gibi firmalar bulunmaktadır.

Otonom.com Ankara ve İstanbul’da işyeri bulunan ve tüm ülkeye hizmet veren bir oto galeri firmasıdır. Kişiler güvenilir bir yerden senetle araba almak istediğinde bu firmayı oldukça fazla tercih etmektedir. Otonom, cazip kampanyaları ve farklı hizmetleri sayesinde piyasada adından sıkça söz ettirmektedir. Hizmetleri içerisinde bireysel sağlık sigortası, çekici servisi, içi 0 2.el araba gibi farklı faaliyetleri bulunmaktadır.

Wowwo.com ise, aynı Otonom gibi tüm ülkede faaliyet göstermeye çalışmaktadır. Senetle araba satan firmalar arasında adından çokça bahsettiren Wowwo, sıfır ve ikinci el araçlar satmaktadır. Kişilerin kredi notu gibi özelliklerini göz önünde bulundurmamaktadır.

Birarabam firması ise Birevim firmasının kuruluşudur. Çalışma mantığı ise kadınların altın günü gibidir. Kişiler buradan araç almak istediğinde bu firmaya başvurarak taksitle araba alma imkanı sağlamaktadır. On sekiz kişilik gruplar oluşturulur ve sırası gelen kişi istediği arabayı seçerek Birarabam firmasının kendisi için satın almasını ister. Sonrasında Birarabam firması aracı o kişi için satın alır ve taksitli olarak kişiye verir.

Peşinatsız Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar bu uygulama kişilere çok yardımcı olsa da bazı durumlarda problemler oluşturabilmektedir. Bu problemlerin ortadan kalkması için kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Özellikle küçük galerilerden araç alırken galerinin iyi araştırılması gerekmektedir. Aracı alırken muhakkak noter huzurunda satışını gerçekleştirmelisiniz. Noter huzurunda satış gerçekleştirilirken sözleşme oluşturuluyorsa sözleşme şartlarını iyice incelemek oldukça faydalı olacaktır.