1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Peşinatı Olmayanlara Daire Fiyatının Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

1

Peşinatı Olmayanlara Daire Fiyatının Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bilindiği üzere konut kredilerinde veya taşıt kredilerinde satış bedelinin tamamı kredi olarak kullanılamamaktadır. Daire sahibi olmak isteyenler, bankalara müracaat ederek konut kredisi çekmeleri halinde ancak daire fiyatının yüzde 80’ine kadar kredi kullanma hakkına sahiptir. Daire fiyatları satın alınacak muhit, metrekare ve konutun tüm özelliklerine göre bağımsız ekspertizler aracılığıyla belirlendiğinden bu konuda ekspertiz tarafından belirlenen değer belirleyici olmaktadır.


Örneğin, 200.000 TL’lik bir konut almak isteyen vatandaşlar ancak 160.000 TL konut kredisi çekme hakkına sahiptir. Geri kalan 40.000 TL’nin ev sahibi olmak isteyen kişilerde bulunması zorunludur. Öte yandan bazı bankalar peşinatınız olmasa bile dairenin tamamına kredi çekebilmenize yönelik yöntemler ile hizmet vermektedir.

Daire Fiyatının Tamamı Nasıl Kredi Olarak Çekilebilir?

Ülkemizde bankacılık alanında uygulanan yasal mevzuatlar konut fiyatının en fazla yüzde 80’ine kadar kredi kullanma imkanı vermektedir. Bu sebeple ev sahibi olmak isteyen kimselerin elinde bir miktar nakit bulunması zorunludur. Öte yandan peşinatsız ev almak istiyorum diyenler için bankalar birtakım kredi imkanlarıyla ev sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır.

Konut fiyatının tamamının kredi olarak kullanılması için birtakım hizmetler geliştirilmiştir. Bankalar, yüzde 80 oranında konut kredisi finansman desteği sağlamasının yanında geri kalan tutarı müşterilerin tamamlayabilmesi için ihtiyaç kredisi fırsatlarıyla 60 aya varan vadelerde destek sağlamaktadır. Konut kredisiyle birlikte gelir durumuna göre aynı bankada veya avantajlı faiz oranına sahip diğer bankalardan bireysel tüketici kredisi kullanılarak peşinatsız ev sahibi olunabilmektedir.

Peşinat için ihtiyaç kredisi çekilmesi gelir durumunun yetersiz gelmesi sebebiyle mümkün değilse bu durumda taşınır veya taşınmaz teminatı gösterilerek de satın alınacak ev için ihtiyaç duyulan nakit sağlanabilir. Bunun için taşınır veya taşınmaz malın bankaya ipotek gösterilmesi gerekmektedir. Bankaya ipotek gösterilen araç veya arsa, işyeri, ev gibi taşınmazın değerinin yüzde 75’i oranında ekstra kredi çekebilmek mümkündür.


Dairenin tamamına kredi kullanılması, son olarak bankalar aracılığıyla satışa sunulan konutlara düşük faizli kredi finansmanları ile gerçekleşmektedir. Bankaların elinde bulunan ev, işyeri ve arsaların satın alınması halinde banka müşterileri hem 120 aya varan vade ile kredi kullanabilmekte hem de konut değerinin tamamı uygun faizlerle kredi olarak çekilebilmektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Kullandıran Bankalar ve Şartları Nelerdir?

Evin tamamına kredi alabilir miyim konusunda dünyada uygulanan mortgage sistemleri ülkemiz bankacılık sektöründe de yaygın olarak kullanılarak peşinatsız ev almanın önü açılmıştır. Yapı Kredi konut kredisi ile gayrimenkul ipoteği göstererek 120 aya vade, aylık yüzde 2,29 faiz oranı ile satın alınacak konutun tamamına kredi alınması mümkündür. Ayrıca daire dışında kat irtifakına sahip yapılarla yapı denetim belgesi olan evler içinde Yapı Kredi gayrimenkul kredisi kullanılabilir.

Evin tamamına kredi veren bankalar arasında hizmet veren bir diğer banka ise İNG Bank’dır. İNG Bank şubelerine yapılacak konut kredisi müracaatları sonucunda kredi notu yeterli olan müşteriler, 25 yıl vade ile mortgage sistemine katılım sağlayarak peşinat ödemeden ev sahibi olabilmektedirler. Ayrıca İNG, sunmuş olduğu mortgage devri ile ödeme zorluğu yaşayan konut kredisi sahiplerine borç devri imkanı vermektedir.

Ülkemizde dairenin tamamına kredi veren bir diğer banka ise Akbank’tır. Akbank konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 2,02’den başlamakta olup 20 yıl vadeli ev alma imkanının yanı sıra peşinat biriktirmek zorunda kalmadan ev sahibi olunabilmektedir. Akbank şubelerinden başvurulan konut kredilerinde yüzde 80 finansmanın yanı sıra ek olarak gösterilecek vadeli hesap teminatları, taşınır veya taşınmaz ipotekleri ve kefil gösterilmesi suretiyle ihtiyaç duyulan peşinat miktarı tamamlanabilir.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

60 kez okundu.

1 Yorum  1. Musa Aygül on

    Tam istediğim kredi modeli sadece faiz oranını çok buldum acaba bu eski faiz oranı mıdır. Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim Ayrıca yapı kredi bankasının bu işlerde iyi olduğunu bilmiyordum Mortgage sisteminin şartlarına uygun 2 banka görülüyor konuda genelde bankalar peşinat almadan konut kredisi kullandırmazlar.%80 biz %20 siz koyacaksınız der ve bu şekilde kredi kullandırır.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.