Paraya İhtiyacım Var Ama Kredi Çekemiyorum

Acil nakit ihtiyacı içinde olduğumuz zamanlarda nakit ihtiyacımızı gidermek için bankalara giderek kredi kullanırız. Bankalar belirli şartlar karşılığında bize ihtiyaç kredisi kullandırarak hem nakit sorunumuzu çözüyorlar hem de kendi işleyişlerini hareketlendiriyorlar. Peki kredi kullanmak istediğimizde hangi şartları karşılamamız isteniyor?


1) Öncelikle Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıtları tutulan kredi skor puanınıza bakılıyor. Kredi puanınız kredi kullanım faizini doğrudan etkileyen ve kredi limitini belirleyen puandır. Bankacılar 1100 ile 1600 arasında bir puana sahip olmanızı ister.

2) Kredi kullanabilmek için aktif çalışıyor olmanız ve en az son üç ay için aktif SGK hizmet döküm belgelerine sahip olmanız gerekiyor. Aktif olarak çalıştığınızı belgeleyemezseniz kredi başvurunuzun onaylanma olasılığı oldukça düşüktür.

3) Kredi kullanmak istediğiniz limit maaşınızla doğru orantılı olmak zorundadır. Maaşınızın en fazla dörtte üçü kadar ödeme yapabileceğiniz göz önünde bulundurulacağı için kredi limitinizi maaşınıza göre orantılı olarak belirlemelisiniz.

4) Çalışmıyorsanız ve kredi notunuz düşükse kefil bularak kredi kullanabilirsiniz. Bankalar bu durumda olanlardan kefil istemektedir. Kefiliniz sağlamsa bankalar kredi paketlerine göre size kredi kullandırabilir.


Peki kredi kullanmak istiyorsunuz ve bu şartları taşımıyorsanız ne yapmalısınız?

Kredi kullanmak için taşımanız gereken şartları taşımıyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu yöntemlerden birincisi çalışmayanlara kredi veren bankalara başvurmaktır. Aktif olarak çalışmayanlara 10000 TL ve 15000 TL üst limitli kredi kullandıran bankalara giderek kredi kullanabilir, nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Bireysel Kredi Başvurusu ve Şartları

Çalışmıyorsanız ve kredi kullanmak zorundaysanız yapabileceğiniz bir diğer yöntem  bir kefil bulmak ve kefille kredi kullanmaktır. Bankalar aktif çalışmayan kişilere kefil aracılığı ile 20000 TL ye kadar kredi kullanma imkanı sağlıyor. Kefil sayısını artırdığınızda risk oranınız düşeceği için kredi alma limitiniz artacaktır. Burada önemli olan kefilin sağlam olmasıdır. Devlet memurları, maaşı olan emekliler sağlam kefil statüsünde yer aldığı için bu kişilerin kefil olması sizin için avantajlı olacaktır.

Param yok ve kredi çekemiyorum diyorsanız imdadınıza yine bankalar yetişiyor. Bankalar çalışmayanlara ve geliri olmayanlara yönelik olarak iş kurma amaçlı krediler vermektedir. Kredi verirken sizden kuracağınız iş ile ilgili bilgiler isteyen bankalar iş fikrinizin geçerlilik durumuna göre üst limit olarak 25000 TL kredi veriyorlar.

Kredi kullanmanın dışında nakit ihtiyacınızı gidermek için kredi kartı kullanabilirsiniz. Kredi kartından nakit avans ve kredi kartından taksitli nakit avans çekerek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Düşük miktarlı nakit avans işleminde faiz oranı da düşük olduğu için avantajlı oluyorsunuz. Kredi kullanırken size sunulan faiz oranları yüksek olacağından geri ödemeniz yüksek olacak, kredi kartına göre daha fazla geri ödemeniz olacaktır.

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank, çalışmayan ve geliri olmayanlara yönelik olarak 10000 TL ye kadar 48 ay vadeli kredi veriyor. Buradaki amaç nakit ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını çözmesini sağlamak, aynı zamanda ekonomiye destek vermektir. QNB Finansbank şubesine giderek gelirinizin olmadığını ve kredi kullanmak istediğiniz belirttiğinizde bu krediden yararlanabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası para ihtiyacı olanlara 15.000 TL ye kadar kefil şartı ile kredi kullandırıyor. Banka şubesine giderek kredi ihtiyacı içinde olduğunuzu belirtmeniz yeterli oluyor.60 ay vadeye kadar kredi kullanabileceğiniz Ziraat Bankası kefiliniz sağlam ise 20.000 TL ye kadar da kredi kullandırabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Abank Kredi Başvurusu (Alternatif Bank Kredi Başvurusu)

Akbank İhtiyaç Kredisi

Kefil şartı ile sizlere acil ihtiyaç kredisi imkanı sağlayan Akbank, en az 2 kefil istiyor. Bu şartlarda size 10.000 TL kredi kullandıran banka vade olarak da 48 ay vadeyi sabitlemiş durumda. Bu krediyi kullanmak istiyorsanız 48 ay geri ödemeli olarak kullanabiliyorsunuz.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi

İş Bankası geliri olmayanlar için özel bir kredi paketi hazırlamış. Bu pakete göre bir kefil getirerek kredi kullanabiliyorsunuz. 15.000 TL ye kadar kredi kullanabileceğiniz bu kredi paketinde 48 aya kadar vade süresini siz ayarlıyorsunuz. Yapmanız gereken banka şubesine gitmek veya internet bankacılığından kredi sayfasına girerek sizin ve kefilinizin bilgilerini girmektir.

Param yok kredi çekemiyorum diye dertleniyorsanız bu yöntemleri izleyerek kredi kullanabilir veya nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kredi için kefilinizin maaşlı bir çalışan olması ve uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyor olmasıdır. Aksi durumda kredi kullanamayabilirsiniz.