Ön Onaylı Kredi Nedir?

Nakit ihtiyaçları için kredi çekmek isteyenlerin sıkça karşılaştığı ön onaylı kredi nedir? Ön onaylı kredi nedir Vakıfbank müşterilerinin çok merak ettiği konulardan biri. Benzer şekilde Akbank ön onaylı kredi ne demek diye merak eden müşteriler de vardır. Bu sorunun yanıtını alanlar ise ön onaylı hazır kredi için gerekli belgeler konusunda bilgi sahibi olmak ister. Örneğin HSBC ön onaylı kredi çekmek isteyenler bankayı arayarak bu olanağı kullanmak için gerekli belgeleri sorar. Kredi için ön onay alan kimi müşteriler ise, ihtiyaçlarını öteler ya da daha iyi koşullarda nakit bulabilirlerse ön onaylı kredi iptali için başvuru yapabilir.

Ön Onaylı Kredi Ne Demek?


Krediden farklı olarak ön onaylı kredi bir bilgilendirmedir. Bankalar, belli dönemlerde müşterilerini ya da potansiyel müşterilerini analiz ederek, onlara kredi imkanı sunar. Burada kredi başvurusu yapılmış olması önemli değildir. Bazı kriterler göz önünde bulundurularak çekebileceğiniz kredi limiti hesaplanır. Banka size bu krediyi teklif eder. Elbette bankanın temel amacı kendi ürününü satarak bunun üzerinden faiz geliri elde etmektir. Müşterinin aklında kredi çekmek bulunmasa bile ön onaylı kredi çekmek neden avantajlı onu anlatarak ürününü pazarlamaya çalışır.

Ön onaylı kredi herkese sunulan bir olanak değildir. Banka özelinde belirlenen kriterlerin başında aşağıda bulunan veriler gelmektedir:

 • Kredi notunuz
 • Aylık geliriniz
 • Aylık borç ödemeleriniz
 • Kalan limitiniz
 • Ödemelerinizi düzenli yapmadığınız
 • Kredi ve kredi kartı başvurularınız
 • Reddedilen başvuru ve talepleriniz
İlginizi Çekebilir:  KEFİLLE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Bu verilerle hem ön onaylı kredi başvurusu için uygun olup olmadığınız hem de kredi limitiniz hesaplanır.

Kısaca ön onaylı kredi, kredi başvurusu değil bankanın size sunduğu bir kredi teklifidir. Genel olarak belirli bir tarihe kadar yapılan başvurular için geçerli olduğu not düşülür.

Ön Onaylı Kredi Nasıl Değerlendirilir?


Yukarıda bahsedildiği gibi ön onaylı kredi banka tarafından sunulan bir teklif niteliğindedir. “Bankamıza gelerek bu kadar kredi çekebilme olanağınız olabilir” anlamına gelir. Bunu kabul eden müşteriler banka şubesine yönlendirilir ve asıl kredi başvurusu şube üzerinden yapılır.

Birçok banka ön onaylı kredi başvurusunda yalnızca kimlik kartınızı kabul ederken, bazı bankalar buna ek olarak gelir belgesi, ikametgah gibi belgeler isteyebilir.

Öte yandan, ön onaylı kredi teklifi almasına rağmen daha sonra ön onaylı kredi reddi alan birçok durum da yaşanmaktadır. Ön onaylı kredi limitinizin belirlenmesi ile başvuru yapmanız arasında geçen sürede aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçını yaşarsanız, kredi başvurunuz reddedilebilir:

 • Kredi ödemelerinizde gecikme,
 • Kredi kartı borçlarınızın ödenmesinde gecikme,
 • Yeni kredi başvurusu yapmış olmanız,
 • Yeni kredi kartı başvurusu yapmış olmanız,
 • Gelir kaybı ya da işten çıkış,

Ayrıca, ön onaylı başvurunun muhatabı genellikle banka şubesi olduğu için herhangi bir olumsuz görüş de kredi başvurusunun reddine sebep olabilir.

SMS ile Ön Onaylı Kredi Nasıl Kullanılır?

Ön onaylı kredi temel olarak bankalar tarafından teklif edilse de bir başka yolu da SMS ile kredi başvurusu yapmaktır. Acil nakde ihtiyaç duyduğunuzda bankaların SMS ile kredi imkanından yararlanıp hızlı bir şekilde kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. SMS ile yapılan kredi başvurularına yapılan olumlu dönüş genellikle ön onay anlamı taşır. Kesin onay almak için bankaya giderek gerekli evraklarla başvuru yapmanız beklenir.

İlginizi Çekebilir:  İpotekli Kredi Nedir? İpotekli Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir?

SMS ile Ön Onaylı Kredi Veren Bankalar

Aşağıda kısa mesaj atarak ön onaylı kredi durumunuzu ve kredi limitinizi öğrenebileceğiniz bankalara örnek verilmiştir.

Finansbank SMS Kredi Başvurusu

Finansbank’tan ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler 5030’a T.C. kimlik numaralarını SMS atarak hızlı başvuru yapabilir. Böylece 60 ay vadeli 50 bin TL’ye kadar kredi çekme olanağınız olur. Kredi faiz oranları ise asgari yüzde 1,79 azami yüzde 1,99 olarak belirlenmiştir. Finansbank SMS kredi başvurusu bir ön onay niteliğindedir.

Vakıfbank SMS Kredi Başvurusu

Vakıfbank’tan ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler 5724’e T.C kimlik numaraları ile gelirlerini atarak kredi için ön onay alabilir. 3 bin TL ile 90 bin TL arasındaki ihtiyaçlarınız için 60 ay vade ile sunulan bu kredinin vade süresi 3-60 ay arasıdır. Faiz oranları ise yüzde 1,89’dan başlamaktadır. Banka müşterilerine esnek ödeme olanakları sunmaktadır. Vakıfbank SMS kredi başvurusu da ön onay niteliğinde olup, kesin onaylı kredi için banka şubelerine başvuru yapmak gerekmektedir.