Bankalardan Neden Kredi Kartı Alamıyorum?

Ülkemizde, her ay 100 binin üzerinde kişi ilk kez kredi kartı kullanıyor. Öte yandan bir o kadar kişi de çeşitli sebeplerden ötürü kredi kartı alamıyor. Bankalar kredi kartı başvurularını reddetme sebeplerini açıklamadıkları için neden kredi kartı alamıyorum sorusunun yanıtı belirsiz kalıyor. Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyenler için olası sebepler arasında en sık rastlananı kişinin mevcut borç miktarının yüksek olması. Öte yandan borcum yok kredi kartı alamıyorum diyen de birçok kişi olması dikkat çekici.

Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor?


Kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasının çeşitli sebepleri olabilir. Bankalar reddettikleri başvuruların nedenlerini belirtmedikleri için çoğu zaman neden kredi kartı alamıyorum sorusu yanıtsız kalıyor. Yanıtını bilmeden çözüm bulmak da zorlaşıyor.

Kredi kartı başvurunuzun onaylanmamasının çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında en sık rastlananları şunlardır:

 • Yaş sınırına takılıyor olabilirsiniz.
 • Doğru kredi kartına başvurmuyor olabilirsiniz.
 • Kredi notunuz düşük olabilir.
 • Kredi notunuz olmayabilir.
 • Kredi dosyanızda hata yapılmış olabilir.
 • Aynı anda birden fazla kredi kartına başvurduğunuz için olabilir.
 • Gelir belgenizi sunmamış olabilirsiniz.
 • Geliriniz yeterli olmayabilir.

Kredi Kartı Başvurunuzun Onaylanmamasının 8 Nedeni

Kredi kartı başvurunuz onaylanmamışsa, sebebi aşağıdakilerden biri olabilir. Ayrıca kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyenler cevabı aşağıda bulabilecekler.

İlginizi Çekebilir:  TEB Kredi Kartı Limit Yükseltme

Yaşınız Uygun Olmayabilir

Türkiye’de bireysel kredi kartı alabilmek için yaş sınırı 18’dir. 18 yaşından gün almamış gençlerin kredi kartı başvurusu onaylanmayacaktır.


18 yaşından küçük iseniz aile bireylerinizden biri vasıtasıyla ek kart alabilirsiniz.

Profilinize Uygun Olmayan Kredi Kartına Başvuru Yapmış Olabilirsiniz.

Bazı kredi kartları belli bir müşteri kitlesine hitap eder. Örneğin firmaların kullanımı için özel olarak sunulan kartlar vardır. Ya da örneğin Garanti Genç Bonus 18-25 yaş arası gençlerin kullanımı içindir. Profilinize uygun olmayan bir kredi kartına başvuru yaptıysanız, başvurunuz onaylanmayacaktır.

Başvurunuzu yapmadan önce ilgili kredi kartını kimlerin alabileceğine dikkat etmelisiniz.

Kredi Notunuz Düşük Olabilir.

Kredi ödemeleriniz durumunu özetleyen kredi notunuz düşükse bankalar bunu kendileri için riskli bir durum olarak gördükleri için başvurunuzu onaylamaz. Özellikle kara listeye kredi kartı vermek istemezler. Findeks kredi notunuz 1-699 arasında yer alıyor ise çok riskli grupta yer alırsınız.

Başvuru yapmadan önce Findeks’e üye olarak ya da e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer çok riskli grupta yer alıyorsanız, önce kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Bunun için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • Kredi kartı borçlarınız dahil tüm kredilerinizi kapatmalısınız. Eğer buna olanağınız yok ise hepsini bir hesapta toplayarak yapılandırabilirsiniz.
 • Borçlarınızı ödemeyi bitirmeden yeniden borçlanmamaya çalışın.
 • Borçlarınızı bitirdiğinizde ödeyebileceğiniz bir planlama ile az miktarda kredi çekin.
 • Kredinizi vadesinden önce ve mümkünse ilk taksitte kapatmaya çalışın.

Bu adımları izlediğinizde kredi notunuz yükselecektir. Başvurunuzun onaylanmamasının nedeni bu ise yeniden kredi kartı başvurusu yaptığınızda başvurunuzun onaylanma olasılığı çok yüksektir.

Kredi Notunuz Olmayabilir.

Kredi notunun düşük olması kadar kredi notunuzun olmaması da kredi kartı başvurunuz için riskli olabilir. Kredi notunuzun 0 olmasının ya da kredi notunuzun olmamasının sebebi daha önce kredi işlemlerinden yararlanmamış olmanızdır.

İlginizi Çekebilir:  BankPozitif Kredi Kartı Başvurusu

Bu durumda bir ek kart ile başlayabilirsiniz. Ayrıca, iyi bir kredi geçmişi olan kefil ile başvuru yapmanız faydalı olacaktır. İlk seferinde muhtemelen kredi limitiniz düşük olacaktır. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödediğinizde, limitinizi arttırma şansına sahip olacaksınız.

Kredi Dosyanızda Hata Yapılmış Olabilir.

Çok sık olmayan bir durum olsa da kredi dosyanızda hata yapılmış olabilir. Dosyanızda eksiklerin olması da kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır sorusunun cevapları arasındadır.

Başvuru yapmadan önce kredi dosyanızın bir kopyasını isteyip, hata ve eksiklikleri giderirseniz, başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığını yükseltirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Kredi Başvurusu Olumsuz Etki Yapabilir.

Kredi kartına ihtiyacınız olduğu için birçok kredi kartına birde başvurmuş olabilirsiniz. Her zaman olmasa da başka koşullarla birlikte bu durum güvenilirliğinizi düşürebilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanmamasında etkisi olabilir.

Kendinize uygun bir kredi kartı seçin ve öncelikle ona başvurun. Bir yanıt almadan başka bir kart için başvuru yapmayın.

Gelir Belgenizi Sunmamış Olabilirsiniz.

Eksik belge ile başvuru reddedilmenin önemli sebeplerinden biridir. Banka bazı belgeleri başvurunuzu onayladıktan sonra da isteyebilir. Fakat gelir belgenizi sunmayı unutmuşsanız, başvurunuz muhtemelen onaylanmayacaktır.

Geliriniz Yeterli Olmayabilir.

Bankalar, kredi kartı vermek için düzenli ve belli bir miktarın üzerinde gelirinizin olmasını ister. Bunun temel nedeni, alacaklarını garanti altına almaktır. Kredi kartı çıkaramıyorum diyorsanız geliriniz yetersiz olabilir.


Mevcut gelirinize uygun limitli bir karta başvurabilir ya da kefil ile başvuru yapabilirsiniz.