NEDEN KREDİ ÇEKEMİYORUM?

Merhaba sevgili dostlar. Hepinizin bildiği üzere zaman ilerledikçe ihtiyaçlarımız ve masraflarımız doğru orantılı şekilde artmaktadır. Bu artan ihtiyaçları bazı durumlarda artık karşılayamaz duruma gelirken işin içinden çıkamaz hale gelmekteyiz. Artan ihtiyaçlar ile birlikte doğan nakit ihtiyacını karşılayabilmek adına bir takım finans kuruluşlarına başvurarak yardım istemekteyiz. Bankalar hem sağladığı ürünler ile hem de teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık günümüzde olmazsa olmaz hale gelmiş durumdalar. Hayatımızın her anında yer alan bankaları sürekli kullanmamıza rağmen bazı olumsuz nedenlerden dolayı kredi ve ürünlerin tarafımızca kullanılmasına izin verilmemektedir. Kredi kartı veya kredi çekme isteğimiz ne yazık ki olumlu değerlendirilememekte ve bu durumda bizlerin canını sıkabilmektedir.


Bankadan kredi başvurusunun olumlu değerlendirilememesinin birçok nedene bağlı olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Herhangi bir banka fark etmeksizin kredinizin neden onaylanmadığını veya kredi kartınızın neden olumsuz değerlendirildiği konusunda sizlere bir takım bilgiler vereceğiz. Öncelikli olarak sizlerin aklındaki tek ve asıl önemli olan soruyu cevaplandıralım. Birçok bankaya başvurdum fakat neden kredi çekemiyorum?

BANKADAN NEDEN KREDİ ÇEKEMİYORUM?

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar sizlerin kredi veya kredi kartı başvurularını değerlendirebilmek için çeşitli analizlerden yararlanmaktadırlar. Yapılan bu detaylı analizler sonucunda sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizin aksine zor duruma düşmenizin önüne geçilmek istenir. Bu sebeple analize takılan kişiler bu durumda sorun yaşayabilmektedirler. Sizlerde sürekli olarak kredi başvurusu yapıyorsanız ve her seferinde olumsuz cevap alıyorsanız nedenleri aşağıdaki listelediğimiz durumlara bağlı olabilir.

GELİR BEYANI

Bazı müşteriler bankalardan kredi çekerken gelir beyanı ederler. Bu gelir beyanı kredinizin altından kalkıp kalkamayacağınızın bir ölçütüdür. Banka bu gelir ile krediyi ödeyebilir şeklinde bir değerlendirme içine girebilmektedir. Fakat bu gelir beyanını veren kişiler bu geliri herhangi bir somut belge ile belgelendirmemiş ise banka size kredi vermekten geri durabilmektedir. Ancak siz gelir beyanınızı yaptınız fakat banka size yine olumlu geri dönmedi. Bunun temel sebebi ise gelir beyanınızda sunmuş olduğunuz gelir ile belgelenen gelir arasında farklılıklar olmasından kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Faizsiz İhtiyaç Kredisi

BAŞKA BİR KREDİNİZ BULUNUYORSA

Bu durum genel olarak ülkemizde çok fazla rastlanan durumlardan birisidir. Başka bir bankaya borcu bir başka bankadan alınan kredi ile kapatmak. Durum böyle olmasa bile sizin başka bir bankadan almış olduğunuz hali hazırda bir krediniz bulunuyorsa ve bu kredinin ödemelerinde zorlanma yaşıyorsanız analiz sonuçlarında anında olumsuz geri dönüş almanız çok yüksek ihtimaldir.

BORÇ ÖDEMEDE İSTİKRARSIZLIK


Müşterilerin son 1 yıl içerisinde almış olduğu kredi veya kredi kartı borçlarını öderken bir takım sorunlar oluşmuş ve gecikmeye girmiş borç varsa burada kredi çekme ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Kredi kartları içinde 4 aylık bir dönem borç aksatıldığı taktirde kara listeye girecek bir müddet hiç bir bankadan kredi çekemeyeceksiniz. Ayrıca kredi başvurusunu yapan kişinin Kredi Kayıt Bürosu veri tabanı içinde bir referansa sahip olmaması ile bir iş yerinde 6 ay veya daha fazla bir zaman çalışmışsa kredisi olumsuz değerlendirilmektedir.

KARA LİSTE

Aslında banka müşterilerinin en korktuğu durum kara listedir. Neden kredi çekemiyorum? sorusunun da en çok karşılık bulduğu durumdur. Kredi çekme olsun kredi kartına başvuru olsun önünde bulunan en büyük engel olan kara liste kişinin bir nevi finans karnesini gösteren bir analiz yöntemidir. Kişiler bir bankaya borcunu ödediği halde borcu yoktur kağıdını alsalar bile bu durum karşılarına çıkabilmektedir. 5 sene geçerli olan kara liste durumu bu zaman dilimini doldursanız bile bankalar bu durumu göz önünde bulundurabilmektedirler. Bankalar sizin geçmişinizi gördüğü için size ön yargılı davranabilmekte ve bu zaman diliminden sonra bile bir takım zorluklar çıkarabilmektedir. Borcunuz bittikten sonra bir maaş kartınızın olması ve SGK’lı bir işte çalıştığınızın tespiti yapılırsa kara listeye girmiş olsanız bile bankalar size güvenebilir ancak bu şekilde zorluk çıkarmadan kredi başvurunuzu onaylayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  PTT'den Kredi Çekme Şartları, Faiz Oranları ve Başvuru

KEFİL OLUNMUŞSA

Burada belirtmek istediğimiz durum kefil olmak kredi alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Güvendiğiniz ve borcunu ödeyeceğine inandığınız kişilere tabii ki kefil olabilirsiniz. Burada bahsetmek istediğimiz kredi başvuru yapmış bir kişiye kefil olmuşsanız eğer borç sahibinin ödeme yapmaması durumunda takip altına alındıysanız bu durum sizi de olumsuz etkilemektedir. Bu adımdan sonra kredi başvurusunu kendi adınıza yaparken banka bu durumu göz önünde bulunduracaktır. Kredi veya kredi kartı ürünleri hakkında yaptığınız başvuruları olumlu değerlendirmeyecektir.