Mikro Kredi Nedir, Kim Nasıl Kullanabilir? 

Ülkemizde kadınların çalışma yaşamına katılım oranı son dönemde artsa da hala düşüktür. Kadınların iş gücüne katılımını arttırmak için çeşitli politikalar üretilmektedir. Bunun yanında, mikro kredi gibi imkanlarla kadınların gelir getirici işler yapmalarının ve kendi işlerinin patronu olmasının önü açılmaktadır. Özellikle bir dönem ülkemizde de yoğun olarak kullanılan mikro kredi nedir? Nasıl kullanılabilir? Mikro kredi 2019 yılında da etkin olarak kullanılabilmekte midir? Mikro kredi başvurusu nasıl yapılır? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

İNCELEYİN:
İşyeri Açan Bayanlara Devlet Destekli Faizsiz Kredi
Ev Hanımlarına Devlet Destekli Faizsiz 15bin TL Kredi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kredi Başvurusu (SYDV)

Mikro Kredi Nedir?


Mikro kredi, genel anlamda kendi işini kurmak isteyenlere verilen göreli düşük miktarda kredi için kullanılmaktadır. Dar gelirli grupları kalkındırmak için geliştirilmiştir. Türkiye’de ise hedef kitleyi kadınlar oluşturmaktadır. Mikro kredi başvurusu 2003’ten beri yapılabilmektedir. Temel hedef dar gelirli ailelerde yaşayan kadınların, düşük miktarlarla destelenmesi ile gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlamaktır. Kredi, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı üzerinden verilmektedir. Bu anlamda kuruluş Türkiye’de hem ilk hem de tektir. Kuruluşun şu an 64 ilde 95 şubesi bulunmaktadır. Mikro kredi kullanan girişimcilerin sayısı ise 40 bine yaklaşmıştır

Mikro kredi banka kredilerinden farklı olarak faizsiz kredi türüdür. Yalnızca, mikro kredinin sürdürülebilirliğini sağlamak için personel, vb. maliyetleri karşılayabilmek için belli miktarda hizmet bedeli alınır

İNCELEYİN:

Kaymakamlık Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi almak isteyen kadınlar, çeşitli koşulları yerine getirmelidir. Bunlardan temel olanlar şu şekilde özetlenebilir: 

  1. Başvuru sahibi başvuruyu bir iş fikri üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle, yapmak istediğiniz bir iş olmalı. Bu fikri kuruluş görevlilerine anlatmalısınız. 
  2. İlk defa mikro kredi kullananlar için mikro kredi limiti en çok 3000 TL’dir. İş fikrinizi anlatırken, bütçenizi de belirleyerek personel ile paylaşmalısınız. 
  3. Mikro kredi bireysel kredi değildir. Grup olarak başvuru yapılabilir ve grupta 5 kadın olmalıdır. Gruptaki kadınların yakın akraba olmaması gerekir. 
  4. Grubun oluşturulmasının ardından 3 günlük bir eğitim yapılmaktadır. Eğitimde kurumun işleyişi ve mikro kredinin nasıl geri ödeneceğine dair bilgi verilmektedir. 
  5. Mikro kredi alabilecek olanlar, kredilerini eğitim sonrasında kullanabilmektedir. 

İNCELEYİN:

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Mikro Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kuruluş, kendi işini kurmak isteyen kadınların ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı mikrokredi çeşitleri sunmaktadır. 

Temel Kredi 


Temel kredi, ilk kez mikro kredi kullanacaklara verilen kredi türüdür. Bundan yeni işyeri açmak isteyen kadınlar yararlanabileceği gibi, halihazırda çalışan kadınlar da faydalanabilmektedir. Mikro kredi limiti 100 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Kredi geri ödemesi ise 46 haftada yapılmaktadır. 

Girişimci Kredisi 

Temel krediye göre, göreli olarak daha yüksek miktar gerektiren işler için kullanılabilen kredi türüdür. Bu krediden yararlanmak için kuruluş personelinin sizin ve projenizin başarılı olduğuna ikna olması ve ayrıca vergi mükellefi olması istenmektedir. Bu kredi limitleri ise 1000 TL ile 5000 TL arasındadır. Temel kredide olduğu gibi geri ödemesi 46 haftada yapılmaktadır. 

Hayvancılık Kredisi 

Hayvan yetiştirerek hayvancılık yapmak isteyen kadınlar için kuruluş 2 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. Kredinin ise 26 haftada geri ödenmesi beklenmektedir. 

Sosyal Kalkınma Kredisi 

Sosyal Kalkınma Kredisi, mikro kredinin yanında kullanılabilir. Kadınları ek gelir kazanabilmesi için farklı sektörlerde 15 farklı ürünü içeren bir kredi paketidir. Bu paketin ödemesi ise 46 haftada yapılmaktadır. 

İletişim Kredisi 

Sosyal Kalkınma Kredisi’ne benzer bir şekilde, hali hazırda mikrokredi kullanan girişimcilerin iletişim kanallarını da rahatlıkla kullanabilmeleri için sağlanan kredi türüdür. Bu kapsamda girişimcilere akıllı telefon sağlanmaktadır ve ödemesinin 46 hafta içinde yapılması beklenmektedir. 

İNCELEYİN:
Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi


PTT Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Şekerbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar


Denizbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


ING Bank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Ev Hanımları Kredi Kartı Başvurusu


Fibabanka Kadınlara Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu


Kadınlara Özel Anında Kredi Kartı Başvurusu

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB İhtiyaç Kredisi