Mikro Kredi Nasıl Alınır? 

Türkiye’de özellikle kırsal alanda, kadınların mikro kredi kullanımı artmaktadır. Mikro kredi 2019 yılında da kullanımı artmıştır. Türkiye’de mikro kredi veren kuruluş olan Türkiye Grameen mikrofinans programı, mikro kredi başvurusu yapan kadınlarla birebir görüşmektedir. Hedef, gelir elde etmeye ihtiyacı olan ve bunun için emek sarf etmek isteyen kadınların desteklenmesidir. Kadınlar üzerinden dar gelirli ailelerin finansmanına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Mikro kredi nasıl alınır sorusu ise kadınların öğrenmek istediği konular arasındadır. Sürekliliği olan bir şekilde gelir sahibi olmak isteyen kadınların kafasındaki bir diğer soru ise mikro kredi ile ne iş yapabilirim? 

İNCELEYİN:
Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır, Kim Başvurabilir? (TÜM DETAYLAR)
Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar
Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar


Bu soruların cevaplarını sizin için araştırarak, yazımızda özetlemeye çalıştık. 

Mikro Kredi Nedir? 

Mikro kredi, farklı ülkelerde farklı koşullarla uygulanabilmektedir. Temel hedef yoksullukla mücadeledir. Türkiye’de hedef kitle olarak kadınlar seçilmiştir. Verilen düşük miktarlardaki krediler, kadınların kalkınmasına destek olacak küçük çaplı iş kurmalarını amaçlamaktadır. Mikro kredi ile ne iş yapabilirim sorusunun en sık verilen cevabı tekstil işleri olsa da bununla sınırlı değildir. Hatta farklı sektörleri desteklemek için çeşitli mikro kredi çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin hayvancılık kredisi, hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenler için verilmektedir. Sosyal Kalkınma Kredisi ise ticaret ile uğraşmak isteyen kadınlar için uygundur.

İNCELEYİN:

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Faizsiz 15 Bin TL Kredi

Mikro Kredi Kullanmak İçin Uygun Koşulları Sağlıyor Muyum?

Mikro kredi kullanmak için çeşitli kriterler vardır. Bunların başında mikro kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin bir iş fikrinin olması gerekliliği bulunmaktadır. Bu iş fikrinin özgünlüğü ya da sıradanlığı önemli değildir. Önemli olan gerçekçi olması, sürdürülebilir olması ve verilecek sermaye ile uyumlu olmasıdır. 

Mikro kredi bireysel bir kredi çeşidi değildir. Hedeflenen şeylerden biri dayanışmanın arttırılmasıdır. Bu amaçla, mikro kredi başvurusu bireysel olarak değil grup halinde yapılmaktadır. Grupta iş fikri olan 5 adet kadın bulunmalı, bu kadınlar arasında ise yakın akrabalık ilişkisi bulunmamalıdır. Bu kişiler bireysel fikirlerini gerçekleştirmelerine rağmen, sermayeyi kullanmak için grup oluşturmalıdır. Örneğin bir mahallenin çeşitli işlerini yapmak adına kredi başvurusu yapan 5 kadından biri terzilik, biri fırıncılık, biri manav, biri bakkal ve biri aşçılık yapabilir. Öte yandan, sermayeler aktarılamaz. Yani bana verilen kredi grubumda da olsa başka bir kadın tarafından kullanılamaz. 

İNCELEYİN:

İşyeri Açan Bayanlara Devlet Destekli Faizsiz Kredi

Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?


Mikro kredi başvurusu yapmak için, ilinizde bulunan TGMP şubesine şahsen müracaat etmelisiniz. Müraacat sırasında görüştüğünüz kuruluş yetkilisi, iş fikrinizi dinleyecek ve iş için gerekli bütçeyi değerlendirecektir. 

Mikro kredi limitleri, banka kredisi limitlerine göre oldukça düşüktür. Mikro kredi 2019 yılında ilk kez kullanacaklar için en yüksek miktar 1000 TL iken, çeşitli şekillerde nakit olarak kullanılabilecek en yüksek miktar 5,000 TL’dir.  

Mikro kredi başvurusu yapan gruplar, krediyi kullanmadan önce 3 günlük eğitim alırlar. Bu eğitimde kuruluşun yapısı ile kredinin geri ödenme prosedürü anlatılır. Başvuru olumlu değerlendirilse de kredi eğitim almadan kullanılamaz. 

Mikro Kredi Nasıl Kullanılır, Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Mikro kredi, yalnızca başvuru yaptığınız projeni sermayesi niteliğinde kullanılabilir. Başka bir projeye ya da harcama kalemine aktarılamaz. 

Kuruluş mikro kredi faizi almaz. Bunun yanında kuruluş çalışanlarının ücretlerini ve programın sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla hizmet masrafı alır. 

İNCELEYİN:

Kadınlara Özel Anında Kredi Kartı Başvurusu

Mikro kredi 1 yıllıktır. Geri ödemeler de haftalık olarak yapılır. Mikro kredi ödemesi için kuruluş, personel görevlendirmektedir. Personel hem mikrogirişimciyi ziyaret eder hem de ödemeyi elden alır. Temel mikro kredi geri ödemesi 46 hafta iken hayvancılık kredisinin geri ödemesi ise 26 haftadır. 

Mikro kredi sisteminden çıkmak için kredinin tamamının masrafları ile birlikte ödenmiş olması gerekir. İsterseniz, mikro kredi iptali vadesi dolmadan da yapılabilmektedir. Bunun için toplu ödeme yapabilirsiniz.

İNCELEYİN:
Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımları Kredi Kartı Başvurusu


PTT Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Şekerbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi


Denizbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Finansbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


ING Bank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu


Kadınlara Özel Anında Kredi Kartı Başvurusu


Fibabanka Kadınlara Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İlginizi Çekebilir:  Denizbank Ev Hanımlarına Kredi