Merkez Bankası ülkenin para ekonomisini yöneten , ülkenin parasını basan ve düzenleyen, faiz oranlarını belirleyen bir birimdir. Merkez Bankası ülkenin ekonomik olarak bağımsızlığını gösteren bir kuruluş olarak hiçbir etki altında kalmadan bağımsız olarak çalışan bir kurumdur. Merkez Bankasının çalışma koşulları ile çalışanlarının nasıl belirleneceğine dair koşulları kendi iç politikaları gereği belirlenir. Buna göre yapacağı sınavları, Merkez Bankası çalışma saatleri, çalışma koşullarını, hangi çalışanın hangi bölgede ve nerede çalışacağına dair koşullarını kendi sistemi belirlemektedir. Buna bağlı olarak çalışan ücretlerini de kendisi belirler. Herhangi bir kuruluşa bağlı olmadığı için çalışanlarına ücret dağıtımını kendisi yapar.

Merkez Bankası Çalışma Saatleri


Merkez Bankasının şuan Türkiye genelinde 21 adet şubesi bulunur. Bu şubelerde çalışan yüzlerce personel için çalışma saatlerini kendisi tayin eder. Bu şubeler şunlardır : adana, Ankara, Antalya, Bursa , Denizli, Diyarbakır, Edirne Erzurum, Eskişehir, Gaziantep İskenderun, İstanbul , İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Trabzon ve Van şubeleri bulunur. Bu şubelerde çalışanlar sabah saat 9 ile akşam saat 17 arasında görev yaparlar. Merkez Bankası şubeleri ayrıca öğren saat 12.30 ile 13.30 arasında bir saatlik bir mola yaparlar. Öğle tatilinde Merkez Bankası kapalı olur.

Merkez Bankası Tatil Günleri

Merkez Bankası resmi tatil günlerinde kapalıdır. Bunlar : ramazan bayramı, kurban bayramı, 23 Nisan, 19 Mayıs, 1 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz ve yılbaşı tatili olan 1 Ocak günü resmi tatil sayıldığı için çalışmaz. Resmi tatillerde yalnızca Merkez Bankası değil tüm kamu kuruluşları tatildir.

Merkez Bankası Çalışanları

Merkez Bankası çalışanlarını kendisi belirleyen ayrıca sınav yoluyla alan bir kuruluştur. Merkez Bankası sınavlarının ne zaman yapılacağı belli olmaz. Banka sınav yapacağı günü. Kaç kişi alacağını, hangi pozisyonlarda işe alacağını, sınava girmek isteyenlerde aranan koşulları kendisi çeşitli duyuru yollarıyla duyurur. Merkez Bankasının  sınavları diğer sınavlara oranla daha zor olmaktadır. Ayrıca sınava katılmak isteyen adaylarda aranan koşullarda çoğunlukla yabancı dil bilgisi istenmekte ve kanıtlanma koşulu aranmaktadır. Sınav sonrasında da mülakat olmakta ve alımlar mülakata göre belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Avantajları ve Riskleri ile Varant Yatırımları