Kredi Risk Raporu Nedir? 

Kredi çekmek isteyenlerin sıklıkla karşısına çıkan şeylerden biri kredi risk notu olmaktadır. Bu not kredi risk raporu içinden elde edilen bir puandır. Kredi risk raporu nedir? Kredi risk raporu edevlet üzerinden alınabilir mi? Bu rapor ücretli midir ya da kredi risk raporu ücretsiz olarak alınabilir mi? Bu sorulara cevap vermeden önce, bu soruları risk merkezi raporu nedir sorusunun yanıtı ile karıştırmamak gerekir. İkisi farklı kurumlar tarafından hazırlanan ve farklı bilgileri içeren raporlardır. Buna rağmen ortak noktaları ise kişinin kredi ilişkilerine dair bilgiler vermesidir.

Kredi Risk Raporu Ne Demek?


Kredi risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hazırlanan kişinin kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarına dair bilgiler veren rapordur. 

KKB 1995 yılında Türkiye’nin önde gelen 11 bankası tarafından Bankacılık Kanunu’nun 73. Maddesi uyarınca kurulan bir şirkettir.  2017 yılı sonu itibari ile üye sayısı 44 banka dahil 156’ya ulaşmıştır. Hukuki olarak müşterilerinin kredi kullanım bilgilerini birbirleri ile paylaşma yetkisine sahiptirler ve tam da bu amaçla raporlar hazırlamaktadırlar.  Kredi risk raporu nedir sorusunun yanıtı da üyelerin paylaştığı bilgiler üzerinden kişiye özel hazırlanan ve kişinin kredi çekmesinin ne kadar riskli olup olmadığını gösteren raporlardır.  

İNCELEYİN:
Kredi Risk Raporu Sorgulama

Özellikle bankalar, kredi çekmek ya da kredi kartı almak isteyen müşterilerinin risk raporunu inceleyerek başvurusunu değerlendirir. Bu raporda mevcut ve son 5 yılda kullanılmış kredilerinize ilişkin ödeme geçmişi detaylı bir şekilde görülebilir. Kredi risk raporu özet bilgileri ise findeks kredi notu ile anlaşılabilir. 

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu, risk raporunuzda yer alan bireysel kredili ürünlerinize ait geçmiş dönem verileri üzerinden oluşturulmaktadır. Rapor gibi kredi notu da kişiye özel olarak hesaplanır. Bir anlamda kredi risk raporunun özeti denebilir ve kişinin ödeme gücünü göstermektedir. 


Findeks Kredi Puanı 0 ile 1900 arasında yer alır. Bankalar bu skalayı risk gruplarına ayırarak, kişinin hangi ürünleri kullanım kullanamayacağına karar verir. 

Ülkemizde kredi notunun 0 olması çok rastlanan bir durum olmasa da son 5 yıl içinde kredi ya da kredi kartı kullanmamış kişilerin kredi notu oluşmadığı için sıfır olarak görülmektedir. 

Kredi puanı 1-699 arasında yer alanlar bankacılık ürünlerini kullanma açısından en riskli gruptur. Bankalar bu kişilerle çalışmayı istemezler. Özellikle kredili ürünleri almaları çok mümkün olmaz. Ancak yine de kara listeye kredi veren bankalar da bulunmaktadır. 

İNCELEYİN:
Kara Listeye Kredi Veren Bankalar

700-1499 puana sahip olanlar orta ya da az riskli grupta yer alır. Bu kişiler için kredi ürünleri çeşitli koşullar altında sunulabilmektedir. Örneğin teminatlı krediler ya da kefil ile krediler bu kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için en azından belli miktarlarda kredi kullanılabilmektedir. 

1500-1699 puana sahip kişiler, kredili ürünlerinin ödemesini geciktirmeden yapan ve aktif olarak bankacılık hizmeti kullanan kişilerdir. Bankalar bu kişilerin müşterileri olmasını ister. 

Son olarak 1700- 1900 puan aralığında olan kişiler ise kredibilitesi çok yüksek kişilerdir. Muhtemelen banka kredilerini vadesi öncesi kapatırlar, yoğun olarak banka ürünlerinden faydalanırlar ve ödeme konusunda hiçbir sorun yaşatmazlar. Bunlar da bankaların hedef müşterileridir. Çoğu banka bu kişilere ön onaylı kredi teklifi sunmakta ve müşteri olmalarını istemektedir. Bu kişileri bankaların en uygun faiz oranlarından ve en avantajlı paketlerinden faydalanabilir. 

İNCELEYİN:
En Uygun Tüketici Kredisi Faiz Oranları

Kredi Risk Raporuna Nasıl Ulaşırsınız? 

Kredi risk raporunuzu şirketten 6.49 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Bunun için kurumun internet sitesinden başvuru yaparak ödemenizi gerçekleştirmeniz yeterlidir. Ayrıca, müşterisi olduğunuz bankadan da belli bir ücret karşılığı ulaşılabilir. Kredi risk raporu ücretsiz olarak sunulmamaktadır. 

İNCELEYİN:
En Kolay Kredi Veren Bankalar

Örneğin, İş Bankası müşterileri İnternet Şubesi, Bankamatik ya da İşCep’ten raporu elde edebilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İnternet şubesi üzerinden: Kredilerim > Kredi Risk Raporu
  • İşCep üzerinden: Krediler> Kredi Risk Raporu
  • Bankamatiklerden: Bilgi Sorma> Kredi Risk Raporu 

İNCELEYİN:
Gelir Belgesiz N Kolay Kredi Başvurusu (Aktifbank)
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar
Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

İlginizi Çekebilir:  Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?