Kredi Puanı Yükseltme Yolları ve Teknikleri

Kredi başvurusunun değerlendirilmesinde en önemli kriterlerden biri kredi puanıdır. Notunuz düşük olduğu taktirde kredi notu yükseltme yolları konusunda araştırma yapmanız gerekir. Kredi puanı yükseltme taktikleri uygulandığında, kişinin puanına göre belirli bir sürede geri dönüş alabilirsiniz. Kredi notu yükseltme kısa sürede sonuç verebildiği gibi, notunuz çok düşükse bu notu yükseltmek uzun zaman da alabilir. Kredi notu yükseltme teknikleri uygulanmadan önce kredi notunuzu öğrenmek, nerden başlayacağınıza karar vermek için önemlidir. Aşağıda, kredi notu yükseltmek için ne yapılmalı sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. Kredi skoru yükseltme konusunda farklı sorularınız olursa en altta yorum bölümüne yazarak bize ulaşabilirsiniz. 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?


Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kredi puanı yükseltme taktikleri uygulanmaya başlanmadan önce kredi puanınızı öğrenmeniz iyi olacaktır. Kredi notunuz çok düşükse yapmanız gereken işlemler ile kredi notunuz orta seviyelerde ise yapmanız gereken işlemler farklı olabilir. Örneğin, puanınız orta seviyelerde yer alıyorsa borçlarınızı ödemeniz yeterli olacaktır. Daha düşük puanlarda ise kredili ürün kullanma alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
TC İle Kredi Notu Sorgulama

Bankalar kredi notunuza ulaşarak sizin kredi geçmişiniz, kredi kartı harcama ve ödeme alışkanlıklarınızı, bankacılık işlemlerinize dair verileri görebilir. Bu veriler ışığında sizinle çalışıp çalışmamaya karar verir. Peki, siz bu notu nasıl öğrenebilirsiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?


Bazı bankalar müşterilerine bu bilgiyi ücretsiz olarak vermektedir. Findeks kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ürünüdür. Fakat, kredi notu yükseltme kapsamında ihtiyacınız varsa bankanız bu bilgiyi vermek istemeyebilir. Bu durumda ürünü KDV dahil 6.49 TL ödeyerek satın alabilirsiniz. Satın almak için kurumun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Başka bir kanal olarak, kredi notunuzu öğrenemeseniz de e-devlet‘ten borç ve limit bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Böylece kredi skoru yükseltme konusunda bir ön görü de oluşturabilirsiniz. 

İNCELEYİN: Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Neyi İfade Eder? 

Kredi notunuzu öğrendiyseniz, şimdi de bu notun neyi ifade ettiğini merak ediyor olmalısınız. Bankalar, kredi notlarını gruplandırarak kendileri için risk oluşturan kişileri kara listeye alır. Bu gruplandırma bankalar arasında farklılık gösterebilse de genel olarak şu şekilde değerlendirilebilir:

  • Riskli Grup: Henüz herhangi bir kredi kullanmamış ya da kredi kartına sahip olmadıysanız, kredi puanınız 0 gözüküyor olabilir. Bu durum bankalar için bilinmezliği yani riski temsil eder. Çünkü ödeme alışkanlığınıza dair bir bilgiye sahip olamazlar. Kredi notunuz 1-699 arasında ise en riskli grupta yer alırsınız. Bu aşamada kredi notu yükseltme teknikleri kullansanız da sonuç almak zaman gerektirecektir. 
  • Orta ve Az Riskli Grup: 700-1099 arasında puana sahip olanlar orta riskli, 1100- 1499 arasında puana sahip olanlar ise az riskli grupta yer alır. Bu gruptakiler için kredi notu yükseltme daha hızlı ve gerçekçi bir plandır. Bazı bankalar, belli koşullar altında bu gruptaki kişilere kredi kullandırmaktadır.
  • Risksiz Grup: 1500-1699 puana sahip kişilerin kredi notları iyidir ve kredi kullanımı konusunda sıkıntı yaşamazlar. 1700-1900 puan arasındaki kişiler ise en çok tercih edilen gruptur. Genellikle bankaların en avantajlı kredi olanaklarından, örneğin en düşük faiz oranlarından yararlanabilirler. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Düşük Kredi Notu Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notunu Neler Etkiler? 

Kredi notu, size dair farklı veriler derlenerek hesaplanır. Kredi notu yükseltme yolları konusunda girişimde bulunacaksanız, öncelikle bu notu nelerin ne oranda etkilediğini bilmelisiniz. 

Kredi notunuzu en çok etkileyen iki faktör kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız ve mevcut hesap ve borç durumunuzdur. Bu iki faktör de notunuzu yüzde 35’er oranda etkiler. Kredili ürün ödeme alışkanlıkları, çektiğiniz kredileri zamanında ödemenize bağlı olarak yükselen bir değerdir. Mevcut hesap ve borç durumunuz ise bankalara olan borçlarınızın tamamı ve kalan limitleriniz göz önünde bulundurularak hesaplanır. 

Toplam puanınızın yüzde 11’ini Yeni Kredili Ürün Açılışları oluşturmaktadır. Kredi notunu yükseltme konusunda hızlı sonuç almak için önemlidir. Bu puan, yakın zamanda kullandığınız krediler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Kredi kullanım yoğunluğu da puanınızı etkileyen diğer bir faktördür. Burada, düzenli ödeme yapmak önemli olduğu kadar kredi kullanmanın kendisi de önemli bir faktördür. Toplam puanınızın yüzde 10’unu etkiler. Puanınızın kalan yüzde 9’luk bölümü ise diğer faktörlerden oluşur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
En Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi Puanını Yükseltmek İçin Neler Yapmalısınız? 

Kredi notu düşük olan ve bankalar için risk teşkil eden kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri kredi notu yükseltmek için ne yapılmalı olmaktadır. Kredi notunuzu etkileyen faktörleri bildiğinize göre, notu yükseltmek için bu faktörleri iyileştirmek gerektiği de açıktır. 

Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Öncelikle tüm borçlarınızı kapatın. Buna kredi ve kredi kart borçlarınızın yanı sıra fatura borçlarınız da dahil. Eğer yeterli kaynağınız yoksa, bankaların borç transfer kredilerinden yararlanabilirsiniz. Uygun koşullardaki bu kredi ile borçlarınızı bir yere toplar ve ödeyebileceğiniz vadede yapılandırabilirsiniz. 
  2. Borçları ödeyemediğiniz için kredi kartınızı kapatmak bir hata olur. Bankalar kredi kartının aktif bir şekilde kullanılmasını ister. Bu konuda yapabileceğiniz şey, kredi kartınızı ödeyebileceğiniz miktarlarda kullanmak. Eğer kart limitiniz yüksek geliyorsa, limitinizi düşürün. 
  3. Kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödeyin. Bu adım kredi notunu yükseltmek için önemlidir.  Dönem borcunuzun tamamını ödeyemeyeceğiniz ay olsa dahi asgari tutar ödemesini kaçırmayın. 
  4. Banka kartınızı da aktif olarak kullanın. Banka hesabınıza düzenli olarak para giriş çıkışı olmasını sağlayın. 
  5. Yukarıdaki adımları izledikten sonra, puanınız biraz yükselmiş olacaktır. Bunun ardından bankaların kredi koşullarını değerlendirerek, düşük miktarda kredi çekin. Kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödeyin. Hatta mümkünse ilk taksitte tüm borcunuzu kapatın. 

Yukarıda kredi notu yükseltme taktikleri uygulandıktan sonra kredi notunuz yükselecektir. Eğer az/orta riskli grupta iseniz bu adımların bazılarına ihtiyacınız kalmaz. Eğer en riskli grupta yer alıyorsanız, kredi notunuzu yükseltmek biraz zaman alabilir. 

İNCELEYİN:

Gelir Belgesiz N Kolay Kredi Başvurusu (Aktifbank)
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

800 Puana Kredi Veren Bankalar

Kredi Borcundan Nasıl Kurtulurum? (Kredi Borç Kapatma)

İlginizi Çekebilir:  Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama