Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu öğrenme konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Zira düşük kredi notu nedeniyle krediniz reddedilebilir. Sicilinizde reddedilen bir kredi olması da sonraki başvurularınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu doğrultuda öncelikle kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun cevabını bilmelisiniz. Kredi notunu hızlı yükseltme amacıyla kredi notunu etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Kredinizi kolayca çekebilmek için kredi notu kaç olmalı bilirseniz, hedefe daha sağlam yürüyebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise kredi puanı nasıl yükseltilir sorusunun cevabında verilen tavsiyeleri titizlikle uygulamalısınız.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?


Kredi notu bankaların müşterilerinin kredi başvurusunu değerlendirirken göz önünde bulundurdukları en önemli verilerden biridir. Kara listeye kredi veren bankalar olsa da bu kişiler normalin üzerinde faiz oranları ya da zor şartlarla (kefil, ipotek,vs.) karşılaşabilir. Uygun koşullarda kredi kullanmak için kredi notunuzun iyi olması beklenir.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kişiye özel olarak oluşturulan risk raporunun özetidir. Bankaların ulaşabildiği bu puanlamaya Findeks kredi notu da denebilir. Kredi notunuzu farklı yollardan öğrenebilirsiniz.

 • KDV dahil 6.49 TL’ye Findeks’in kurumsal sitesinden finansal karnenizi satın alabilirsiniz.
 • Bazı bankalar müşterilerine ücretsiz olarak raporu sunmaktadır. Konuyla ilgili bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Öte yandan başka bir soru ise e-devletten kredi notu öğrenmek mümkün mü? E-devlet aracılığıyla Risk Merkezi Raporu başvurusunda bulunarak borç ve limit bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bu yolla kredi notunuzu öğrenemeseniz de notunuzun iyi ya da kötü olabileceğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notu hesaplaması yapılırken, bankacılık işlemleri ile ilgili birçok farkı veriniz kullanılır. Bunları bilmek, daha sonra kredi notu yükseltme amacıyla yapacağınız işlemlerde işinize yarayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Aktifbank’tan Kredi Puanına Bakmadan Kredi

Findeks kurumsal sitesinde, kredi notunu etkileyen faktörler ve etki oranları aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları: Kredi notunuzun yüzde 35’ini oluşturur. Kredili ürünlerinizin ödemelerini zamanında yapıp yapmamanıza bağlı oluşturulan bir endekstir. Zamanında yapılan ödemeler puanınızı arttırırken, ödemelerde geç kalınması notunuzu düşüren bir faktördür.
 • Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Daha önce kullandığınız kredilerin durumları, teminatlı ya da teminatsız mevcut borçlarınız ve varsa limitleriniz göz önünde bulundurularak hesaplanır. Toplam kredi notunuzun yüzde 35’İne etki eder.
 • Yeni Kredili Ürün Açılışları: Yakın zamanda alınan kredilerdir. Henüz ödeme ile ilgili bir bilgi olmasa da kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması ve yeni kredi kullanımı, notunuzu olumlu etkileyecektir. Kredi notunu hızlı yükseltme için önemlidir. Toplam puanınızın yüzde 11’ine etki eder.
 • Kredi Kullanım Yoğunluğu: Düzenli ödeme yapılan kredi kullanımı puanınıza olumlu yansır. Öte yandan, düzenli ödemelerin olumsuz katkısı olduğu gibi hiç kredi kullanmamış olmak da risk faktörü olarak kabul edilir. Bu göstergenin kredi puanınıza etkisi yüzde 10’dur.
 • Diğer faktörler kredi puanınızın geri kalan yüzde 9’una etki etmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunun risk oluşturup oluşturmadığını değerlendirirken, bankalar kredi notundan risk faktörünü farklı şekilde değerlendirebilir. Genel olarak, aşağıdaki gibi bir gruplandırma uygun görülür:

 • 0 puan: Henüz kredi çekmediği ve kredi kartı kullanmadığı için kredi notu henüz oluşturulmamış kişiler için kullanılmaktadır. Az riskli gruptur diyebiliriz.
 • 1- 699 puan: Ödemelerinde gecikme yaşayan en riskli gruptur. Bankalar bu grupta yer alan kişilere genel olarak kredi kullandırmak istemez.
 • 700- 1099 puan: Bazı ödemelerini geciktirmiş, orta düzeyde riskli kişilerdir. Belli koşullar altında kredi çekebilirler.
 • 1100- 1499 puan: Az riskli kişilerdir. Kredi puanı yükseltme bu grupta yer alan kişiler için hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.
 • 1500- 1699 puan: Bu puan aralığı kredi notu açısından iyidir. Ödemelerini vadesi içinde yapan, kredi/ kredi kartı kullananımı ve düzenli ödeme yapan kişilerdir. Kredi kullanımı kolay olur.
 • 1700- 1900 puan: Kredi ödemelerini vadesinden önce yapan, borcunu zamanı gelmeden kapatan kişilerin kredi puanı oldukça iyidir. Bankalar bu kişilerin kredi kullanması için zaman zaman ön onaylı kredi teklifinde bulunabilir.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Puanı Yükseltme Yolları ve Teknikleri

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olanların en çok merak ettiği konulardan biri kredi notu nasıl düzelir? Bunun için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Ödemelerinizi zamanında ve mümkünse tüm dönem borcunu kapatarak yapmalısınız. Aşağıda belirtilenleri adım adım uygulamak kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltecektir:

 1. Tüm kredi, kredi kartı ve fatura borçlarınızı ödeyin. Farklı bankalardan kredi çekmişseniz, hepsini bir hesapta toplayıp yapılandırın. Yapılandırdığınız borçlarınızı düzenli ve gününde ödeyin.
 2.  Borçlarınızı ödedikten sonra kredi kartınızı ödeyebileceğiniz limitlerde ama aktif bir şekilde kullanın. Kendinize hakim olamıyorsanız, kredi kartı limitinizi düşürün.
 3. Banka kartınıza düzenli para giriş çıkışı yapın.
 4. Bunları yaptıktan sonra düşük miktarlı kredi çekin. Mümkün olan ilk vadede tüm borcunuzu ödeyin.