Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Neden?

Toplu paraya ihtiyaç duyulduğu anlarda başvurulan ilk yer şüphesiz ki bankalar oluyor. Araba, konut, eğitim, vs. birçok alanda kredi imkanı sunan bankalar, çeşitli vadeler ve faiz oranları eşliğinde bireysel kredi başvurularını değerlendiriyor. Riskli gördükleri kişilere kredi kullandırma konusunda oldukça temkinli davranan bankalar, kredi notu sorgulama sonucunda kredi puanı düşük olan kişilerin kredi başvurusunu genelde reddeder.


Fakat yüksek kredi notu, kredi başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için tek başına yeterli olmayabilir. Nitekim zaman zaman “kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi çıkmıyor, neden” gibi sorularla karşılaşmaktayız. Peki yüksek kredi notu nedir? Yüksek kredi notu olanların kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır, inceleyelim.

Yüksek Kredi Notu Nedir?

Bilindiği üzere KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulan Findeks kuruluşu, bireylerin finansal geçmişlerini dikkate alarak bir kredi notu belirler. Hali hazırda Findeks kredi notu aralıkları beş kademeden oluşmuştur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

0-699 Puan Arası → RİSKLİ
700-1099 Puan Arası → ORTA RİSKLİ
1100-1499 Puan Arası → AZ RİSKLİ
1500-1699 Puan Arası → İYİ
1700-1900 Puan Arası → ÇOK İYİ


Yukarıdaki kredi notu aralıklarından da anlaşılacağı üzere kredi notu sorgulama sonucunda 1500 ve üzere puanlar, yüksek kredi notu olarak değerlendirilmektedir. Findeks kredi puanı yüksek olanlara kredi çıkma ihtimali her ne kadar yüksek olsa da bazı durumlarda, kredi notu yüksek olanlara kredi çıkmıyor. Peki bu durum neden kaynaklanıyor?

Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Neden?

Banka kredisi için başvuru yapan bazı kişiler, kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi çıkmıyor, neden olabilir şeklinde serzenişlerde bulunuyor. Kredi başvurusu değerlendirme konusunda bankaların baktıkları ilk şey elbette ki bireylerin kredi notudur. Yukarıda da belirtildiği üzere kredi notu düşük olanlara kredi çıkma ihtimali genelde düşüktür. Fakat bazı dönemlerde kredi notu yüksek olanların kredi başvurusu bile olumsuz sonuçlanabilmektedir. Buna neden olan en önemli unsurları; sabit bir gelir olmaması ya da gelirin yetersiz olması, ülkedeki genel ekonomik görünümün zayıflığı ve bankaların nakit yetersizliği/dengesizliği nedeniyle kredi kullandırma politikasını sıkı hale getirmesi olarak sıralayabiliriz. Bahse konu faktörleri biraz daha detaylandıralım;

İlginizi Çekebilir:  TC ile Kredi Notu Sorgulama

Sabit Gelir Olmaması ya da Gelir Yetersizliği

Bankalar bireylerin kredi başvurusunu değerlendirirken her ne kadar kredi notu sorgulama yapsa da asıl dikkate aldıkları nokta gelir kriteridir. Nitekim sabit bir geliri olmayan ya da talep edilen krediyi ödeyebilecek düzeyde yeterli geliri bulunmayan kişiler her zaman riskli müşteri kapsamında yer alır. Kredi notunuz önceki dönemlerde yaptığınız finansal işlemler doğrultusunda yüksek olabilir. Fakat kredi başvurusu yaptığınız dönemde herhangi bir sigortalı işte çalışmıyorsanız ya da maaşınız düşükse kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Bu gibi durumlarda maaşlı birini kefil göstererek kredi çıkma şansını arttırabilirsiniz.

Ülke Ekonomisinin Zayıflığı

Ülke ekonomisinin zayıf olması, döviz kurunun yüksek olması, enflasyonun varlığı, piyasalarda nakit akışının yavaşlaması gibi nedenler, bankaların kredi kullandırma konusundaki isteğini oldukça azaltır. Kendisini koruma moduna alan bankalar, yüksek faiz oranına rağmen kredi geri ödeme riski az olan müşterilerine dahi kredi vermeyebilir. Bu durum dönemsel bir süreç olup ekonomik verilerin durumuna göre kısa sürede değişebilir.

Bankaların Kredi Kullandırma Politikaları

Kredi başvurum reddedildi, kredi çekemiyorum, kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi çıkmıyor, neden kredi çekemiyorum gibi soruların temelinde esas olarak bankaların kredi politikaları başrol oynamaktadır. Öyle ki kredi notunuz çok düşük olsa bile kredi başvurunuz olumlu sonuçlanabileceği gibi aksi durumda yüksek kredi notuna sahipken kredi çekemeyebilirsiniz. Tamamen bankaların kredi kullandırma konusundaki inisiyatifine bağlı olarak kredi başvurularınız değerlendirilir. Bazen bankalar yıllık kredi kullandırma kotalarını kısa sürede doldurur. Bu nedenle kredi notu, gelir, vb. kriterleriniz tam olsa dahi kredi başvurunuz reddedilebilir. Eğer ki kredi notunuz iyiyse ve geliriniz varsa bu gibi durumlarda diğer bankalardan başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.