Kredi Notu Puanı Hesaplama ve Sorgulama

Konut kredisi ihtiyacı olan bireylerin 2017 sonu ve 2018 yılında belirli bir kredi notu seviyelerinin bulunması gerektiğini bilmelidir. Kredi notu çok düşük olan veya kara liste içerisinde sicili bozuk bir şekilde yer alanlar konut kredisi alamaz. Buna bağlı olarak kredi notu puanı hesaplama ve sorgulama gibi konularda bilgi sahibi olduktan sonra plan çizmelidir. İşte, konut kredisi çekmek isteyen bireylerin olması gereken kredi notları ve kredi notu puan hesaplaması gibi konulara aşağıda detaylar ile yer veriyoruz.


Kredi notu düşük olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız için 2017 ortalarında bir kredi sicil affı yürürlüğe girmişti. Bu kanuna göre konut kredisi, bireysel ihtiyaç ve otomobil kredileri için bir inisiyatife gidilebilmekte ve bununla kredi notu düşük olanlara kredi verilecektir. Bu kredi desteği için kredi notunuz düşük olsun yahut yüksek olsun pek bir durum teşkil etmemekte ve kredi için başvurmanız yeterli olacaktır.

Konut Kredisinde Kredi Notunun Önemi

Ev alacak olan vatandaşlarımızın sıklıkla karşılaşabildiği bir durumdur. Daha önceden kullanılan krediler veya kredi kartları sebebiyle banka sicili kötü olan ve kredi notu düşen vatandaşlarımızın sıkça sorduğu konut kredisinde kredi notunun önemi nedir gibi soruları ele aldık. Bu yazı içerisinde bu konuya detaylı olarak değineceğiz. Ev alacak ama bunun için öncelikle kredi çekecekseniz bilmeniz gerekir ki kredi notu puanınız yüksek olmalıdır. Kredi notu düşük olan vatandaşlarımızın konut kredisi başvuruları zor olacaktır. Bu yalnızca ev için değil ayrıca araç veya esnaf kredisi başvurusunda da bir o kadar önemlidir. Kredi notu düşük olan bireyler bankadan kredi çekmek isterken zorluklar ile karşılaşacaktır. Aşağıda bu kavramı da ele almış ve konut kredisinde kredi notunun önemi hakkında detaylara değinmiş bulunmaktayız.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu ve Banka Kredileri Önemi

Kredi notu oldukça önemlidir hatta çok önemlidir diyerek ilgili konunun detaylarına inelim. Daha önceden bankalar üzerinde yaptığınız işlemler kayda alınmaktadır. bu işlemler nedeniyle kredi notunuzun düşmesi de oldukça doğal bir durumdur. Kredi borcunu ödemeyen yahut geç ödeyen veya aksatma gösteren, ödemesi gereken kredisi birden fazla olan ve bu ödemede temerrüde düşen bireylerin kredi notları düşüş gösterecektir. Kredi notu düşen vatandaş ise bir sonraki krediyi almak için başvururken ret cevabı ile karşılaşabilecektir. Bankaların kredi notu ile alakası oldukça yüksektir ki tüm işlemlerinizi kapsar. Bilinmelidir ki kredi notu ve banka kredileri önemi tamamen bağlantılıdır. Başvuracağınız bir kredi desteği kredi notunuzu %30 oranında etkiler. Kredi notu puanlarının hangi seviyede bulunması gerektiğini gösteren risk tablosunu aşağıya siz değerli ziyaretçilerimiz için eklemiş bulunmaktayız. Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Kredi Notu Puan Tablosu


Yukarıdaki tablo içerisinde bankalar kredi müşterileri için 5 grup belirlemiştir. Bu tablo içerisinde verilen puan aralıklarına göre risk durumu belirlenmektedir. Yine bu risk grupları sayesinde ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi verilecek mi verilmeyecek mi banka tarafından belirlenmektedir.

Ev kredisi almak için kredi notu hesaplama

Yukarıdaki tablo aracılığıyla Kredi notu puanı hesaplaması yapabilir ve kredi notu sorgulama işlemlerine cevap getirebilirsiniz.

Eğer tablo içerisindeki gibi kredi notunuz 0 ile 799 arasında bir orandaysa mortgage yahut ev kredisi alamazsınız. Kırmızı renk ile belirtilmiş olan bu oranlar Çok riskli grup içerisindedir ve bankalar genelde bu kredi notuna destek sunmaz ve kredi vermez.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu hesaplama işlemlerinde risk gruplarından yararlanılmaktadır. Bu grupları yukarıda sizlere tablo olarak vermiş bulunmaktayız. Ayrıca burada detaylı olarak da ele alıyor ve ihtiyacınızın net bir şekilde karşılanmasını istiyoruz.

 • 0-799 Çok riskli kredi notu puan aralığında olanlar.
 • 800-1299 Orta riskli kredi notu puan aralığındakiler.
 • 1300-1499 Az riskli puan aralığında olanlar.
 • 1500-1699 İyi puan aralığı.
 • 1700-1900 Çok iyi puan aralığı.
İlginizi Çekebilir:  Akbank Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Hesaplaması

Çok riskli puan 0-799; Bu puan aralığında bulunan vatandaşa kredi verme işlemleri genelde ret onayı alır. Banka kurumları, kredi notu hesaplama sonuçları maksimum 799 olan bireylere kredi vermezler. Kırmızı renkte gösterilir ve oldukça risklidir.

800-1299 Orta riskli kredi notu puan; Grup rengi turuncu olan bu puan aralığına kredi veren banka sayısı düşüktür ve şartları zorlayıcıdır.

1300-1499 Az riskli kredi notu puanı hesaplaması; Sarı renk grubundaki bu puan aralığı az risk teşkil etmektedir. Bu puan aralığına kredi verilmesi için birtakım şartlar koşulmaktadır. Bu puan aralığına genelde bankalar kredi vermekte. Ancak kimi bankalar daha yüksek puanları kabul ettiği için kredi vermeyebilir.

1500-1699 İyi kredi notu puanı olanlar; Bu puan aralığı ve bir sonraki puan aralığı bankaların aradığıdır. Bu puan aralığındaki müşterilerin kredi başvuruları kesin olarak sonuçlanmakta ve kişilere kredi verilmektedir. Sizler de kredi notu puanı hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi bitirdikten sonra bu sonuçlara ulaştıysanız kredi alabilirsiniz. Daha düşük olanlar için üst bilgilere bakınız.

1700-1900 Çok iyi kredi notu puanı; Her bankadan kredi başvurularınız onaylansın diyorsanız bu puana sahip olmalısınız. Koyu yeşil renk ile ifade edilen bu gruptakilerin kredi başvuruları aksama görmeden kabul edilmekte ve bankaların en sevdiği müşteri tipleridir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Aslında tartışılabilir anca birçok cevap sunulabilecek bir sorudur. Burada kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusuna net cevaplar sunuyoruz. Bu sorunun birçok cevabının olduğunu söyledik ancak en etkili ve önemli olanları aşağıda sizler için sıralamış bulunmaktayız. Dilerseniz bunlara bakarak kredi notum nasıl yükselir gibi ifadeleri karşılayabilirsiniz.

 • Öncelikle kullanmadığınız kredi kartları varsa bunları tamamen kapatmalısınız.
  Bilinmelidir ki kullanmadığınız ancak aktif olan kredi kartları sizlerin kredi notunu düşürmeye yetecektir.
 • Kredi borçlarınız varsa ve bunları manuel bir şekilde yatırıyorsanız tam tersi işlemi devreye sokabilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu yine bankaya sadık olduğunuz anlamına gelecektir.
 • Gereksiz yere hiç kimseye kefil olmayınız. Kefalet sisteminde kefil olan taraf yine kredi sicilinde önemli rol üstleniyor. Borçlu kişinin borcunda gecikme yaratması kefil olanın kredi notunun düşmesine neden olabilir.
 • Hiç kredi kartı kullanmayanlar ise bir kredi kartı kullanmalı ve bunun ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır.
 • Hiç kredi kullanmayan bireyler bir kredi desteğinden yararlanmalı ve bunun taksitlerini zamanında ödemelidir. Bu sayede düşük olan kredi notu yükselecek ve kişinin istediği kredi başvurusu için yeterli puan elde edilecektir.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Risk Raporu Sorgulama

2017 ortalarında yürürlüğe giren kredi sicil affından yararlanabilir ve kredi veren firmalar aracılığıyla bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca bu servisler aracılığıyla kredi notu puan hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi yapabilir ve hangi sebepten kara listeye alındığınızı görebilirsiniz.

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Acil İhtiyaç Kredisi adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, KOSGEB Kredisi Başvuru Formu Nedir? Nasıl Doldurulur? isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.