Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Herhangi bir nedenle paraya ihtiyaç duyduğunuzda ve kredi çekmek istediğinizde başvuru yaptığınız bankanın temel referansı kredi notu olacaktır. Ne yazık ki düşük kredi notu nedeniyle birçok kişi kredi alamaz. Kredi notunun ne zaman güncellendiği konusunda bilgiler aşağıda yer almaktadır.


Her ne kadar kredi puanınızı hesaba katmadan kullanabileceğiniz yeni araçlar geliştirilse de tipik kredi araçları kredi notunuzu temel alacaktır Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, tüketici kredisi vb. gibi her bankanın sunduğu temel kredi hizmetleridir.

Kredi notunuz, Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan ve 45 üye bankanın bulunduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanır. Esasında kişiye özel oluşturulan risk raporunun özeti niteliğindedir ve Findeks kredi notu olarak adlandırılır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için Findeks kredi notunuzun belli bir aralıkta olması tercih edilir. Kredinin çıkma olasılığını arttırmak için kredi notu kaç olmalı?

Öncelikle KKB herkes için bir Risk Raporu oluşturmaktadır. Bu Risk Raporu’na göre kişinin Findeks kredi notu belirlenir. Banka müşterileri bu kredi notuna göre risk gruplarına ayrılır. 0-699 arasında puana sahip kişiler en riskli grupta yer alır. Bu kişilere kredi çıkma olasılığı oldukça düşüktür. 700-1099 puan arası orta riskli, 1100- 1499 puan arası ise az riskli gruptur. Riskli gruplar bankaların kredi vermeyi tercih etmediği müşterilerdir. Buna rağmen, bazı kampanyalar ile bu kişilerin belirli koşullar altında kredi kullanması sağlanmaktadır. İpotekli kredi hizmetleri buna örnektir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Risk Merkezi Hakkında Tüm Bilgiler

1500 üzeri puana sahip olanlara kredi çıkma olasılığı daha yüksektir. 1500- 1699 puan arası İyi olarak değerlendirilirken, 1700- 1900 puan arası “Çok iyi” grubuna girmektedir. Bu iki gruba giren müşterilerin kredi kullanabilme olasılığı oldukça yüksektir. Hatta bankalar bu kişilere kredi kullandırabilmek için çeşitli pazarlama stratejileri oluşturur bazen de kişisel olarak iletişime geçerler.

Kredi notunuzu geliştirebilmek için öncelikle bu nota nelerin etki ettiğini bilmeniz gerekir. Findeks kredi notunun hesaplanmasında aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulur.

 • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları: Kredi kartı gibi kredili ürünlerin borçlarının zamanında ödenmesi kredi notunuzu yükselten bir unsurdur. Kredi notuna etki oranı yüzde 35’dir.
 • Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Daha önce kullanılan kredilerin durumu, borç bakiyeleriniz ve kredi kartı limitleriniz hesaplamada göz önünde bulundurulur. Kredi notuna etki oranı yüzde 35’dir.
 • Yeni Kredili Ürün Açılışları: Yeni kredi kartı, yeni hesap açımı vb. kredi puanını yükseltici bir etkiye sahiptir.  Kredi notuna etki oranı yüzde 11’dir.
 • Kredi Kullanım Yoğunluğu: Düzenli ödeme yapılarak kullanılan krediler, kredi puanını arttırır. Daha çok kredi kullanan kişi hiç kullanmayana göre avantajlıdır. Kredi notuna etki oranı yüzde 10’dur.

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu öğrenme konusunda Findeks’e üye olabilirsiniz. Kredi risk merkezi raporuna e-devlet’ten de ulaşabilirsiniz.

Bankaların Kredi Notları Ne Zaman Güncellenir?

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi notunuzu etkileyen verilerin birçoğu günlük olarak banka sistemine düşmektedir. Kredi kartı borç ödemesi gibi bazı bilgiler ise aylık olarak güncellenebilmektedir. Günlük değişiklik gösteren verilerin kredi notunuza etki etmesi iki günlük bir süreyi bulabilmektedir. Yani bankaların kredi geçmişinize dair bilgisi günlük olarak değişebilir. Örneğin bir bankadan kredi çekmişseniz, bunu diğer bankanın öğrenmesi iki günü alabilir.

Öte yandan Findeks kredi notları aylık olarak yayınlanan raporlarda güncellenir.

İlginizi Çekebilir:  Findeks Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi notunuz düşük olsa bile yukarıda bahsedilen kriterleri düzeltmeniz halinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu nasıl düzelir? Kredi notunuzu yükseltmek için sırasıyla belli adımları izlemelisiniz.

1.Tüm Borçlarınızı Ödeyin

 • Vadesi gelmiş tüm kredi borçlarınızı ödeyin.
 • Kredi kartı borcunuzu kapatın.
 • Tüm faturalarınızı ödediğinizden emin olun.

2.Kredili Ürün Kullanımınızı Arttırın

 • Limiti düşük olan bir kredi kartı edinin.
 • Düşük miktarda kredi çekin.

3.Borçlarınızı Düzenli Bir Şekilde Ödeyin

 • Kredi kartınızı ödeyebileceğiniz limitlerde kullanın. Her ay, aylık taksitlerinizin tamamını düzenli bir şekilde ödeyin.
 • Ödemelerinizi mümkünse hesap kesim tarihinden önce ödeyin.
 • Kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödeyin. Mümkünse borcunuzu ilk taksitte kapatın.

4.Banka Hizmetlerini Aktif Olarak Kullanın

 • Mevduat hesabınızı aktif olarak kullanın.
 • Hesabınıza düzeli para giriş çıkışları olması hesabınızı aktif kullandığınıza dair bir işarettir.

Konuyla ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Alakalı Makaleleri İnceleyin:

Findeks Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar