Bankacılık sisteminde son yıllarda yaşanan değişim kredi alma sürecini çok daha zor ve meşakkatli bir hale getirmiştir. Çünkü bankalar artık yalnızca kendi koşullarına uyum sağlayan özellikteki kişilere hizmet vermektedirler. Bu aşamada en çok dikkat ettikleri özellik ise kredi notu olmakta ve buna bağlı olarak kredi notu düşük olanlara kredi vermemektedirler. Bahsi geçen uygulama hali hazırda çok yüksek bir kredi puanına sahip olmayan kişileri oldukça zor duruma düşürmekte ve bu kişiler yaşadıkları maddi sıkıntılara çözüm bulamamaktadırlar. Bu sebepten dolayı da kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulmak istemektedirler. Bu süreç da çok da kolay olmasa da bahsi geçen kişilere hizmet verebilecek bazı belli başlı bankaların varlığından söz etmek de mümkündür.

Kredi Notsuz Kredi

Bankaların var oluş amacı para kazanmak olduğu için aldıkları borçları ödeme güvenini vermeyen kişilere hizmet sunumu gerçekleştirmemektedirler. Bahsi geçen bu güveni ise kredi notları belirlemekte ve iyi bir puana sahip olmayan kişilere bankalarca çok da iyi bir gözle bakılmamaktadır. Ancak kimi bankalar her ne kadar para kazanmak ve de kar etmek için çalışsalar da ülkemizdeki büyük ve köklü bankaların gölgesinde kalmakta ve adlarını duyurmakta güçlük çekmektedir. Bu durumda olan ya da yeni açıldığı için çok bilinmeyen bankalar kendilerini tanıtmak ve müşteri kazanmak için kredi puanı düşük olanlara kredi vermektedirler.  Bu bankalardan bazıları ise aşağıdaki listede belirtildiği gibi olmaktadır;

 1. A Bank,
 2. Anadolu Bank,
 3. Aktif Bank,
 4. Alternatif Bank,
 5. Burgan Bank,
 6. Cıtıbank,
 7. Fibabanka,
 8. HSBC Bank,
 9. ICBC Bak,
 10. Odeabank,
 11. Pozitif Bank ve
 12. Şekerbank gibi yerlerdir.

Söz konusu bu yerler her ne kadar kredi sicili bozuk olanlara kredi veren yerler olsalar da kendi menfaatlerini korumak için de bazı önlemler almaktadırlar. Bu önlemler ise şu şekilde özetlenebilmektedir;

 1. Kazanç elde edebilmek amacı ile riske girmekte olan bu bankalar muhtemel olan zararı en aza indirmek için ilk aşamada yüksek bir faiz oranı uygulamaktadır. Böylece kredi ödemesi yarım kalsa bile ödenen tutardaki yüksek faiz ile zararları karşılanabilmektedir.
 2. Ödeme almama durumlarında çözüm olması amacı ile söz konusu bankalar kredi verecekleri kişiden kefil talep edebilmektedirler. Böylece borç ödenmediği zaman kefilden tahsil edilmektedir.
 3. Uygulanmakta olan diğer bir işlem ise kredi verme aşamasında herhangi bir malın ipotek Sahip olduğunuz herhangi bir ev, iş yeri, arsa ya da aracı ipotek ederek kredi notu sıfır olanlara kredi verilme olanağı dahi bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Neden?