Kredi Masrafları Nelerdir? Kredi Masrafları Nasıl Belirlenir?

Günümüz ekonomik dünyasında herkes kredi başvurusu yaparken çeşitli kredi masrafları da karşımıza çıkmaktadır. Tüketici elbette ki kredi kullanmakta ancak bu kredi masrafı konusunda tam net bir şekilde bilgiye sahip olmamaktadır. Aslında sizlere sunulmuş olan bu kredilerin yani sizlerin çekmiş olduğunuz konut kredisi veya araç kredisi hatta ihtiyaç kredisinde dahi sizin önünüze çıkan masrafların belirli sebepleri bulunmaktadır. Kredi tiplerinden en çok kullanılan hiç kuşku yok ki ihtiyaç kredileridir ve bu kredi tipinde de bazı masraflar çıkmaktadır. Herkes kredi çekerken belirli bir dosya masrafı kesilmekte ve bu dosya masrafının yanı sıra da insanlar elbette ki bu masrafların neden olduğunu da tam bilmemektedir. Bunların içerisinde evrak inceleme ücreti bulunduğu gibi aynı zamanda sigorta ücreti ve dosya masrafı gibi ücretler bulunmaktadır.

Kredi Masrafları Nasıl Ortaya Çıkar?


Çoğu zaman kredi masrafları 1 veya 2 kaleminden masraf ücreti almayı uygun gören bankalar sayesinde bu işlemler bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Aslında tüketici tarafından bu işlemler gerçekleştirilirken birkaç noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılmak istenen kredinin faizi oranları özellikle incelendikten sonra mutlaka yıllık maliyet oranları da incelenmelidir. Maliyet oranı denilen tutar aslında diğer masraflarında tamamı dahil edilmiş olarak sizlere sunulmuş olan tutardır. Böyle bir durumda örneğin bir kredinin faiz oranı 1.29 iken bu masraflar eklendiğinde 1.36 civarına kadar çıkabilmektedir. Yıllık maliyet oranı kredi kullanımından önce rahatlıkla görülebilir. Zaten Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu da sabit dediği karar gereğince kredi almak isteyen kişinin bankaya ait internet sitesinde yıllık maliyet oranlarını görebilmesi için açık bir alan bırakmıştır. Böylece buraya girerek yıllık maliyet oranlarını görebilir ve almış olduğunuz kredinin yüzdelik faizini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Halkbank Dost Kredi Başvurusu, Faiz Oranı ve Şartları

Kredi Masrafları Önemi Nedir?

Kredi masrafları konusunda dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sıkıntı çıkmadan sizler de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bilindiği gibi kredi kullanan kişilerin yani ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin herhangi bir sıkıntısı olması durumunda yani başına bir problem çıkması durumunda veya ölüm durumunda bu krediyi ödeyemeyince ekleri için sigorta işlemi yapılmaktadır. Bu sigorta sayesinde eğer sizin başınıza bir şey gelirse sigorta şirketi sizin yerinize bu parayı ödeyecek ve böylece borç da kapanmış olacaktır.