1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Kredi Masrafları Nelerdir?

1

Kredi Masrafları Nelerdir? Kredi Masrafları Nasıl Belirlenir?

Günümüz ekonomik dünyasında herkes kredi başvurusu yaparken çeşitli kredi masrafları da karşımıza çıkmaktadır. Tüketici elbette ki kredi kullanmakta ancak bu kredi masrafı konusunda tam net bir şekilde bilgiye sahip olmamaktadır. Aslında sizlere sunulmuş olan bu kredilerin yani sizlerin çekmiş olduğunuz konut kredisi veya araç kredisi hatta ihtiyaç kredisinde dahi sizin önünüze çıkan masrafların belirli sebepleri bulunmaktadır. Kredi tiplerinden en çok kullanılan hiç kuşku yok ki ihtiyaç kredileridir ve bu kredi tipinde de bazı masraflar çıkmaktadır. Herkes kredi çekerken belirli bir dosya masrafı kesilmekte ve bu dosya masrafının yanı sıra da insanlar elbette ki bu masrafların neden olduğunu da tam bilmemektedir. Bunların içerisinde evrak inceleme ücreti bulunduğu gibi aynı zamanda sigorta ücreti ve dosya masrafı gibi ücretler bulunmaktadır.

Kredi Masrafları Nasıl Ortaya Çıkar?


Çoğu zaman kredi masrafları 1 veya 2 kaleminden masraf ücreti almayı uygun gören bankalar sayesinde bu işlemler bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Aslında tüketici tarafından bu işlemler gerçekleştirilirken birkaç noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılmak istenen kredinin faizi oranları özellikle incelendikten sonra mutlaka yıllık maliyet oranları da incelenmelidir. Maliyet oranı denilen tutar aslında diğer masraflarında tamamı dahil edilmiş olarak sizlere sunulmuş olan tutardır. Böyle bir durumda örneğin bir kredinin faiz oranı 1.29 iken bu masraflar eklendiğinde 1.36 civarına kadar çıkabilmektedir. Yıllık maliyet oranı kredi kullanımından önce rahatlıkla görülebilir. Zaten Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu da sabit dediği karar gereğince kredi almak isteyen kişinin bankaya ait internet sitesinde yıllık maliyet oranlarını görebilmesi için açık bir alan bırakmıştır. Böylece buraya girerek yıllık maliyet oranlarını görebilir ve almış olduğunuz kredinin yüzdelik faizini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Masrafları Önemi Nedir?

Kredi masrafları konusunda dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sıkıntı çıkmadan sizler de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bilindiği gibi kredi kullanan kişilerin yani ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin herhangi bir sıkıntısı olması durumunda yani başına bir problem çıkması durumunda veya ölüm durumunda bu krediyi ödeyemeyince ekleri için sigorta işlemi yapılmaktadır. Bu sigorta sayesinde eğer sizin başınıza bir şey gelirse sigorta şirketi sizin yerinize bu parayı ödeyecek ve böylece borç da kapanmış olacaktır.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

52 kez okundu.

1 Yorum  1. Yakup Örgüç on

    kredi masrafları adı altında bir çok kalem para alıyorlar bu kalemleri almaları aslında yasak ama bankalar çok kurnaz krediyi kullandıracağı kişiye bunu özelikle bir madde adı altında kabul ettirip imza altına alıyor ve yarın bir gün bankayı mahkemeye verseniz imza attığınız için banka her zaman kazanıyor.Mesela ben 2014 yılında geriyte dönük tüm kredi çektiğim bankaları araştırdım ve bankaları ziyaret ederek benden aldıkları masrafları geri istedim hiçbir gel verim demedi :) ama ben benden kesilen masrafların dekontunu istediğimde hepsi o dekontu vermek için benden para istediler.Bende parayı verdim ve dekontları aldım ve o dekontlarla evrak hazırlayarak dilekçem ile birlikte tüketici hakem heyetine müracaat ettim pes etmedim ve tam 5 ayrı bankadan dosya masrafı adı altında 1,750 tl para aldım.Bazı bakalar tüketici hakem heyetinin kararını tanımayarak bana dava açtı ama bende bir avukat tutarak davalara girmeden paranın hepsini aldım.Yani uzun lafın kısası bankaların sizden haksız bir şekilde para kazanmasına izin vermeyin.Gerekirse masraf var derlerse o krediyi de çekmeyin masrafsız kredileri tercih edin.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.