Kredi Kartından Para Çekilir Mi?

Nakit paraya ihtiyacı olanların en sık sorduğu sorulardan biri kredi kartından para çekilir mi? Öncelikle sorunun cevabını verip daha sonra kredi kartından nakit çekme yöntemleri üzerine bazı önemli noktaları paylaşalım. Neredeyse tüm bankalar, belli bir faiz karşılığında kredi kartıyla hesaptan para çekme hizmeti vermektedir. Bunun banka hizmetlerindeki karşılığı nakit avans olmaktadır. İster çektiğiniz miktarı tek seferde ödeyebilir isterseniz de taksitli nakit avans hizmetinden yararlanarak çektiğiniz miktarı taksitli ödeyebilirsiniz. Kredi kartından para çekince faiz ne kadar sorusunun cevabı da bankadan bankaya değişir. Ayrıca bu oran çektiğiniz para miktarı ile varsa ödeme taksit sayısına göre de değişmektedir.

Kredi Kartından Para Çekme Şartları Nelerdir?


Yukarıda kısaca bahsedildiği gibi kredi kartınızdan para çekmek için gerekli şartlar bankadan bankaya değişmektedir. Bunun yanında herhangi bir bankadan nakit avans ya da taksitli nakit para çekimi yapmak için bir yıl içinde kredi kartınızın asgari ödeme tutarını 3 defadan fazla ötelememiş olmanız gerekir. Bu bankalardan bağımsız olarak kanuni bir yükümlülüktür. Böyle bir durumda, kredi kartınızın dönem borcunun tamamını ödeyene kadar kredi kartından para çekme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartından Para Çekmek (Limiti, Faizi ve Diğer Bilgiler)

Ayrıca, parayı hangi bankadan çekerseniz çekin ödeyeceğiniz faiz miktarı üzerinden yüzde 5 oranında Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ve yüzde 15 Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) ödersiniz.

Kredi Kartından Para Çekebileceğiniz Bankalar Hangileridir?

Bugün bireysel kredi kartı kullanım hizmeti veren neredeyse her banka kredi kartından para çekmeye de izin vermektedir. Bunun karşılığında sizden, çektiğiniz paraya ve vade sayısına göre faiz oranı uygulamaktadır.

Aşağıda bazı bankaların kredi kartından nakit avans çekme koşullarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartından Para Çekme VakıfBank


Vakıfbank müşterileri özelinde farklı uygulamalara gidebilmektedir. Bireysel kullanım için kredi kartından para çekme Vakıfbank günlük nakit limiti 4 bin TL iken BusinessCard ve TarımKart için bu limit 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Nakit avansı kredi kartında limit aşımı yapmamış müşteriler kullanabilir.

Kullanılabilecek minimum tutar 500 TL, maksimum tutar ise 20 bin TL’dir. Taksitlendirme istendiğinde asgari vade sayısı 4 aydır. Ödemenin tamamı bir yıl içinde bitirilmelidir. Vakıfbank nakit çekim faiz oranı yüzde 2’dir.

Kredi Kartından Para Çekme Yapı Kredi Bankası

Kredi kartı limiti 5 bin TL’nin üzerinde olan Yapı Kredi Bankası müşterilerinin günlük nakit para çekim üst limiti 10 bin TL olarak belirlenmiştir. 5 bin TL’nin altında limite sahip kartlarda bu miktar kartın kalan limiti kadardır. Kredi kartından para çekme Yapı Kredi asgari limit ise 300 TL’dir. Taksitli nakit avansta ise vade sayısı asgari 5 azami 12 ay olup, faiz oranı yüzde 2’dir.

Kredi Kartından Para Çekme Garanti Bankası

Garanti BBVA müşterileri 400 TL- 20 bin TL arası nakit ihtiyaçlarınız için kredi kartından para çekebilir. ATM’lerden günlük çekim limiti 10 bin TL’dir. Kredi kartından para çekme garanti için belirlenen vade sayı 5 ila 12 ay arasındadır ve faiz oranı yüzde 2’dir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Nakit Çekim Hakkında Bilgi (TÜM Bankalar)

Kredi Kartından Para Çekme ING Bank

ING Bank müşterileri kredi kartlarının kalan limiti kadar nakit avans çekebilir. Nakit çekim için belirlenen asgari tutar 50 TL azami tutar ise 7 bin TL’dir. Taksitli nakit avans için belirlenen vade süresi minimum 2 maksimum 12 aydır. Nakit avans faiz oranı 2,15’tir.

Kredi Kartından Para Çekme Akbank

Akbank müşterileri minimum 200 TL maksimum 15 bin TL’lik nakit ihtiyaçları için kredi kartından para çekme işlemi yapabilir. Taksitli ödemelerde 7 ila 12 ay vade opsiyonu sunulurken faiz oranı yüzde 2’dir.

Kredi Kartından Para Çekme Finansbank

QNB Finansbank, müşterilerin kredi kartı limitleri dahilinde 300-4000 TL nakit ihtiyaçları için yüzde 2 faizle avans vermektedir. Ödeme vadeleri ise 6,9 ve 12 olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartından Para Çekme İş Bankası

Diğer bankalarda olduğu gibi İş Bankası da kredi kartı limitleri dahilinde ve maksimum 30 bin TL olacak şekilde avans vermektedir. Kredi kartından para çekme İş Bankası faiz oranı yüzde 2’dir. Vade sayıları ise asgari 5 ay azami 12 aydır.

Kredi Kartından Para Çekme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası müşterileri de diğer bankalar gibi yüzde 2 faiz oranı ile nakit avans kullanabilmektedir. Kredi kartından para çekme ziraat için asgari 100 TL azami 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Alınan paranın bir yıl içinde geri ödenmesi beklenmektedir.

Nakit Avans İçin En Avantajlı Banka Hangisi?

Limitler kredi kartı limitiniz dahilinde olup, aşağıdaki tabloda bankanın kullandırdığı maksimum tutarlar yazılmıştır. Bir istisna olarak Yapı Kredi Bankası 5 bin TL üzerinde kredi kartı limitine sahip kişilere 10 bin TL’ye kadar nakit avans vermektedir.

Bankaların en düşük vade sayısı değişse de en yüksek vade 12 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca faiz oranları da genel olarak yüzde 2’de tutulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Kredi Kartı Nakit Avans Çekme Faizi ve Limiti
Banka Min.TL Max.TL Min. ay Faiz %
Vakıf B. 500 20 bin 4 2
Yapı Kredi 300 10 bin 5 2
Garanti B. 400 20 bin 5 2
ING Bank 50 7 bin 2 2,15
Akbank 200 15 bin 7 2
Finans B. 300 4 bin 6 2
İş Bankası 30 bin 5 2
Ziraat B. 100 10 bin 1 2