Geçmişten bu yana ticaret yapılırken birçok ödeme yöntemi kullanılmıştır. İlk ödemeler takasla gerçekleştirilirken günümüzde bu durum sanal para gibi gelişmiş yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu ödeme yöntemlerinden birisi de kredi kartıdır.

Kredi kartı, bankaların müşterilerine ödemelerini yapabilmesi için kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Kredi kartıyla ödeme yapılması da belirlenen limitler içerisinde gerçekleştirilmektedir. Banka kişiye kredi kartı verirken bir limit yani bakiye verir ve kullanıcı bu bakiyenin kullandığı bölümünü geri bankaya ödemektedir. Kredi kartı sayesinde kişiler, yanında sürekli nakit bulundurmak zorunda kalmamaktadır.


Kredi kartı sayesinde kullanıcılar, taksit imkanından da yararlanabilmektedir. Alacağı ürünü belirli sayılarda taksitlendirir ve bu taksitleri bankaya aydan aya ödeyebilmektedir.

Temassız Ödeme Nedir?

12 yıldan bu yana kullanılan temassız ödeme teknolojisi, kredi kartlarına özgü bir özelliktir. Temassız ödeme, kredi kartı ile ödeme yapacağınız alışverişlerde, kredi kartını POS makinesinden geçirmeden ödeme yapmayı sağlamaktadır. Bu sayede hızlı bir şekilde ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kartınızı yalnızca POS cihazına yaklaştırarak elinizden hiç bırakmadan yapabileceğiniz ödeme yöntemi oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bazı temassız ödemelerde şifre dahi girmek gerekmediği için işlemleri oldukça hızlandırmaktadır.

Temassız Ödeme Açtırma ve Kapattırma Nasıl Yapılır?


Temassız ödeme yöntemini kullanabilmeniz için kartınızın ve POS cihazının bu teknolojiyi barındırması gerekmektedir. Kredi kartınızda bu özelliğin olup olmadığını da kart üzerinde bulunan 4 çizgili bir dalga işaretinden anlayabilirsiniz. Bu işareti bulunduran kartlar, temassız ödemeyi gerçekleştirebilmektedir. Olmaması durumunda ise bankanız ile iletişime geçerek yeni bir kart talebinde bulunarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kredi kartları bu özelliği destekliyor olsa da etkin bir durumda olmayabiliyor. Böyle bir durumda aktif ettirmek için yapmanız gereken işlem ise bankanız ile itişime geçerek bu konuda talepte bulunmaktır. Bankanız bu özelliği anında aktif eder ve kullanmaya başlamayı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Ekstre Ne Demek? Ne Zaman Kesilir ve Gelir?

Bankalar artık yeni verdikleri kartları temassız ödeme destekli ve aktif şekilde iletmektedir. Böyle bir durumda kullanıcılar bu özelliğini kapattırmak istemektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de kart başvurusu yaparken kartınızda bu özelliğin olmamasını belirtmek yeterli olacaktır.

Ancak temassız ödemesi aktif olan kart kullanıcıları da bulunmaktadır. Böyle bir durumda temassız ödemeyi kapatmak için birçok yol bulunmaktadır. Bu yollardan birisi bankanızın şubesine gitmektir. Banka şubesinde müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek kapatılabilir.

Bankaya gitmeden kapattırmak isteyen kullanıcıların da müşteri hizmetleri birimini araması veya internet bankacılığını kullanması gerekmektedir. Bankanızın müşteri destek hattına ulaşarak, bu durumu belirttiğiniz anda kartınızın bu özelliği devre dışı bırakılabilmektedir.

En çok kullanılan yöntem ise internet bankacılığı ve mobil bankacılıktır. Aktif olarak bu bankacılık hizmetlerini kullanan kişilerin temassız ödeme yöntemini kapatması oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken (mobil bankacılık veya internet bankacılığı fark etmeksizin) bankacılık sayfasındaki ‘Kartlarım’ seçeneğinden söz konusu kartı bulmak. Sonrasında ise ‘Kart Detayları’ bölümünden temassız ödeme seçeneğini bularak kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bu yöntem her banka için aynı olmamakta veya bulunmamaktadır.

Temassız Ödeme Yararlı mı?

Temassız ödeme yönteminin en yararlı olduğu durum zamandan tasarruf etmenizdir. Kartınızı POS cihazından geçirmeye veya şifre girmeye gerek duymadan ödeme yapılabildiği için en hızlı yöntem denilebilmektedir. Küçük miktarlı ödemelerde dahi ödeme işlemi yapılabilmesi de faydaları içerisinde olabilmektedir. Temassız kartlar sayesinde toplu taşımada da ödeme yapabilirsiniz. Geçerli olan yerlerde bilet/ön ödemeli karta gerek duymadan kredi kartınızı okutarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında dikkatli bir şekilde kullanılması durumunda büyük faydalar sağlamaktadır. Günümüzde de çoğu kişi temassız ödeme yöntemini kullanmaktadır.