Günümüzde gittikçe artan kredi kartı kullanımı insanların hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Çünkü insanlar nakit paraya ihtiyaç duymadan ve yanlarında taşımadan kredi kartı ile online ve fiziksel tüm işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Online alışverişlerinde genelde e-ticaret sitelerinde veya diğer platformlarda kredi kartının ön yüzünde yer alan 16 haneli kredi kartı numarası alışveriş yapacak kişilerden istenir. Online alışveriş sırasında gerekli olan kredi kartı numarası, kartın son kullanma tarihi ve kartın arka yüzünde yer alan güvenlik kodu girilerek dijital ortamda bütün işlemler gerçekleştirilir. Bankalar tarafından müşterilerine verilen kredi kartlarında ön yüzlerde yer alan kredi kartı numarası müşteri kimliğini belirlemek için üretilmiştir.

Kredi Kartının Ön Yüzünde Bulunan Numaralar Ne Anlama Gelir?

İnsanların dijital platformlarda gerçekleştirdikleri alışverişlerinde kredi kartarını sıklıkla kullandıklarını görüyoruz. Kredi kartının ön yüzünde bulunan 16 haneli sayılar her biri bir anlam ifade ediyor. 16 haneli sayılardan kartın ön yüzünde yer alan ilk rakam visa ya da master kart olduğunu işaret eder. Eğer 4 rakamı ile başlıyorsa visa kredi kartı, 5 rakamı ile başlıyorsa master kart kredi kartı olarak bilinir. Ayrıca 16 haneli rakamın soldan ilk 6 hanesi kullandığınız kredi kartının hangi bankaya ait olduğunu işaret eder. 16 haneli sayıdan son rakam ile soldan ilk 6 rakam arasında yer alan rakamlar bankanın müşterisine vermiş olduğu kart numarasıdır.

Kredi Kartı Numarasını Nasıl Öğrenebilirsiniz?


Eğer halihazırda sahip olduğunuz bir kredi kartınız var ve ön yüzünde yer alan 16 haneli kredi kartı numarası artık okunmaz hale geldiyse kredi kartınızı ATM cihazlarına sokarak kolay bir şekilde kredi kartı numaranızı öğrenebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak kullandığınız kredi kartının banka şubesine ya da çağrı merkezi müşteri temsilciliğini arayarak kredi kartı numarasını hızlı bir şekilde edinebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızın manyetik çipi artık işlev görmüyorsa bankanızla iletişime geçerek yeni bir kredi kartı temin edebilirsiniz. Dijital platformlarda online alışveriş gerçekleştirirken kredi kartınızın ön hanesinde yer alan 16 haneli numara, son kullanma tarihi ve arka yüzünde yer alan güvenlik kodu işinize oldukça yarayacaktır. Eğer 16 haneli kredi kartı numarası okunmaz hale geldiyse mutlaka yukarıda belirttiğimiz yöntemleri deneyerek öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:  TEB Girişimci Kredileri Başvuru