Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır?

Ülkemizde kredi kartı kullanma rakamlarına bakıldığında, ortalama herkesin cebinde 2 adet kredi kartı var. Buna rağmen Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre her ay 100 binin üzerinde kişi ilk defa kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı almak istiyorum diyenlerin sayısı ise bu rakamdan çok daha fazladır. Siz de ilk kez kredi kartı almak istiyorum diyen 100 bin kişi içinde misiniz? Yeni bir kart almak istiyorum ama kredi kartı nasıl alınır hatırlamıyor musunuz? Kredi kartı alma şartları aşağıda özetlenmeye çalışılmıştır.

Kredi Kartı Çıkartma Şartları Nelerdir?


Türkiye’de onlarca banka kredi kartı hizmeti vermektedir. Her bir banka ise çeşitli özelliklere sahip birden fazla kredi kartı ürünü sunmaktadır. Kredi kartı almak isteyenler için bu yüzlerce seçenek anlamına gelir. Kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler de bu doğrultuda değişmektedir.

Öte yandan yasal düzenlemeler nedeni ile tüm bankaların kredi kartı başvurusunu değerlendirirken göz önünde bulundurmaları gereken şartlar vardır.

İlginizi Çekebilir:  PTT Bank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Kredi kartına bireysel olarak başvurabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. 18 yaşından küçükler ancak aile bireylerinden birinin kredi kartına bağlı olarak çıkartılan ek kart kullanabilir.

Geliri Olmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

TBB Risk Merkezi verilerine göre 2018 yılında 806 bin 709 kişi kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşmüştür. 2019 yılı aylık verileri de 2018 yılı aynı ayına göre daha yüksektir. Bu elbette bankaların istemediği bir durumdur. Bankalar bunun önüne geçebilmek için düzenli gelir sahibi olmayı kredi kartı alma şartları arasında bulundurmaktadır.


Bankalar başvuru sırasında gelir belgenizi isteyecektir. Bazı durumlarda gayrimenkul gelirleri de kabul edilebilmektedir.

Öte yandan gelir sahibi olmak gerekli ama yeterli bir koşul değildir. Gelirinizin belli bir düzeyde olması beklenir ve kredi kartı limitiniz de geliriniz göz önünde bulundurularak oluşturulur.

Kredi Notu Kötü Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi notu, bir kişinin banka işlemleri ile ilgili durumunu gösteren puanlamadır. Genel olarak findeks kredi notu kullanılır. Bu indeks kişileri puan durumlarına göre risk gruplarına ayırır. Puan durumuna göre kredi alabilme durumu aşağıda belirtilmiştir.

0 puan- Kredi Notu Olmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Henüz banka işlemi kullanmadığından ya da işlem sayısı değerlendirme yapmak için yeterli olmadığından kredi notu olmayan kişileri içerir. Bu gruptakiler muhtemelen ilk kez kredi  kartı almak isteyenlerdir. Az risklidir ve gelire bağlı olarak kredi kartı alabilir.

1-699 puan- Sicili Kötü Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi ve kredi kartı açısından en riskli gruptur. Kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça düşüktür. Teminatlı kredi kartı veren bankalara başvuru yapabilirler.

700- 1099 puan: Orta Riskli Kredi Notu Kredi Kartı Almak İçin Yeterli Mi?

Orta riskli grupta bulunanların kredi kartı alabilme olasılıkları düşüktür; fakat gelire ve aktif çalışma durumuna göre kredi çıkabilir.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası İmece Kart Anlaşmalı İş Yerleri

1100-1499 puan: Az Riskli Kredi Notu Kredi Kartı Almak İçin Yeterli Mi?

Kredi notu olmayanlarda olduğu gibi, bu puan aralığında kredi notuna sahip olanlar için de kredi kartı almak gelire bağlıdır.

1500-1900: Kredi Notu İyi Olanların Kredi Kartı Limiti Var Mıdır?

Bu grupta yer alan kişilerin kredi notu iyi ya da çok iyidir. Kartı alma ihtimalleri oldukça yüksektir. Kredi kartı limiti ise aylık düzenli gelirine göre belirlenir.

Mevcut Borç Durumu Kredi Kartı Almayı Engeller Mi?

Eğer aktif olarak banka işlemlerini kullanıyorsanız, kredi kartı almanızı etkileyen önemli bir faktör mevcut borç durumunuz ve kalan limit oranlarınız olacaktır. Bankalar bu verilere ve gelirinize bağlı olarak, kredi kartı borçlarınızı yönetip yönetemeyeceğinizi değerlendirerek karar verir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önce yalnızca banka şubelerinde yapılabilen kredi kartı başvurusu teknolojinin de gelişmesiyle çok daha farklı yollardan ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz yollar şunlardır:

  • Banka şubeleri
  • İnternet siteleri
  • Banka ATMleri
  • Telefon bankacılığı
  • Mobil Bankacılık
  • SMS ile başvuru

Başvuru yapacağınız kredi kartı için başvuru belgelerini toparlayıp, yukarıda belirtilen yollardan biri üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, kendinize uygun bir kredi kartı seçmek. Örneğin, minimal kullanım için aidatsız kredi kartı yeterli iken iş insanları Premium, business, elite gibi daha çok olanağa sahip kredi kartlarını tercih edebilir. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi kartlarını, özelliklerini ve avantajlarını karşılaştırın.

Sitemizde arama yaparak tüm kredi kartlarının detaylarına ulaşabilir, dilerseniz sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.