Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Hayatımızı kolaylaştıran, alışverişlerde pratiklik kazandıran kredi kartları hepimizin cebinde yer alan ve her zaman kullandığımız kartlardır. Alışveriş yaparken kullanılmasının yanında nakit avans ve taksitli nakit avans çekerek acil nakit ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kredi kartlarının limitleri gelir durumunuza göre belirlenmektedir. Kredi kartı limiti belirlenirken geliriniz baz alındığı için yasal olarak maaşınızın üçte ikisi oranında alt limit belirlenmektedir. Alt limite sahip kredi kartınızı kullanmak istediğinizde limit sorunu yaşamamak için kredi kartı limit arttırımında bulunmanız gerekiyor. Peki kredi kartı limiti nasıl artırılır?

Kredi Kartı Limit Artırma Yöntemleri Nelerdir?


1) Kredi kartı limit arttırma yöntemlerinden biri düzenli harcama yapmak ve ekstre ödemelerini zamanında yapmaktır. Bankalar, ödemelerini düzenli yapan ve sürekli kredi kartı kullanarak harcama yapan müşterilerinin limitlerini belirli oranlarda arttırırlar. Bu durumda sizin limit arttırma başvurusu yapmanıza gerek kalmaz.

2) Kredi kartı limit artırım yöntemleri için bankacılık sistemlerine ait internet bankacılığını, cep bankacılığını, şube bankacılığını, telefon bankacılığını tercih edebilirsiniz. Kredi kartı limit artırımı için olumlu geri dönüş alabileceğiniz en kolay yöntem telefon bankacılığıdır. Müşteri hizmetlerinden sizinle görüşen temsilci, sizin beyanınızı esas alarak sisteme giriş yapacak ve sizden gelir belgesi istemeyecektir. Bu durumda kolayca kredi kartı limit artırımı yapmanız çok kolaydır. Diğer yöntemlerde sizden gelir belgesi talep edileceği için limit arttırma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

3) Kredi kartı limit arttırma için izleyebileceğiniz yöntemlerden biri de müşterisi olduğunuz bankaya giderek gelirinizin arttığını gösteren bir belge sunmak ve limit artırımı talep etmektir. Maaş bordrosu, kira kontratı, resmi olmayan gelirlerinizin transfer hareketlerini bankanın sorumlu kişisine vererek kredi kartı limit arttırımı isteyebilir ve alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Wings Kredi Kartı Başvurusu, Aidatı, Limiti, Özellikleri

4) Kredi kartı limit artırımı için diğer kredi kartlarınızı kapatıp size tanınmış olan kredi kartı limit miktarında boşluk yaratabilirsiniz. Örnek olarak 3 tane kredi kartınız var ve 3.000 TL limite sahip. Kullanmıyor olsanız da kredi kartlarınızdan ikisini kapattırıp diğer kredi kartının limitini artırabilirsiniz. Bankacılık sisteminde kaç tane kredi kartına sahip olduğunuz değil ne kadarlık kredi kartı limitine sahip olduğunuz önemlidir. Bu nedenle kredi kartlarınız dolu olsa bile kullanıma kapattırdığınızda kredi kartı limit arttırma başvurusu yapabilir ve artırım onayı alabilirsiniz.


5) Kredi kartının limitini artırmak için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem telefon bankacılığını kullanmaktır. Telefon bankacılığında kredi kartı işlemlerinden sorumlu kişi sizden gelirinizi beyan etmenizi isteyecektir. Gelirinizi olduğundan yüksek beyan ederek limit artırımı isteyebilirsiniz. Telefon bankacılığında beyan esas alındığı için söyleyeceğiniz gelir miktarına göre size kredi kartı limiti tanımlayacaklardır. Bu nedenle kredi kartı limit arttırmak isteyenler telefon bankacılığını tercih ediyorlar.

6) Kredi kartı limiti artırımı için iş yerinizden gayrı resmi bir bordro düzenletebilirsiniz. Sadece bankaya vereceğinizi söyleyerek maaşınızdan fazla miktarı gösteren bir bordro düzenleterek kredi kartı limit artırımı isteyebilirsiniz.

7) Kredi kartı limit yükseltme için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem de gelir miktarınıza ek olarak kira geliriniz olduğunu eklemektir. Bir kira kontratı düzenleyerek kira gelirinizin maaşınıza ek olarak size gelir sağladığını beyan ettiğinizde otomatik olarak kredi kartınız için limit artırımı alabilirsiniz. Kira gelirinizi belgelemeniz istendiğinde bir kira kontratı düzenleyerek istediğiniz rakamı yazabilirsiniz. Bu durum size avantaj sağlayacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankacılık sistemi öncelikle gelirinizi baz alarak gelirinizin üçte ikisi kadar alt limite sahip bir kredi kartını size sunar. Buradaki amaç maaşınızı aldığınızda üçte ikisi kadarını temel harcamalarınıza ayıracağınız fikridir. Maaşınız yüksek ise bankacılık sistemi size daha yüksek limitli kredi kartı sunacaktır. Kredi kartı limiti arttırım talepleri değerlendirilirken sistem önceki limiti, harcamalarınızı, aylık ortalama harcama miktarını, aylık ödemeleri ve ortalama ekstre ödeme tutarını hesaplayarak sizin aylık harcama – ödeme dengenizi hesaplar. Bu hesap sonrasında limit yükseltme başvurunuza cevap verilir. Aylık harcama ve ödeme dengeniz yüksek ise olumlu geri dönüş ihtimali çok yüksektir. Eğer aylık ödeme – harcama dengeniz ortalama bir değerde ise kredi limitiniz minimal bir şekilde artırılabilir veya artırılmaz. Eğer ödeme ve harcama dengeniz düşük bir değerde ise kredi kartı limiti arttırma başvurusu anlık olarak değerlendirilerek size olumsuz geri dönüş yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu (EN İYİ Aidatsız Kredi Kartları)