Kredi Kartı IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartı IBAN numarası öğrenmek günümüzde özellikle iş alanında en sık rastladığımız eylemlerden biri olmaktadır. Özellikle çalıştığımız işlerde maaşların eskisi gibi elden verilme sürecinin geride kalması ve teknolojinin giderek daha da kullanım alanının genişlemesi üzerine artık neredeyse herkesin bir banka veya kredi kartı ve de bununla ilgili olan bir adet de IBAN numarası bulunmaktadır. Günlük hayatın bir parçası haline gelen kredi kartları ve banka kartları, IBAN kavramının da hayatımıza girmesine olanak sağlamıştır.


Kredi kartı IBAN numarası birçok işlem için sorulmaktadır. Dolayısıyla kredi kartı ve banka kartı sahipleri söz konusu IBAN numaralarını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu konu ile ilgili olarak internet araştırması yapan vatandaşlar, internet üzerinde faydalı bilgiler bulmakta zorlanmaktalar. Buradan hareketle, kredi kartlarında IBAN numarasının nasıl öğrenileceğine dair detayları barındıran bir yazı hazırladık. Bu yazımızda kredi kartı IBAN numarası öğrenmek hakkında ve genel olarak IBAN numarası ile ilgili bilmeniz gereken bütün bilgileri bulabilirsiniz.

IBAN Nedir?

Kredi Kartı IBAN numarası, Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında hayata geçirilen ve ülkeler arası para transferleri gerçekleştirmede International Bank Account Number adı verilen bir sistem sonucu ortaya çıkarılan bir numaradır. Peki nedir bu International Bank
Account Number ve ne işe yaramaktadır?

Türkçeye uluslararası banka hesap numarası olarak çevirebileceğimiz bu sistemde Avrupa Birliği ülkeleri ortak bir hesap uygulamasına geçmişlerdir. IBAN olarak isimlendirilen bu hesap numaraları günümüzde 33 Avrupa ülkesinde aktif olarak kullanılmaktadır. IBAN sisteminin amacı özetle, Avrupa ülkelerindeki banka hataları ve bu hatalardan doğan aksaklıkları engellemektir. Yazımızın devamında bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan İsim Bulma

IBAN Numarası Kaç Hane Olur?

Kredi kartı IBAN numarasının hane sayısı, birçok vatandaşın aklını karıştırmaktadır. Çünkü söz konusu IBAN numarasının içinde hesap numarası ve başka kodların da bulunması, kafalarda karışıklık yaratmaktadır. IBAN, dünyadaki bütün banka hesapları içinde eşsiz bir kombinasyona sahip olan rakamlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla aynı IBAN numarasından 2 adet bulmak mümkün değildir.


Bu sebeple IBAN yalnızca bir adet hesabı işaret etmektedir. Bir IBAN numarası en fazla 34 rakamdan meydana gelmektedir. IBAN numaralarının ilk dört hanesi; iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamlarından oluşmaktadır.

Kontrol rakamı, IBAN numarasının doğru olup olmadığının kontrol edilmesini sağlamaktadır. IBAN numarasında ülke kodu ve kontrol rakamlarından sonra geriye kalan kısıp hesap numarasından oluşmaktadır. Ülkemizde IBAN rakamının hane sayısı 26 hane olarak belirlenmiştir.

IBAN Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartı IBAN numarası öğrenmek için yapılması gerekenler, bankalar tarafından müşterilerine açıklanmıştır. Buna göre müşterisi olduğunuz bankanın kredini kartını kullanıyor ve kendinize ait olan IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken bankanızla iletişime geçmektedir. Bu noktada bankalar, IBAN numarasını öğrenmek isteyen müşterilerine;
• Banka şubesinden yüz yüze hizmet
• Çağrı Merkezi aracılığıyla telefondan
• İnternet bankacılığı aracılığıyla da internet üzerinden
hizmet vermektedir. Söz konusu kredi kartı IBAN numarası öğrenme işlemlerine yazımızın devamında detaylı bir şekilde değineceğiz. Şimdi IBAN numarası hakkında kredi veya banka kartı sahiplerinin bilmesi gereken bilgileri vermeye devam edelim.

Her müşterinin birden fazla kredi kartı ve banka hesabı olabileceğinden, bir müşteriye ait birden fazla IBAN numarası olabilir. Ancak bir IBAN numarasına ait 2 farklı hesap olması mümkün değildir. Tüm Avrupa ülkelerinde kullanılan IBAN sisteminde herhangi bir IBAN numarası yalnızca bir adet hesaba aittir.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası IBAN’dan Hesap No Bulma

IBAN Doğrulaması Nedir?

Kredi kartı IBAN doğrulaması, müşterilerin ve bankaların hesap güvenliği ile hesap doğruluğu konularında kullandıkları bir sistemdir. Dolayısıyla bir banka IBAN doğrulaması yaparak, söz konusu IBAN’ın Avrupa standartlarına uygun formatta olup olmadığını kontrol etmektedir. Bir ülkeden bir başka ülkeye banka aracılığıyla para transferi yapmak isteyen bir kullanıcı, para transferini göndereceği kişinin IBAN numarasını bankaya teslim ettiğinde, söz konusu banka alıcıya ait olan bu IBAN numarasının doğruluğunu kontrol etmek zorundadır.

IBAN doğrulaması sırasında, alıcı tarafa ait olan IBAN numarası hatalı veya eksik çıktığında, banka para transferini yapmayı durdurur. Dolayısıyla bu sistem sayesinde olması muhtemel bir hata henüz gerçekleşmeden önlenmektedir. Bu ve buna benzer sebeple ortaya çıkan hataları engelleyen önemli bir sistem olan IBAN uygulaması bu yüzden 33 Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı IBAN numarasının yazdığı yer, birçok kredi veya banka kartı sahibinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Günlük yaşamda sık sık para transferlerinde, maaş ödemelerinde ve diğer mali konularda gündeme gelen IBAN numarası, müşterilerin her zaman elinin altında olan bir numara değildir. Bu sebeple kredi kartına ait IBAN numarasının kart üzerinde nerede yazdığı birçok kredi kartı kullanıcısının merakla araştırdığı bir konudur.

IBAN Numarası Kart Üzerinde Yer Almaz

Kredi kartı veya banka kartı IBAN numarası kart üzerinde yazmamaktadır. Birçok vatandaş hesap numarasına ülke kodunu ekleyerek IBAN numarasına ulaşacaklarını sanmaktadır. Ancak ülkemizde 26 haneli olarak kullanılan IBAN numarası bu kadar kolay ulaşılabilen bir format değildir. Dolayısıyla kredi kartı üzerinde yer alan rakamlar IBAN numarası sayılmamaktadır. Kredi kartı üzerinde yalnızca kart sahibine ait hesap numarası yazmaktadır.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı IBAN sorgulama işlemleri birçok vatandaşın ihtiyacını duyduğu IBAN numarasını öğrenmek için yapılan işlemlerden biridir. Bu işlemi internet üzerinden ve telefon bankacılığı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  IBAN’dan Hesap No Bulma

İnternetten IBAN Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı internetten IBAN öğrenme, internet bankacılığı hizmeti olan bankaların sunduğu bir işlemdir. Müşteriler, ilgili bankanın internet şubesinde giriş yaparak kendilerine ait olan kredi kartının IBAN numarasını kolaylıkla öğrenebilirler.

Çağrı Merkezinden IBAN Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı IBAN numarasını çağrı merkezinde öğrenme işlemleri için de müşterisi olduğunu bankanın çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

IBAN’ın Amacı ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?

IBAN numarasının amacı ve yararları, en çok uluslararası alanda kullanucılara fayda sağlamaktadır. Günümüzde her ülkenin bankacılık sitemi ve hesap numarası formatları farklı olduğu için ülkeler arasında yapılan para transferleri, yaygın olarak hatalara ve karışıklıklar oluşmasına çok müsait bir zemin hazırlamaktadır. Ancak IBAN sistemine geçilerek aynı format üzerinde ortak bir sistem oluşturulması, para transferlerinde büyük kolaylık ve yaşanacak hataları 0’a indirme faydaları sunmaktadır.

Türkiye’de IBAN Standardı Nasıldır?

Kredi kartlarında Türkiye IBAN standardı, 26 hane olarak belirlenmiştir. IBAN numarası ülkemizin “Ülke Kodu” olan “TR” harfleriyle başlamaktadır. Dolayısıyla başında TR ibaresi gördüğünüz bütün rakam kombinasyonları ülkemizde kullanılan bir hesaba ait IBAN numarasına işaret etmektedir.


Ülke kodundan sonra kontrol basamakları adı verilen IBAN numarası kontrol rakamları yer almaktadır. Bu rakamların ne gibi bir işleve sahip olduğuna yazımızın ortalarında değinmiştik. Söz konusu kontrol rakamında sonra 5 haneli banka kodu ve 1 haneli rezerv alandan sonra 16 haneli hesap numarası, Türkiye’deki IBAN numarası standardını göstermektedir.

IBAN Nasıl Kullanılacak?

Kredi kartı IBAN numarası kullanma, her banka tarafından müşterisine tanınması zorunlu olan bir hizmettir. Müşteri bu IBAN numarasını ilgili kişilere ileterek hesabına para gönderilmesini talep eder. Gönderici kişi bu IBAN numarasını kendi bankasındaki sisteme girerek bu hesaba para gönderme talebinde bulunur. Banka söz konusu para transferi yapılacak olan IBAN numarasının doğruluğunu kontrol ettikten sonra bu işleme onay verir ve gönderici para transferini gerçekleştirerek bu IBAN numarasına para aktarır.