Kredi Kartı Hata Kodları Listesi ve Açıklamaları

Ülkemizde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır. Ortalama olarak herkesin cebinde iki tane kredi kartı bulunmaktadır. Kullandığımız kredi kartları ile her zaman sorunsuz işlem yapamayabiliriz. Alışveriş sırasında rastlayabileceğimiz kredi kartı hata kodları ne anlama gelmektedir?  Örneğin, Vakıfbank müşterileri için Vakıfbank pos hata kodları bilgisi önemlidir. Öte yandan, bu kodlar Akbank pos hata kodları ile aynıdır. Başka bir deyişle, pos hata kodları anlamı tüm bankalar için standarttır. Örneğin hata kodu 12 geçersiz işlem anlamına gelir ve tüm banka kartları için tanımsız işlem yetkisinden dolayı işlemin geçersiz olduğunu belirtir. Kredi kartı hata kodları listesi ve açıklamaları aşağıda verilmiştir.

Kredi Kartı Hata Kodlarının Anlamı Nedir?


Kredi kartınızla işlem yaptığınızda, işleminiz onay için banka sistemine düşer. Banka sistemi kartınızla ilgili çeşitli veriler üzerinden (örneğin kart son kullanım tarihi, kart limiti, borç durumu vb.) otomatik olarak yapılan işleme yanıt verir. Pos cihazı üzerinde görülen bu kodların her birinin farklı anlamı vardır. İşleminiz onaylanabileceği gibi, çeşitli nedenlerle reddedilebilir ya da sorun gidermek için bankanızı aramanız istenebilir. Kredi kartı hata kodları sayesinde, kredi kartı işlemleri sağlıklı bir şekilde yürütülebilmektedir.

En Çok Karşılaşılan Hata Kodları Hangileridir?

Kredi kartı ile yaptığınız işlemin durumunu anlatan toplamda 52 farklı kod bulunmaktadır. Bu kodları gruplandırmak gerekirse, çeşitli nedenlerle onay, ret ya da bankanızı aramanız gerektiğini belirtmektedir.

0 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Her ne kadar hata kodları desek de işlem yaptığınız pos ile bankanız arasında geliştirilen bu dilin onay için kullandığı bir kod da vardır. Örneğin, Akbank pos hata kodları bölümünde 0000 gördüğünüzde bu işleminizin Akbank tarafından onaylandığı ve başarı ile sonlandırıldığı anlamına gelmektedir.  (Bu kod numaraları tüm bankalar için aynıdır.)

1 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Pos cihazında 0001 kodu ile karşılaşırsanız, sorunuz çözmeniz için bankanızı aramanız gerektiğini anlamalısınız. Bankanızın işleme onay vermediğini ifade eden 0001 kodunun detayını öğrenmek için banka ile irtibata geçmelisiniz.


Bankanızı arayın hatası farklı kodlarda da karşımıza çıkmaktadır. Benzer şekilde 02 nolu kod özel bir nedenle bankanızı aramanız gerektiğini belirtmektedir. 0030 kodu ise format hatası nedeniyle bankanızı aramanız gerektiğini ifade eden hata kodudur.

51 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

0051 kredi kartı kullanıcılarının en sık karşılaştığı hata kodlarından biridir. 051 hata kodu hesabınızda işlemi gerçekleştirebilecek miktarda bakiyenin olmadığını gösterir. Kısaca yetersiz bakiye anlamına gelir.

Benzer bir uyarıyı, nakit çekim işlemlerinde görebilirsiniz. 061 kodunu gördüğünüzde kartınızdan günlük nakit çekim limitinizin dolduğunu anlayabilirsiniz.

75 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Güvenlik gerekçeleriyle kart şifrenizi en fazla üç kez yanlış girebilirsiniz. Dördüncü hatada kartınız bloke olacaktır ve ekranda 075 kodunu görürsünüz. 075 hata kodu kredi kartını kullanırken şifre deneme sayısının aşıldığını göstermektedir. Müşteri iseniz sorunu çözmek için tezgahtar iseniz ve farklı bir durumdan şüphelendiyseniz teyit için bankayı aramalısınız.

038 hata kodu da hatalı şifre giriş limitinin aşıldığını göstermektedir. Diğer koddan farklı olarak, ödemeyi alan kişinin karta el koyması gerektiğine işaret eder.

91 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Özellikle evlere sipariş verildiğinde kredi ya da banka kartı ile yapılan ödemelerde 0091 pos cihazı ekranında sıkça görülen bir koddur. 091 hata kodu işlemin reddedildiğini gösterir. Reddedilmenin sebebi ise, pos cihazının kredi kartının ait olduğu bankada karşılık alamamasıdır. Yani bağlantı hatasıdır. Bununla karşılaşıldığında genel olarak birkaç deneme ile ya da deneme yapılan yer değiştirilerek sorun çözülebilir.

096 kodu da benzer bir şekilde sistem kaynaklı hatayı gösterir. Bu durumda sistemde arıza yaşanmış olabilir ya da bağlantıda sorun olabilir. Benzer bir şekilde, bir süre sonra işlem tekrar denenerek sorun çözülebilir.

Hata Kodlarından Kayıp/Çalıntı Kart Anlaşılır Mı?

Bankaya herhangi bir kayıp ya da çalıntı kart ile ilgili bilgi verildiğinde, kart iptal edileceği gibi bilgi sisteme de girilir. Böylece herhangi bir yerden, ihbar edilen kartla işlem yapılmaya çalışıldığında banka bunu otomatik olarak fark eder. Bunun sonucu olarak da pos cihazına kredi kartı hata kodları yoluyla uyarı gönderir. 041 kayıp kart için hata kodu olarak belirlenmiştir. 043 ise çalıntı kart için hata kodu olarak gönderilmektedir. Pos cihazında ikisinden biri ile karşılaşıldığında, işlemi yapan kişinin karta el koyması beklenir.

Hata KoduPOS EKRAN MESAJI(AÇIKLAMA)
00 Onay-(Başarılı işlem)
01 Bankanızı Arayın-(Kart sahibi bankasını aramalı)
02 Bankanızı Arayın-(Kart sahibi bankasını aramalı)
03 Bankanızı Arayın-(Hatalı veya Kapalı İşyeri/Terminal)
04 Red-Karta El Koy-(Kanuni takipte olan kartla işlem denenmesi)
05 Red-Onaylanmadı-(Kart Bankasından Red)
08 Kimlik Kontrolu/Onay Kodu xx-(Kimlik Kontrolu/Onay Kodu xx)
09 Lütfen işlemi tekrar deneyiniz-(İşlemi tekrar deneyiniz)
11 APPROVED VIP-(VIP Onaylı)
12 Red- Geçersiz İşlem-(Red – Geçersiz İşlem)
13 Red- Geçersiz Tutar-(Red – Geçersiz Tutar)
14 Red-Hatalı Kart-(Geçersiz kart numarası)
15 Red- Geçrsiz Kart-(Geçersiz kart)
29 İşlem bulunamadı-(Orijinal İşlem Bulunamadı)
30 Bankanızı Arayın-(Hatalı kayıt)
33 Red-Karta El Koy-(Süresi dolmuş kart ile işlem denemesi)
34 Red-Karta El Koy-(Sahte kart ile işlem denemesi)
38 Red-Karta El Koy-(İzin verilen pin aşıldı)
41 Red-Karta El Koy-(Kayıp kart ile işlem denenmesi)
43 Red-Karta El Koy-(Çalıntı kart ile işlem denenmesi)
51 Red-Yetersiz Limit-(Yetersiz Limit)
54 Red-Onaylanmadı-(Süresi dolmuş kart)
55 Red-Şifre Tekrar-(Yanlış Pin)
57 Red-Onaylanmadı-(Kart sahibine izin verilmeyen işlem)
58 Red-Onaylanmadı-(Terminale izin verilmeyen işlem)
62 Red-Onaylanmadı-(Kısıtlı kart)
65 Bankanızı Arayın-(Bankanızı Arayın)
75 Şifre Deneme Sayısı Aşıldı-(Şifre Deneme Sayısı Aşıldı)
82 Hatalı CVV-(Hatalı CVV Kodu)
89 Pos Seri No Hatalı-(Pos Seri No Hatalı)
91 Bankanızı Arayın-(Kart Bankası Sistem hatası)
96 Bankanızı Arayın-(İşyeri Bankası Sistem hatası)