Kredi Kartı Ekstre Ne Demek? Ne Zaman Kesilir ve Gelir?

2

Kredi Kartı Ekstre Nedir?

Bankacılık sektörü içerisinde işlem yapan birçok birey Kredi kartı ekstre nedir? sorusunu sorabilmekte. Ülke içerisinde yahut dışında bankacılık sektörü içerisinde birbirinden farklı birçok terim duyulabilmektedir. Aslında birçok vatandaş kullandıkları ve ne olduğunu bildikleri halde tanımı yapmakta zorluk çekebilmekteler. Bankacılık sektörü arasında şüphesiz ki başlıca kelimelerdendir, kredi kartı ekstresi terimi. Taksitli alışverişler, indirimli alışverişler, kartla çekime bonus puan, kartlı işlemlerde ekstra para gibi birçok slogan insanların kredi ve kredi kart kullanımına sürükleyebilmektedir.

İNCELEYİN:
Tüm Bankalar Kredi Kartı Başvurusu (Karşılaştırmalı)


Kredi kart ile yapılan harcamalar ay sonunda kredi kartı ekstresi olarak kişilere geri dönmektedir. Kredi kartı ekstresi önceleri, daha doğrusu bu sistem çıkmadan önce kişilere somut bildiri olarak gönderilmekteydi. Fakat teknolojinin gelişmesi ve bildirimlerin soyutlaşması sayesinde e-mail yoluyla kredi kartı ekstre bilgileri gönderilebilmektedir. Aşağıda sizler için kredi kartı ekstre nedir? sorusunu ve kredi kartı ekstre hakkında bilgileri derlemiş bulunmaktayız.

İNCELEYİN:
Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Kartı ekstresi nedir?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartı ile yapılmış olan alışverişlere ait dokümanı gösterir. Kişinin ay boyunca yaptığı harcamaların bulunduğu banka onaylı bir listedir.

 • Kredi kartı ekstresinde kişisel bilgiler ve yapılan harcamalar da bulunur.
 • Kredi kartı ile hesap kesim tarihinden önce yapılmış olan harcamalar,
 • Dönem sonunda kalan borç toplamı,
 • Bir önceki dönemlere ait borç bilgileri,
 • Asgari ödeme tutarı,
 • Son ödeme tarihi ve hesap kesim tarih bilgileri, kredi kartı ekstresinde yer alır.

İNCELEYİN:
Mesajla Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı ekstresi ne zaman kesilir?

Kredi kartı ekstresi kredi kart borcunun son ödeme tarihinden on gün önce kesilir.

İlginizi Çekebilir:  Denizbank Kredi Kartı Başvurusu

Hesap kesim işgünü içerisinde kesilmektedir. Son kesim tarihi tatil gününe denk düştüğü durumlarda sonraki ilk iş günü kesim yaşanır.Kesinleşmiş olan ekstrelerde kartlı harcamaların tüm bilgileri bulunur. Hesap kesim saati, gün ve tarih bilgileri de yer alır.


Her kredi kart kullanıcısı müşterilerin kesim tarihleri aynı güne denk düşmez. Hesap kesim tarihleri kullanıcı tarafından arz edildiğinde belirlenmektedir.Hesap kesim tarih bilgilerinin değiştirilmesi mümkündür. Bunun için kullanıcıların banka ile görüşmeleri ve bu durumu bildirmeleri gereklidir.

Hesap kesim tarihini bilmeyenler ise ekstre üzerinden hesap kesim tarih bilgilerine ulaşabilir.

İNCELEYİN:
Hemen Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı ekstresi ne zaman gelir?

Kredi kartı ekstresi nedir sorusuna ilgili cevapları verdikten sonra bir de kredi kartı ekstresi ne zaman gelir sorusuna değinelim. Hesap özeti yani diğer bir deyiş ile kredi kartı ekstresi, her ay güncel olarak, hesap kesim tarihi ardından son ödemeden önce tarafınıza e-mail yoluyla bildirilir. Kredi kartı ekstresi ne zaman gelecek diye beklemek istemeyenler banka şubelerine, mobil uygulama, internet yahut telefon bankacılığı ile borç sorgulayabilmektedir.

İNCELEYİN:
İnternetten Kredi Kartı Başvurusu Yapılan Bankalar

Kredi kartı ekstresi nasıl alınır?

Kredi kartı ekstreleri kişilerin belirledikleri yollar ile alınmaktadır. Genel olarak e-mail yoluyla hesap ekstresi gönderilmektedir. Bundan önceleri, yani e-mail servislerinin yoğun olarak kullanılmadığı dönemlerde somut postalar ile gönderilmekteydi. Günümüzde ise teknoloji sayesinde e-mail yoluyla kredi kartı ekstresi gönderilmektedir.

Ekstre nedir?

Ekstre, kelime anlamı olarak hesap özeti manasına gelir.

Hesap sahibi olan bireyin hesabına yatan yahut hesaptan çıkan tutarları gösteren cetvel anlamında da kullanılabilmektedir. Ticari ilişkilerdeki kişi yahut kuruluşların dönemler içerisinde hazırlamış oldukları karşılıklı borç/alacak işlemlerini gösteren belge olarak da ekstre nedir sorusuna tanım olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır? Şartları Nelerdir?

Dönem sonu borcu ile toplam borç nedir?

Dönem sonu borç, kişinin ay içerisinde yaptığı harcamalara ait hesap bilgileridir. Belirli ay içerisinde hesap kesim tarihine kadar yapılan borç toplamıdır.

Toplam borç nedir? Toplam borç ise kişinin ilgili bankada ilgili kredi kartına olan toplam tutardır. Kişinin kullanmış olduğu kartın toplam bilgilerini, toplam borç gösterir.

İNCELEYİN:
En İyi Aidatsız Kredi Kartları2 Yorumlar


 1. Nurseven Sak diyor

  Kredi kartı ekstresi kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin detayını gösteren bir belgedir bunu isterseniz posta yoluyla somut olarak alabilir yada mail adresine isteyerek doğaya karşı sorumluluğunuzu yerine getirebilirsiniz.Kredi kartı ekstresi aylık olarak kesilir.Diyelim ki 01.10.2019 benim kredi kartımın hesap kesim tarihim hesap kesildikten sonraki her harcama diğer ayın 1. gününe kadar hesapta kalır ve kesim yapıldıktan sonra banka alacak yazar size borç hesap kesim tarihinden sonra geçen 10 gün sizin son ödeme tarihinizdir.Bazı durumlarda yani yılda bir kez yanlış hatırlamıyorsam bir olması lazım 2 de olabilir hesap kesim tarihini 1 ay ileriye alabiliyorsunuz.

 2. Gülgün GÜLEÇ diyor

  kredi kartı ekstresi uzun zamandır almıyorum neredeyse 5 yıl diyebilirim kredi kartı yada kredi kartlarımın özetleri mail adresime gelmekte bu sebeple hem veri güvenliğim korunuyor hemde daha hızlı benimle iletişme geçmiş oluyorlar.Ayrıca kağıt masrafı ve doğaya olan maliyeti nedeniyle bu durumu seçtim sonuçta bir sayfada olsa bu ileride yekun tutup ağaçlarımızın azalmasına yol açacaktır.Ağaç demek nefes demektir nefes demek yaşam demektir ağaçsız nefes olamayacağı gibi nefessiz de yaşam olmayacaktır.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.