Kredi Kartı CVV Numarası Nedir, Nerede Yazar?

Kredi kartında bulunan CVV kodu, her kart sahibine özel olarak belirlenmiş rakamlardan oluşan bir numaralar kombinasyonudur. Söz konusu kredi kartı CVV kodu veya numarası, kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir konudur. Nitekim bu kod hakkında internette de sıklıkla araştırma yapılmaktadır. İnternet üzerinden CVV kodu ile ilgili araştırma yapmak isteyen vatandaşlara faydalı bilgiler sunabilmek adına bu yazıyı hazırladık. Kredi kartlarında bulunan CVV kodu ile ilgili olarak en çok merak edilen sorular olan;

  • Kredi kartı CVV Numarası nedir?
  • Kredi kartı CVV Kodu nerede yazar ve nasıl öğrenilir?
  • CVV kodu ne işe yarar, işlevi nedir?
  • Kredi kartı CVV kodu ne kadar önemlidir?
  • CVV numarası kötü amaçlı kişilerin eline geçerse ne olur?

gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Öte yandan kredi kartında yer alan bu CVV numarası hakkında bilmeniz gereken detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı

Bankaların hizmeti kredi kartları, günümüzde milyonlarca vatandaş tarafından alışverişlerde ve ödemelerde kullanılan temel ödeme aracı halini almıştır. Bankaların bu konuda hizmet alanlarını genişletmesi ve hemen hemen kart talebinde bulunan bütün vatandaşlara kredi kartı hizmeti sunması sonucunda ülkemizde milyonlarca kredi kartı sahibi insan bulunmaktadır. Hatta birçoğu birden fazla bankaya ait kredi kartı kullanmaktadır. Peki günlük alışverişlerimizde ve ödemelerimizde nakit paranın yerine kullanmaya devam ettiğimiz kredi kartları hakkında ne kadar kapsamlı bilgilere sahibiz?

Kredi kartları, kullanıcılarına taksitli alışveriş imkanı sunan ve ödemelerde nakit para taşımak yerine sadece bir kart taşıyarak kolaylık sağlayan günümüzün en çok kullanılan ekonomi araçlarından biridir. Kredi kartı sahibi olmak, bankaların faaliyet alanlarını genişletmesi sonucu oldukça kolay bir hale gelmiştir. Nitekim bunun bir sonucu olarak kredi kartı kullanımı da çok yaygınlaşmıştır. Bu noktada kredi kartı kullanıcılarına faydalı bilgiler sunmak için hazırladığımız yazımızın devamında kredi kartı üzerinde bulunan numaraları ve bu numaralar arasında yer alan CVV kodu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bankkart Başak Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kredi Kartı Numaraları


Kredi kartının üzerinde bulunan numaralar, birçok kredi kartı kullanıcısı tarafından ne işe yaradıkları bilinmeyen rakamlardan ibaret kalmaktadır. Ancak bu numaralar hem kartın güvenliği hem de işlevi için büyük önem taşıyan kodlardır.

Kredi kartının ön yüzünde, kart numarası bulunur. Bu numara kombinasyonu dünyada sadece 1 adet vardır ve sizin sahip olduğunuz karta işaret etmektedir. Aynı şekilde kartın son kullanma tarihini belli eden numaralar da kartın ön yüzünde bulunmaktadır. Kartın arka yüzünde de birtakım kodlar bulunur. Bu kod, konumuz olan CVV numarası olarak bilinmektedir. Peki kredi kartında bulunan CVV numarası nedir ve ne işe yaramaktadır?

 

Kredi Kartı CVV Numarası Nedir?

Kredi kartında bulunan CVV numarası, aslında bir kısaltmadır. Card Validation Value kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma terimidir. Card Validation Value, kredi kartının güvenlik kodu olarak kabul edilmektedir. CVV numarası yani kredi kartının güvenlik kodu 3 rakamdan oluşmaktadır. Dünya üzerinde ödeme faaliyetlerinde kullanılan bütün kredi kartlarında CVV kodu bulunmaktadır. Öte yandan bu kod, aynı şekilde bütün kredi kartlarında 3 rakamdan oluşmaktadır. Kredi kartı CVV numarası hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme

Kredi kartı CVV numarası öğrenme işlemleri için yapmanız gereken basittir. Her kredi kartında bulunan CVV kodu, özellikle internet alışverişlerinde kullanılmaktadır. İnternet üzerinden ödeme gerçekleştirmek isteyen bir kredi kartı sahibi, söz konusu kredi kartına ait CVV kodunu kullanmadan ödeme işlemlerini tamamlaması mümkün değildir. Bu sebeple kredi kartı CVV numarasını öğrenmek, kart sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Kredi kartı CVV numarasını kart üzerinde bulabilirsiniz. Bunun dışında deforme olmuş veya kodu silinmiş olan kredi kartlarının CVV numarasını öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı CVV Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı CVV kodu kartın neresinde konumlandırıldığını merak eden birçok kredi kartı sahibi bulunmaktadır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bir kredi kartının üzerinde 3 adet numara kombinasyonu bulunmaktadır. Tekrar değinmek gerekirse bunlar; kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodudur. Kart numarası ve kredi kartının son kullanma tarihini gösteren rakamlar kredi kartının ön yüzünde bulunurken, kredi kartının güvenlik kodu yani CVV numarası da kartın arka yüzünde konumlandırılmıştır. Kredi kartının arka yüzünde bulunan 3 rakam kartınızın CVV kodudur.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı CVV Numarası Ne İşe Yarar?

Kredi kartı CVV kodu işlevi bakımından önemli bir görev üstlenmektedir. Card Validation Value yani kredi kartı güvenlik kodu, dolandırıcılık faaliyetlerine karşı önlem almada önemli bir güvenlik sağlayıcısıdır. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin ödeme işlemlerinde tam anlamıyla güvenlik sağlayan CVV kodu, Veri Güvenliği Standardı adı verilen bir protokole uyumlu hale getirilmiş bir sistemdir. Visa, Mastercard, Discover ve Amerikan Express gibi kredi kartı sektörünün dev firmalarının ortaklaşa ürettiği ve kredi kartı kullanıcılarının güvenli ödeme işlemleri yapmalarını sağlayan bir numaradır.

Kredi Kartı CVV Numarası Sizi Nasıl Korur?

Kredi kartı CVV kodu güvenlik sistemi, kredi kartı kullanarak internet üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin veri güvenliğini koruyan temel unsurdur. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kart numaranız ve kartınızın son kullanma tarihi gibi kodlar, satıcıların eline geçebilmektedir. Bu kodlar kötü amaçlı kişiler tarafından manipüle edilerek başka işlemlerde  de kullanılabilir. Ancak Veri Güvenliği Standardı protokolüne göre kredi kartınızın CVV kodu 3. şahısların eline geçmesi, en azından internet alışverişlerinde mümkün değildir. Bu sayede kartınızın bilgileri ve güvenliği tam anlamıyla korunmuş olmaktadır.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemli?

Kredi kartı CVV güvenlik kodu, kredi kartı sahibinin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi internet alışverişlerinde sıklıkla kullanılan kredi kartının ön yüzündeki numaralar olan, kart numarası ve kartın son kullanma tarihini belirten kodlar, satıcının sisteminde gözükebilir. Bu sayede kredi kartı sahibinin kim olduğu sistem üzerinden belirlenmiş olmaktadır. Ancak CVV numarası hiçbir şekilde satıcıya ulaşamadığından kartınıza dair bütün bilgiler güvende kalmaktadır.

CVV Kodu Kötü Amaçlı Kişilerin Eline Geçerse Ne Olur?

CVV numarası kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi durumunda, kredi kartınızın tüm limiti bir anda çekilebilir ve dolandırılmış duruma düşebilirsiniz. Ancak bu durum sadece kredi kartının sahibinin sorumluluğu altındadır. Dolayısıyla CVV kodu Veri Güvenliği Standardı gereği internet alışverişlerinde sizden başka kimseye ulaştırılmamaktadır. Fakat siz bir şekilde CVV kodunuzu başka kişiler ile paylaşırsanız bu durumda dolandırılmanız içten bile değildir.

İlginizi Çekebilir:  GÜVENLİ KREDİ KARTI ŞİFRESİ NASIL OLMALIDIR?

Kredi Kartı CVV Kodunuz Silinirse Ne Yapmalısınız?

Kredi kartı CVV numarası silinirse yapılması gerekenler; ilk olarak müşterisi olduğunuz bankayı arayarak bu durumu onlara ihbar etmeniz gerekmektedir. Çünkü kredi kartı CVV kodunuz olmadan internet üzerinden ödeme işlemleri yapmanız mümkün değildir. Öte yandan çoğu banka güvenlik protokolleri gereği telefon aracılığı ile CVV kodu bilgisini sizle paylaşmayabilir. Bu durumda en yakın banka şubesine gitmenizi öneririz.

Kredi Kartı Bilgilerinizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Kredi kartı bilgilerinizi güvende tutmanın yolları, güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmaktan geçmektedir. Güvenilir olmayan internet sitelerinden yaptığınız alışverişlerde kart bilgilerinizi dolandırıcıların eline kaptırmanız mümkün olabilmektedir. Bunun yanında kredi kartınızı mümkün olduğu kadar başka birisiyle paylaşmamanız gerekmektedir. Öte yandan kredi kartınızın üzerinde bulunan rakamların dışarıdan görünecek şekilde muhafaza etmemeniz de kart bilgilerinizi güvende tutmanın bir diğer yoludur.