Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

İnsanlar, kredi kartlarını genellikle nakit verme durumunda olmadığında, yüksek meblağlı alışverişler yaparken kullanmaktadır. Bu durum da, ay sonunda ve ödeme günü geldiğinde insanlara yük olmakta ve sıkıntı vermektedir. Bu nedenle, zamanı geldiğinde kredi kartı ödemesini yapamayan çok sayıda kişi bulunmaktadır ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım diye düşünen sayısı oldukça fazladır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?


Kişilerin, kredi kartı borcunu ödememesi ya da ödeyememesi durumunda, kişilerin idari takibe girmesinden Merkez Bankası’nın kara listesine alınmasına kadar gerçekleşebilecek bir durum söz konusudur. Tüm bunların neticesinde, kart ödemesini yapmayan kişiye icra gelmesi, bir daha, belli bir süre kredi ve kredi kartı alamaması ve kredi notunun düşmesi gerçekleşebilmektedir.

Yasal takip, kişinin borcunu tam olarak 90 gün ödememesi ile banka tarafından başlatılır. Bu süre içerisinde, kart borcunun ödenmesi yeterlidir ve yasal takip başlamaz, sadece gecikmiş borç faizi ödenir. Fakat borç kapatılmaz ise takip başlar ve banka kişi ile direkt olarak iletişime geçer, konu hakkında bilgi verir. Banka bu aramasıyla birlikte, kişiden borcun tamamını ödemesini ister ve ödememesi durumunda ihtar ücretinin de kendisine yansıtılacağını bildirir. Ödemenin hala gerçekleşmemesi ile de yasal süreç başlar.

Yasal sürecin başlaması, kişinin aynı zamanda Merkez Bankası’nın kara listesine düşmesi ve artık 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı alamayacağı anlamını taşır. Ayrıca, mahkemenin sonuçlandırılması ile kişilere icra gelmesi, maaşına el konulması gibi durumlar da yaşanır.

Kredi Kartı Borcu Ödenemiyorsa Ne Yapılmalı?

Kredi kartlarının ödemesinin yükü, kartın kullanımına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, her kişiye göre yük derecesi de farklı olmaktadır. Bu nedenle, kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenler en azından kart ödemesinin asgari ödemesini gerçekleştirmelidir. Bu ödeme, kişinin borcunun bitme süresini her ne kadar uzatsa da, gecikme faizinin yansımasına neden olsa da, en azından kişi hakkında yasal takibin başlamasına engel olmaktadır. Bu da, yasal işlemlerden doğacak yeni harcamaların ortaya çıkmasına engel olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenlerin, en azından asgari ödeme yapması tavsiyesinin dışında, yapabileceği en mantıklı olan şey; banka ile görüşmesi ve bir yapılandırma talebinde bulunmasıdır. Bu yapılandırma ile, aylık ödeme miktarında düşüşün talep edilmesi ve vadenin uzatılması mümkün olabilmektedir. Bankalar da, müşterilerinin borcunu hiç ödememesindense bu yapılandırmayı yapmayı tercih etmektedirler.

Bu iki tavsiye dışında, çok da mantıklı ve sağlıklı olmayan ama bir çözüm yolu olan bir başka seçenek de; başka bir bankadan kredi çekerek, var olan borcun tamamının kapatılmasıdır. Bu yöntem risklidir. Bir bankanın borcunu kapatırken, bir başka bankaya yeni borçlanma söz konusudur. Bu durumda, kişilerin kendi aylık gelirlerine göre bir plan yapması tavsiye edilmekte ve ödeyemeyecekleri kredi borçlarının altına girmemesi tavsiye edilmektedir.

Eğer sık sık kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanıyor iseniz ve harcamalarınızı kontrol altında tutamıyor iseniz, bloke teminatlı bir kredi kartı kullanımı yoluna gidebilirsiniz. Bu sayede, kredi kartı mantığındaki gibi olmayan bir para harcamak yerine, var olan ve olan bir para üzerinden harcama yaptığınızı bilir ve buna göre harcama faaliyetlerinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı, günümüzde hayatımızı kolaylaştırsa da, borcun ödenmemesi durumunda da hayatımızı zorlaştırmaktadır. Kredi kartı, akıllıca kullanıldığı zaman çeşitli avantajları beraberinde getirirken, yanlış kullanımında bir çok sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, kredi kartı kullanırken ilk yapılacak olan şey, aylık gelir durumunuzu göre harcamaların gerçekleştirilmesidir.