1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir? Ödeme Yapılınca Ne Olur?

1

Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir?

Kullandığınız kredi kartının güncel borç tutarı bankaya o ay ödemeniz gereken toplam miktardır. Ancak banka size geri ödeme konusunda bir zorluk yaşıyor olmanız durumunda zora girmemeniz için bir asgari ödeme (en az ödeme) sınırı belirler. Siz o ay bu sınıra kadar olan tutarda ödeme yapacak olursanız, banka bu durumda size tekrar borç ödeme bildirimi yapmaz veya yasal bir işleme sürüklemez.


Bahsettiğimiz açıdan bakıldığında asgari ödeme oldukça faydalı görünüyor olabilir ancak bu işin bankalar açısından oldukça farklı bir boyutu vardır. Asgari ödemeyi yapan tüketicinin bir süre sonra faiz borcu ile ilgili bir yükün altında kalacağını söylememiz bu anlamda bir zorunluluktur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılınca Ne Olur?

Bankacılık sektörü ile tüketiciler arasındaki ilişkide oldukça karmaşık ve kimi zaman sorgulaması yapılmayan birçok husus bulunmaktadır. Özellikle kredi kartlarında karşımıza çıkan bu hususlar arasında asgari ödeme konusunu yazımızda ele alacağız. Birçok tüketici açısından kurtarıcı olarak görülen asgari tutarı ödeme uygulamasının aslında ne gibi bir yapısı olduğuna yakından bakacağımız bu yazıda sizler için kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur konusunu ele alacağız.

Sadece Asgari Ödeme İle Faiz Borcu Altında Kalmak

Örnek olarak kredi kartınızın güncel borç tutarı 1.000 TL olsun. Bu 1.000 TL tutarındaki kredi kartı borcunun asgari ödemesi ise bankanızın prosedürleri gereği örnek olarak %2,5  olsun. Bu durumda siz yasal bir zorluk yaşamamak veya kredi notunuza zarar vermemek için 250 TL tutarında bir asgari ödeme yaptınız. Peki bu durumda geriye kalan 750 TL tutarındaki borç ne oldu, yani kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Pek tabii ki bu borç öylece gelecek aya aktarılmayacak. Bu borca bir gecikme faizi eklenecek.

%2.02 oranında bir gecikme faizi ile bu borca 15.15 TL eklenecektir. Ayrıca BSMV 0.75 TL ve KKDF 2.27 TL olarak bu borcunuza ek olacaktır ve toplamda 18.17 TL tutarında bir faiz borcu gelecek ay karşınıza çıkacaktır. Yani 768,17 TL tutarında yeni borcunuz gelecek ay karşınıza çıkacaktır.

Asgari Borcu Değil Dönem Borcu Ödemeye Çalışın


Bahsettiğimiz üzere asgari ödeme sizi bir ödeme yükünden kurtarıyor olsa da aslında birikimli olarak yeni bir borca götürmektedir. Böylelikle sizlere kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur hususunda bilgi sağlamış olduk.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

47 kez okundu.

1 Yorum  1. Merve Yörük on

    Asgari Ödeme Tutarı bankacılık sektörü tarafından halktan faiz almak için yapılmış bir oyundur.Bu oyunun kazananı her zaman banka olmaktadır.Asgari ödeme tutarı bankanın uyguladığı faiz oranına göre değişir genelde 4/1 oranındadır ve sizden borcun 4/1 oranını öde der bu parayı öderseniz banka kalan borcunuz üzerine bir miktar faiz koyarak diğer ayada borcunuzu ödeyin diyecek siz yine asgari ücreti öderseniz yine sorun olmaz banka faizini koyar ve en fazla 3 defa asgari ödersiniz 4. hesap kesimde banka dönem borcunu öde der ödemezseniz banka takip işlemlerini başlatır.En güzeli dönem borcunu ödemektir ve hatta kredi kartı kullanmamaktır ben bunu başardım.Paran varsa yersin yoksa zorlamaya gerek yok kimse acından ölmedi bu ülkede.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.