Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir?

Kullandığınız kredi kartının güncel borç tutarı bankaya o ay ödemeniz gereken toplam miktardır. Ancak banka size geri ödeme konusunda bir zorluk yaşıyor olmanız durumunda zora girmemeniz için bir asgari ödeme (en az ödeme) sınırı belirler. Siz o ay bu sınıra kadar olan tutarda ödeme yapacak olursanız, banka bu durumda size tekrar borç ödeme bildirimi yapmaz veya yasal bir işleme sürüklemez.


Bahsettiğimiz açıdan bakıldığında asgari ödeme oldukça faydalı görünüyor olabilir ancak bu işin bankalar açısından oldukça farklı bir boyutu vardır. Asgari ödemeyi yapan tüketicinin bir süre sonra faiz borcu ile ilgili bir yükün altında kalacağını söylememiz bu anlamda bir zorunluluktur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılınca Ne Olur?

Bankacılık sektörü ile tüketiciler arasındaki ilişkide oldukça karmaşık ve kimi zaman sorgulaması yapılmayan birçok husus bulunmaktadır. Özellikle kredi kartlarında karşımıza çıkan bu hususlar arasında asgari ödeme konusunu yazımızda ele alacağız. Birçok tüketici açısından kurtarıcı olarak görülen asgari tutarı ödeme uygulamasının aslında ne gibi bir yapısı olduğuna yakından bakacağımız bu yazıda sizler için kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur konusunu ele alacağız.

Sadece Asgari Ödeme İle Faiz Borcu Altında Kalmak

Örnek olarak kredi kartınızın güncel borç tutarı 1.000 TL olsun. Bu 1.000 TL tutarındaki kredi kartı borcunun asgari ödemesi ise bankanızın prosedürleri gereği örnek olarak %2,5  olsun. Bu durumda siz yasal bir zorluk yaşamamak veya kredi notunuza zarar vermemek için 250 TL tutarında bir asgari ödeme yaptınız. Peki bu durumda geriye kalan 750 TL tutarındaki borç ne oldu, yani kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur? Pek tabii ki bu borç öylece gelecek aya aktarılmayacak. Bu borca bir gecikme faizi eklenecek.

İlginizi Çekebilir:  GÜVENLİ KREDİ KARTI ŞİFRESİ NASIL OLMALIDIR?

%2.02 oranında bir gecikme faizi ile bu borca 15.15 TL eklenecektir. Ayrıca BSMV 0.75 TL ve KKDF 2.27 TL olarak bu borcunuza ek olacaktır ve toplamda 18.17 TL tutarında bir faiz borcu gelecek ay karşınıza çıkacaktır. Yani 768,17 TL tutarında yeni borcunuz gelecek ay karşınıza çıkacaktır.

Asgari Borcu Değil Dönem Borcu Ödemeye Çalışın


Bahsettiğimiz üzere asgari ödeme sizi bir ödeme yükünden kurtarıyor olsa da aslında birikimli olarak yeni bir borca götürmektedir. Böylelikle sizlere kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur hususunda bilgi sağlamış olduk.