Dünyada milyonlarca insan ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yaparken artık kredi kartı kullanıyor. Kredi kartları aylık ödeme yapılarak kredi kartının limiti dahilinde alışveriş yapmaya yarıyor. Her ay bir önceki ay yaptığınız alışverişin borcunu ödemek zorundasınız. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise o ay harcama yaptığınız tutarın belli bir yüzdesi alınarak bankanız tarafından size son ödeme gününe kadar sunulan en düşük ödeme miktarını belirtir. Eğer bu tutarın altında bir ödeme gerçekleştirirseniz aylık borcunuza günlük olarak gecikme faizi yansır. Eğer asgari tutar düzeyinde bir ödeme yaptıysanız ya da kredi kartınızın borcunu tamamen kapatmayıp asgari düzey üzerinde ödeme gerçekleştirdiyseniz kalan dönem borcunuza bankanız tarafından akdi faiz yansıtılır.

2020 Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Banka düzenleme ve denetleme kurulunun 30 Mart 2020 tarihinde aldığı bir kararla tüm bankalar müşterilerine dönemlik kredi kartı borçlarının yüzde 20’sini asgari ödeme tutarı olarak yansıtacaktır. Ayrıca BDDK, kredi kartı gecikme faizi ve müşterilerin taksitli nakit avans kullanması durumunda ne kadar faiz ödeyeceklerini de bankalara ayrı ayrı bildirmiştir. Kredi kartlarınızın asgari ödeme tutarı dönem borcunuzun yüzde 20’si alınarak belirlenir. Ayrıca kullandığınız kredi kartının limiti de asgari ödeme tutarının belirlenmesinde oldukça önemlidir. Eğer asgari ödeme tutarını bile ödeyemezseniz bankanız size akdi faiz hariç gecikme faizi de uygulayacaktır. En azından bir aylık dönem içerisinde borcunuzun tamamını kapatamazsınız bile asgari ödeme tutarını yatırmanız sizin için daha avantajlı bir durum olacaktır. Eğer borcunuzu ödemezseniz findeks durumunuz olumsuz etkilenecek ve gecikmeye düştüğünüz için belirli bir süre geçtikten sonra kredi kartınızı kullanamaz hale geleceksiniz.

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Yatırmazsam Kullanıma Kapatılır Mı?


Günde milyonlarca insan kredi kartlarını kullanarak gerek fiziksel gerekse online ortamlarda alışverişlerini gerçekleştiriyor. Bankalar müşterilerine her ay hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi sunarak dönemlik borçlarını hesaplıyor. Eğer siz kredi kartınızın o dönem borcunu ödeyemezseniz ilerleyen günlerde borcunuza faiz işliyor. Eğer asgari ödeme tutarını yatırırsanız sadece akdi faiz yansıyor. Bankanızla aranızda yaptığınız sözleşme neticesinde eğer borcunuzun asgari ödeme tutarını ya da bir miktarını yatırdıysanız bir süre sonra kredi kartınız kullanıma kapalı hale gelebiliyor. Ayrıca bir yıl içerisinde kredi kartınızı 3 defa geç ödediyseniz hesabınızdan nakit avans kullanımı kapatılıyor.

İlginizi Çekebilir:  HGS Kredi Kartı ile Ödeme Yöntemleri